50 dni postu, pisanki i babki. Wielkanoc w Ukrainie


16 kwietnia przypada Wielkanoc, jedno z największych chrześcijańskich świąt w Ukrainie, obok Bożego Narodzenia i Trójcy Świętej. Czczą je zarówno katolicy, jak i prawosławni. 

Przygotowania do świąt rozpoczynają się od Wielkiego Postu, podczas którego należy całkowicie zrezygnować z produktów pochodzenia zwierzęcego. Post trwa siedem tygodni, czyli 50 dni. Prawosławni przywiązują szczególną wagę do ostatniego tygodnia Wielkiego Postu, a w szczególności do tzw. Czystego Czwartku i Wielkiego Piątku. To właśnie w tym okresie Ukraińcy i Ukrainki zaczynają piec babki wielkanocne, które symbolizują obecność Jezusa. Jest to również czas na malowanie jajek nazywanych, podobnie jak w Polsce, pisankami. W każdym regionie Ukrainy pisanki mają swoje unikalne wzory i kolory. Niezależnie od ich wyglądu wszędzie mają takie samo znaczenie – symbolizują narodziny nowego życia.

W sobotę przed Wielkanocą Ukraińcy i Ukrainki, zgodnie z tradycją przyjętą także w Polsce, święcą koszyki. Wśród poświęconych pokarmów obowiązkowo muszą się znaleźć między innymi: mięso, jajka, babka wielkanocna, sól i masło. Po porannej mszy cała rodzina zbiera się przy świątecznym stole, zaczynając śniadanie od jajek. Co ciekawe, na Wielkanoc obowiązują pewne zakazy – poza pracą fizyczną nie można też się kłócić ani… brać ślubu.

Wielkanoc jednego dnia

Wielkanoc jest tzw. świętem przejściowym. To znaczy, że co roku wypada w inny dzień. Jest jedną z różnic między Kościołem prawosławnym a katolickim. Kościół prawosławny używa starego kalendarza juliańskiego, podczas gdy katolicy używają datowania zgodnego z kalendarzem gregoriańskim. Chodzi tu o stosowanie Paschały, czyli metody obliczania daty, przyjętej odmiennie w obu wyznaniach..

Co ciekawe, czasem daty obchodów pokrywają się. Na przykład w 2025 roku zarówno katolicy jak i prawosławni będą obchodzić Wielkanoc 25 kwietnia. I niewykluczone, że wspólne świętowanie stanie się normą: od września 2023 roku Ukraiński Kościół Katolicki przechodzi na współczesny kalendarz, co oznacza, że część Ukraińców i Ukrainek będzie obchodzić niektóre święta w takim samym terminie jak większość krajów świata. Zmianę kalendarza rozważa też Ukraińska Cerkiew Prawosławna. Decyzja zapadnie w maju tego roku.

Wszystkim, którzy obchodzą dziś Święta Wielkanocne, życzymy wszystkiego dobrego!

Autorką wpisu jest Solomiia Martyniuk.

Źródła: TSN, Unian, BBC.

#



Najnowsze publikacje