Zapraszamy na naszą cotygodniową pokojową prasówkę. Tym razem w nieco innej formie. W związku z obecną sytuacją w Ukrainie, przygotowaliśmy dla Was 5 newsów ze świata, które mogliście przegapić w ostatnich dniach.
Chcesz co tydzień otrzymywać naszego newslettera i w każdy poniedziałek dostawać na swojego maila przegląd prasy Salam Lab, składający się z 15-30 starannie wyselekcjonowanych newsów? Zostań naszym patronem_ką!
Zostań naszą patronką i czytaj co tydzień pełny newsletter >>>
Izrael
Palestyńczycy mogą na razie zostać w swoich domach
Cztery palestyńskie rodziny mieszkające we wschodniej Jerozolimie, które otrzymały nakaz eksmisji, odetchnęły z ulgą. Sąd Najwyższy Izraela orzekł, że mogą pozostać w swoich domach, dopóki oficjalnie nie zostaną rozstrzygnięte kwestie własności spornych terenów. Kiedy ten proces będzie przeprowadzony i czy w ogóle do niego dojdzie? Tego na razie nie wiadomo. Spór między Palestyńczykami z dzielnicy Sheikh Jarrah a Izraelczykami trwa od dziesięcioleci. Napięcia odnośnie własności ziemi doprowadziły m.in. do poważnych protestów i starć. Ostatni wyrok sądowy ma dla Palestyńczyków i Palestynek olbrzymie znaczenie. Pokazuje, że wcześniejsze decyzje dotyczące własności nie mają zastosowania w praktyce, a mieszkańcy i mieszkanki Sheikh Jarrah mają szansę, aby walczyć o swoją własność i widzą nadzieję na wygraną.
Niemcy
Filmy o tematyce arabskiej i muzułmańskiej hitem na Berlinale
Trzy wiedeńskie nastolatki twerkujące w hidżabie i śpiewające popową piosenkę? Komendant straży pożarnej ukrywający prawdę o wypadku samochodowym, za który winę ponosi Arab? Historia pierwszego i jedynego kobiecego zespołu thrash metalowego na Bliskim Wschodzie? Queerowa baśń w rytmie egipskiej muzyki pop z lat 90.? To tylko niektóre z propozycji przedstawionych na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Najważniejszym tematem na tegorocznym Berlinale stały się czasami trudne relacje Europy z jej muzułmańską i arabską ludnością. Laureatką Złotego Niedźwiedzia za najlepszy film została natomiast hiszpańska reżyserka Carla Simón.
Australia
Najgorsze powodzie od dekad
Raptem dwa lata temu wschodnie prowincje Australii doświadczyły katastrofalnych pożarów buszu o niespotykanej dotąd skali. W tym roku zmiany klimatyczne znów dotknęły tę część kontynentu. Ulewne deszcze doprowadziły do powodzi określonej mianem “powodzi tysiąclecia”. Dziesiątki tysięcy osób zostały zmuszone do ewakuacji, kiedy woda w niektórych rejonach sięgnęła dachów ich domów. Ucierpiała również metropolia Brisbane, a ulewne deszcze zagrażają samemu Sydney.
Hiszpania
Ponad 2 tys. osób próbuje przekroczyć granicę w Melilli
Około 2,5 tys. migrantów z Afryki Subsaharyjskiej próbowało przekroczyć granicę Maroko z hiszpańską eksklawą Melilla. Około 500 osobom udało się przedostać na hiszpańskie terytorium. Z oświadczenia rządu Hiszpanii wynika, że migranci mieli obrzucić policję kamieniami, raniąc przy tym 3 funkcjonariuszy. Jednak organizacje pozarządowe oskarżyły Hiszpanię o nielegalne wywózki trzech osób. Władze nie odpowiedziały na oskarżenia, pomimo, że to nie pierwszy raz, gdy usłyszały zarzuty push-backów. To w Ceucie i Melilli, hiszpańskich terytoriach w Afryce Północnej, wiele afrykańskich uchodźców i migrantów rozpoczyna drogę po godne życie w Europie. Miasta od dawna są punktem zapalnym w stosunkach dyplomatycznych między Rabatem a Madrytem, który twierdzi, że są one integralną częścią Hiszpanii. W maju 2021 roku ponad 10 tys. osób wyruszyło w niebezpieczną podróż przez morze i próbowało przekroczyć tu granicę, w związku z kolejnym kryzysem między Hiszpanią a Marokiem – tym razem w sprawie Sahary Zachodniej, która od dawna domaga się niepodległości.
Izrael
Rosyjska społeczność Izraela a wojna w Ukrainie
Ilia Akselrod jest popularnym stand-uperem wśród społeczności rosyjskojęzycznej w Izraelu. W państwie zamieszkałym przez 1,2 miliona osób około 15% to ludzie mówiący po rosyjsku. Dla nich wojna między Rosją a Ukrainą to nie tylko konflikt polityczny, ale przede wszystkim – sprawa osobista. W czwartkowy wieczór pod koniec lutego stand-uper Akselrod miał wystąpić na wyprzedanym pokazie w swoim rodzinnym mieście, Rishon LeZion, położonym w centrum Izraela. Jednak kilka godzin wcześniej rosyjskie siły rozpoczęły inwazję w Ukrainie. Akselrod odwołał show. “Niebo nade mną jest czyste, nie słyszę syren ani odgłosów wybuchów. Oficjalnie, wszystko jest tutaj w porządku. Ale śledząc wiadomości, nie czuję, że to właściwe, abym dzisiaj żartował ze sceny. Wierzę, że wielu moich widzów i widzek również nie ma dzisiaj ochoty na śmiech” – powiedział Ilia.
Interesuje Cię Izrael? Przeczytaj, o co toczy się spór w Sheikh Jarrah >>>
Solidaryzowanie się z Ukrainą może jednak stać się politycznym problemem dla kraju takiego, jak Izrael – zależnego od współpracy z rosyjskim liderem, który umożliwił temu państwu praktycznie nieograniczoną wolność, jeśli chodzi o walki w Syrii. Izraelscy politycy z prawej i lewej strony sceny politycznej są również podzieleni, gdy chodzi o stosunek do konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Z jednej strony słychać zdecydowane apele o potępienie rosyjskich działań, z drugiej – o zabezpieczenie interesów Izraela, które są mocno związane z osobą prezydenta Rosji.
Prasówkę pod redakcją Julii Parkot przygotowali członkowie i członkinie działu medialnego Salam Lab: Katarzyna Makarowicz, Michał Misiarczyk, Ewa Owerczuk, Borys Paleczny, Aleksandra Panasiuk, Izabela Płachta, Zuzanna Przygrodzka, Weronika Rzeżutka-Wróblewska, Gabriela Wieczorek, Izabela Woźniak.
Zdjęcie: Loren Joseph, Unsplash.