Najbardziej krwawy rok od lat. Oto pięć newsów z Palestyny z 2022 roku, o których musisz wiedzieć
Jutro żegnamy 2022 rok, konflikt izraelsko-palestyński trwa od lat. Po obydwu stronach regularnie giną ludzie. Jednak o sprawie palestyńskiej niewiele mówi się już w mediach. Oto pięć najważniejszych informacji z Palestyny z 2022 roku, o których trzeba wiedzieć.
Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.
Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!
1. Najbardziej krwawy rok
W 2022 roku powstało wiele małych, palestyńskich grup oporu. Starcia pomiędzy stronami nasiliły się, a wraz z nimi izraelskie naloty. ONZ ogłosiła 2022 rok najbardziej krwawym rokiem dla Palestyńczyków i Palestynek od 2006 roku. Siły izraelskie zabiły co najmniej 170 osób tylko na Zachodnim Brzegu.
Rekordowa liczba pojawiła się także po drugiej stronie. Co najmniej 27 osób w Izraelu zginęło w tym roku podczas palestyńskich ataków, co jest najwyższą liczbą od 2008 roku.
2. Trzydniowe naloty w Strefie Gazy
Na początku sierpnia siły Izraela, których celem było zabicie przywódcy Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu, rozpoczęły naloty na Strefę Gazy. W ciągu trzech dni zginęło co najmniej 49 osób, w tym 17 dzieci. Wśród nich byli 11-letni Ahmad i 5-letni Momen, którzy wybrali się do sklepu z tatą, ponieważ chcieli kupić sobie chipsy i gumę. A wszystko to mniej niż 15 miesięcy po poprzednim izraelskim bombardowaniu Strefy Gazy, która od czasu 11-dniowego konfliktu w 2021 roku prawie nie została odbudowana.
Mieszkańcy i mieszkanki Strefy Gazy są stale narażeni na nadużycia, łamanie praw człowieka i upokorzenia. Ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej, żywności i wody, pracy, edukacji oraz ziemi, mieszkań czy energii, a także ciągłe kontrole, patrole i zatrzymania – to tylko niektóre z problemów, z którymi Palestyńczycy i Palestynki muszą zmagać się w obliczu blokady Strefy Gazy. Ta rozpoczęła się w 2007 roku wraz z przejęciem władzy przez Hamas i uwięziła ponad 2 mln ludzi na tym obszarze.
3. Śmierć dziennikarki z Palestyny, która poruszyła świat
Jedną z ofiar, której śmierć najbardziej poruszyła osoby z Palestyny, jak i społeczność międzynarodową, była Szirin Abu Akleh, dziennikarka i korespondentka al-Jazeera. 11 maja reporterka została postrzelona przez siły Izraela w mieście Dżanin i zmarła w szpitalu.
Izrael przyznał we wrześniu, że istnieje „duże prawdopodobieństwo”, że jeden z żołnierzy postrzelił Abu Akleh. Władze odmówiły jednak wszczęcia śledztwa. W grudniu al-Jazeera złożyła wniosek do Międzynarodowego Trybunału Karnego o zbadanie sprawy i postawienie przed sądem osób odpowiedzialnych za zabójstwo.
4. Osadnicy i osiedla
Jak podaje al-Jazeera, w mijającym roku izraelscy osadnicy wzmożyli ataki na Palestyńczyków i Palestynki. Według ONZ, uzbrojeni i zamaskowani izraelscy osadnicy atakują Palestyńczyków w ich domach. Co więcej, atakują dzieci w drodze do szkoły, niszczą własność i palą gaje oliwne. Doszło nawet do trzech przypadków śmierci osób po palestyńskiej stronie. Co więcej, jak alarmowała ONZ w grudniowym raporcie, „niepokojące dowody na to, że siły izraelskie często ułatwiają, wspierają i uczestniczą w atakach osadników, utrudniają rozróżnienie między izraelskimi osadnikami a przemocą państwa”. Od kilku lat co roku liczba ataków jest wyższa.
W kontekście konfliktu izraelsko-palestyńskiego kluczowa pozostaje kwestia osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu. Społeczność międzynarodowa w zdecydowanej większości uważa izraelskie osiedla na ziemiach palestyńskich za nielegalne (według konwencji genewskiej, okupant nie może przemieszczać swojej ludności cywilnej na terytorium okupowane).
5. Nowy rząd Izraela, nowe wyzwania dla Palestyny
Sytuacji nie ułatwiają niedawne wybory w Izraelu; w mijającym roku odbyły się piąte w ciągu niespełna czterech lat wybory parlamentarne. W ich wyniku powstał najbardziej skrajnie prawicowy rząd w 74-letniej historii Izraela.
Źródła: al-Jazeera.