Najnowsze Salam News

 • Nikczemny czyn. ONZ potępia spalenie Koranu

  Nikczemny czyn. ONZ potępia spalenie Koranu

  Sojusz Cywilizacji Narodów Zjednoczonych potępił akt spalenia Koranu w Szwecji. Rasmus Paludan, przywódca duńskiej skrajnie prawicowej partii politycznej Stram Kurs, spalił egzemplarz Koranu w pobliżu Ambasady Turcji w Sztokholmie.

  Czytaj dalej →

 • „Ludzie, weźcie idźcie i bądźcie szczęśliwi”. Rozmowa z Tamarą Sulkiewicz

  „Ludzie, weźcie idźcie i bądźcie szczęśliwi”. Rozmowa z Tamarą Sulkiewicz

  Jestem Polską Tatarką. I muzułmanką od urodzenia. Ale muszę być szczera i powiedzieć, że nie praktykowałam islamu przez całe moje życie. Droga do niego była długa i kręta. Byłam muzułmanką, która nie modliła się, wiedziała bardzo mało na temat swojej religii. Ale w pewnym momencie, gdy miałam jakoś 21 lat, zaczęłam poszukiwać odpowiedzi na pytanie: „dlaczego ja w ogóle jestem na tym świecie?”.

 • Jak wytłumaczyć, co to są czereśnie? Rozmowa z nauczycielem języka polskiego jako obcego

  Jak wytłumaczyć, co to są czereśnie? Rozmowa z nauczycielem języka polskiego jako obcego

  O I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Maharadży Digwidźaja Sinha w Warszawie, zwanym „Bednarską”, już pisałyśmy. Szkoła od ponad dekady prowadzi program wsparcia dla osób niepolskojęzycznych „Sprężyna”, którego twórczynią jest Anna Machocka. Dziś pytamy Wojciecha Górnasia, nauczyciela języka polskiego jako obcego, o to, jak radzą sobie w tej szkole osoby wyznające islam pochodzące spoza Polski. 

 • Społeczeństwo bez imigracji nie jest żywym społeczeństwem. Rozmowa z Ariane Koch

  Społeczeństwo bez imigracji nie jest żywym społeczeństwem. Rozmowa z Ariane Koch

  „Nigdy nie wiemy, kim jest inny, dokładnie tak samo, jak nie zdajemy sobie sprawy z tego, kim jesteśmy my sami” – mówi autorka powieści „Gość” Ariane Koch w rozmowie z Eweliną Kaczmarczyk.

 • Afganistan bez czasu przyszłego. Opowieść Abdula

  Afganistan bez czasu przyszłego. Opowieść Abdula

  „Mimo że było to dla mnie bardzo trudne, po przedyskutowaniu wszystkiego z moimi przyjaciółmi, zdecydowałem się na wyjazd do Europy drogą przemytników. Wiedziałem, że dopiero w Europie moje życie ma szansę zacząć się naprawdę. Tam nie ma tak, że uczysz się do egzaminu z pustym żołądkiem, bo jedzenia po prostu nie ma. Przypominały mi się te wszystkie noce, które spędziłem przy świetle świecy, studiując podręczniki. Gdy rano budziłem się nad książkami, na całym ciele miałem tak dużo ukąszeń komarów, że  geografia mojej twarzy była zmieniona przez bąble, które na niej wyrosły. Chce mi się prawie śmiać na samo wspomnienie. To nie są prawdziwe problemy. Prawdziwe problemy to zamachy samobójcze, bomby, niesprawiedliwość, niepewność i głód. I od tego chciałem uciec”. Oto historia Abdula, który postanowił postawić wszystko na jedną kartę i opuścić Afganistan.

 • Kto nigdy nie spróbuje czekolady?

  Kto nigdy nie spróbuje czekolady?

  Czy wiesz, że Wybrzeże Kości Słoniowej jest jednym z największych producentów kakao na świecie? Jednak nie dla wszystkich czekolada ma słodki smak.


Na łamach Salam News poruszamy tematy związane z migracjami, uchodźstwem, islamem, islamofobią oraz prawami człowieka. Staramy się opowiadać historie, które wspierają międzykulturowy dialog i przeciwdziałają dyskryminacji.

Co jeszcze robimy w Salam Lab

W Salam Lab naszą misją jest przywracanie głosu osobom wykluczonym, budowanie mostów między różnymi społecznościami oraz rzetelne informowanie o innych kulturach, sytuacji społeczno-politycznej i konfliktach na świecie. Promujemy nowe i krytykujemy istniejące rozwiązania systemowe i strukturalne, takie jak polityka migracyjna, pomoc humanitarna i rozwojowa, edukacja, narracja medialna czy język inkluzywny. Naszą inspiracją są także działania na rzecz budowania koalicji między organizacjami i osobami działającymi na rzecz pokoju.

Salam
News

Jednym z naszych celów jest rzetelne informowanie o świecie poza Europą bez powielania stereotypów. Piszemy o migracjach, uchodźstwie, islamie, islamofobii i prawach człowieka. Staramy się opowiadać historie, które wspierają dialog międzykulturowy i przeciwdziałają dyskryminacji. Stosujemy język inkluzywny i promujemy dziennikarstwo rozwiązań, czyli pokazujemy, że na kryzysy często można dać realną odpowiedź.


Pokojowa Prasówka

Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących działaniach. Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!