5 pozytywnych rzeczy, które w 2023 roku wydarzyły się na świecie po raz pierwszy 


„The New York Times” przygotował listę dwudziestu bezprecedensowych wydarzeń, do których doszło w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Spośród nich wybrałyśmy pięć pozytywnych – na dobre zakończenie 2023 roku

1. Londyński West End rozświetlił się z okazji Ramadanu

Trzydzieści tysięcy lampek świątecznych rozbłysło nad jedną z londyńskich ulic. Część z nich ułożono w napis „Happy Ramadan”, a pozostałe w różne fazy Księżyca. Instalacja była pierwszą tego typu celebracją Ramadanu w dużym europejskim mieście.

2. Mężczyzna z paraliżem znów może chodzić dzięki sile swojego umysłu

Nowa technologia, przy użyciu sztucznej inteligencji, wykorzystuje implanty mózgowe i rdzeniowe. Ich zadaniem jest dekodowanie sygnałów elektrycznych w mózgu mężczyzny, a następnie przesyłanie informacji do jego mięśni, pozwalając mu stać i chodzić z pomocą chodzika. „Chociaż implanty kręgosłupa osiągały podobne wyniki w przeszłości, za każdym razem trzeba było nacisnąć przycisk, aby aktywować sygnały” – piszą autorzy artykułu. 

Piszemy dla Ciebie, dzięki Tobie

W obliczu rosnących migracji spowodowanymi zmianami klimatycznymi, konfliktami zbrojnymi i czystkami etnicznymi, zapewnienie dostępu do rzetelnych informacji staje się kluczowym wyzwaniem. Nasze dziennikarstwo w Salam Lab jest konstruktywne, inkluzywne i wolne od uprzedzeń. Dostarczamy różnorodne perspektywy, wykraczając poza główny nurt mediów, bez wpływu korporacji czy powiązań politycznych.

Nasze działania zależą od Twojego wsparcia. Każda złotówka pomaga nam kontynuować misję dostarczania rzetelnych informacji. Twój wkład to klucz do naszej niezależności.

3. Konstytucja Brazylii po raz pierwszy przetłumaczona na język rdzennych mieszkańców

Mowa o języku Nheengatu, jednym z najczęściej używanych wśród mieszkańców i mieszkanek Amazonii. Przetłumaczony dokument został okrzyknięty ważnym krokiem w kierunku zachowania i uhonorowania rdzennych języków i kultur Brazylii.

4. Szczęśliwe lądowanie indyjskiego statku kosmicznego na Księżycu

Indie stały się pierwszym krajem, który z powodzeniem wylądował w pobliżu południowego bieguna Księżyca. Do tej pory misje w tamtym kierunku kończyły się niepowodzeniem. Tym samym Indie stały się czwartym krajem, którego statek kosmiczny dotarł na Księżyc – po byłym Związku Radzieckim, Stanach Zjednoczonych i Chinach

5. Kobiety wzięły udział w istotnym głosowaniu w Watykanie

Oprócz 300 biskupów z całego świata, watykańskie zgromadzenie obejmowało również zakonnice i świeckie kobiety, które po raz pierwszy miały prawo głosu na synodzie. Wśród poruszonych tematów znalazły się m.in. awans kobiet w rolach kościelnych, a niektórzy księża popierali nawet wyświęcanie kobiet na diakonów.

#Najnowsze publikacje