Afganistan: walka o powrót dziewczynek do szkół trwa… i inne newsy


Jak co poniedziałek zapraszamy na przegląd prasy Salam Lab. Poniżej znajdziesz 6 newsów z Rosji, Afganistanu, Niemiec, Iraku, Maroka i Jemenu

Zapisz się do naszego newslettera!

Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.

Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!

Rosja: Pisarz i laureat Nagrody Nobla z Rosji przekazuje swoją nagrodę na rzecz Ukrainy

Rosyjski dziennikarz i redaktor niezależnej gazety „Nowaja Gazeta”, Dmitrij Muratow, postanowił przekazać swój Medal Pokojowej Nagrody Nobla dla organizacji  zbierającej fundusze dla ukraińskich uchodźców i uchodźczyń. Wcześniej wraz z redakcją apelował o potrzebie wstrzymania ataków sił Rosji i uwolnienia więźniów. Zaznaczał przy tym, że należy bezwzględnie zapewnić dostęp do pomocy humanitarnej dla Ukraińców i Ukrainek oraz utworzyć korytarze dla osób uciekających z obszarów objętych walkami. „Nowaja Gazeta” jest jednym z niewielu rosyjskich środków przekazu medialnego, które krytykują działania Kremla i otwarcie mówią o jego agresji w Ukrainie. Ze względu na publikowane treści, od 2000 roku szóstka spośród współpracowników i współpracowniczek gazety zostało zabitych, w tym reporterka Anna Politkowska.

więcej

Afganistan: Walka o powrót dziewczynek do szkół trwa

Talibowie cofnęli w zeszłym tygodniu decyzję zezwalającą afgańskim dziewczętom na powrót do szkół, twierdząc, że nie podjęto jeszcze decyzji w sprawie szkolnych mundurków. Od czasu przejęcia władzy przez talibów w sierpniu ubiegłego roku wiele Afganek nie mogło uczęszczać na zajęcia szkolne. W marcu sytuacja miała ulec zmianie, jak obiecywali nowi rządzący. Jednak w ostatnim momencie dziewczęta w Afganistanie znowu zastały zamknięte drzwi do szkoły. W oficjalnym komunikacie uczennice usłyszały, że „szkoły, do których uczęszczają dziewczynki powyżej szóstej klasy, pozostają wyłączone z zajęć”. Podano też, że placówki zostaną ponownie otwarte dla uczennic po podjęciu decyzji w sprawie mundurków. Muszą być one zgodne z „prawem szariatu i afgańską tradycją”.

Sytuacja starszych uczennic w ostatnich dniach zmienia się jak w kalejdoskopie. Zakaz wywołał falę żalu. W sobotę rano pod Ministerstwem Edukacji w Kabulu odbył się około dwudziestoosobowy protest przeciwko ostatniej decyzji. Płacząc z frustracji, jedna z protestujących powiedziała podczas demonstracji: „chcę, by nasze pokolenie było wolne, a nie tylko roniło łzy w domu”.

więcej

Niemcy: Próba uniezależnienia od Rosji, czyli porozumienie z Katarem

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę Niemcy zaczęły dążyć do tego, aby jak najbardziej uniezależnić się od rosyjskich źródeł energii. Do Niemiec płynie głównie gaz z Rosji. Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck podjął kilka inicjatyw, aby zmniejszyć zależność energetyczną od Kremla. Emir Kataru, szejk Tamim bin Hamad al-Thani, spotkał się z Habeckiem w niedzielę 20 marca, by omówić sposoby wzmocnienia relacji pomiędzy państwami. Rzecznik niemieckiego ministerstwa gospodarki w Berlinie potwierdził, że umowa długoterminowej współpracy z Katarem, jednym z największych światowych eksporterów gazu ziemnego, została zawarta. Czy to początek ekonomicznego uniezależnienia się Niemiec od Rosji? Strony prowadzą dalsze negocjacje kontraktowe.

więcej

Irak: Rzeczywistość 34 lata po ataku chemicznym z rąk Saddama Husajna

16 marca 1988 roku wojska irackie przeprowadziły w Halabdży, mieście w północno-wschodnim Iraku, atak gazowy. Zginęlo wtedy około 5 tysięcy ludzi. Kolejne tysiące osób zostało rannych i poniosło trwałe skutki kontaktu z bronią chemiczną. Osoby te miały problemy ze wzrokiem i oddychaniem, urazy psychiczne oraz zaburzenia neurologiczne. W każdą rocznicę Irakijczycy i Irakijki wychodzą na ulice, by uczcić pamięć ofiar tragedii, a wspomnienia pozostają nadal żywe.

Jednak w tym roku tylko nieliczne osoby zgromadziły się na oficjalnych uroczystościach, by patrzeć, jak urzędnicy i zagraniczni dyplomaci składają kwiaty. Powodem jest gniew na kurdyjskich i irackich polityków, którzy nie dotrzymują obietnic i zapomnieli o Halabdży. „To wszystko są ludzie, którzy po 1988 roku musieli dalej żyć. Przeżyli. Ale przetrwanie to nie tylko przeżycie 1988 roku. To znoszenie wszystkich innych rzeczy, które wydarzyły się później” – powiedział Dastan Jasim, badacz z Niemiec, wymieniając kolejne sankcje i wojny.

Jak mówi burmistrz Halabdży, wszyscy są bardzo zmęczeni, nadszedł czas na zmiany i godne życie. Podziały klasowe izolują elity od życia biednych dzielnic i zapomnianych miasteczek, takich jak Halabdża. Mieszkańcy i mieszkanki mierzą się z problemami z dostawami elektryczności i wody, nędznymi zarobkami, utrudnionym dostępem do żywności i paliwa. Wszelkie protesty są często brutalnie tłumione, a dziennikarze i aktywiści pozostają na celowniku władz. Dlatego w tym roku ludność zamiast na oficjalnych ceremoniach, zgromadziła się pod pomnikiem ofiar na obchodach zorganizowanych przez Towarzystwo Pokrzywdzonych. Ludzie mają nadzieję, że symboliczny protest będzie punktem zwrotnym, a władze przypomną sobie o Halabdży, jej mieszkańcach i mieszkankach.

więcej

Maroko: Największa susza od ponad 40 lat. Rosną obawy o zasoby wodne

Połączenie zmian klimatycznych oraz złego zarządzania niewielkimi zasobami wodnymi może doprowadzić do poważnych niedoborów wody pitnej w Maroku. Niewielkie opady deszczu wystąpiły w tym kraju we wrześniu 2021 roku. Do tej pory to głównie marokańscy rolnicy borykali się z suszą i niedoborem wody. Teraz odczuwają je wszyscy. W grudniu dwa główne ośrodki miejskie, Marakesz i Wadżda, musiały zacząć korzystać z rezerw wód podziemnych, aby zapewnić swoim mieszkańcom i mieszkankom dostęp do wody pitnej. Władze Maroka poinformowały o konieczności wprowadzenia zmian w polityce zarządzania zasobami wodnymi. Już teraz Marokańczycy mają dostęp do zaledwie 600 metrów sześciennych wody na osobę rocznie. W latach 60. ubiegłego wieku liczba ta wynosiła 2600 metrów. Według ONZ, z niedoborem wody mamy do czynienia, gdy na osobę przypada poniżej 1000 metrów sześciennych wody. Absolutny niedobór występuje zaś, gdy wskaźnik spada poniżej 500 metrów sześciennych wody na osobę rocznie. 

więcej

Jemen: Dziennikarze boją się o swoje życie. kolejne zabójstwo reportera w Jemenie

Fotoreporter Fawaz al-Wadi zmarł od licznych dźgnięć nożem w jemeńskim mieście Taiz. Mężczyzna został odnaleziony martwy w swoim samochodzie, a rany od noża miał nie tylko na klatce piersiowej. Póki co, sprawca zbrodni nie jest znany, a władze nie komentują zdarzenia. Warunki pracy dziennikarzy i dziennikarek w rozdzieranym przez wojnę Jemenie są bardzo trudne. Ataki, zastraszania i groźby stanowią stały element ich codzienności. Wielu z nich zostaje zatrzymanych i umieszczonych w areszcie lub w tajemniczych okolicznościach znika. Fawaz to kolejna osoba, która została zabita w Jemenie z powodu walki o prawo do swobodnego pisania o sytuacji społeczno-politycznej w kraju. W listopadzie 2021 roku, podczas zamachu bombowego, zginęła jemeńska dziennikarka Rasha Abdullah. Jej mąż został poważnie ranny. Małżeństwo było w drodze do szpitala, gdzie Rasha miała urodzić dziecko.

więcej

Prasówkę pod redakcją Julii Parkot przygotowali członkowie i członkinie działu medialnego Salam Lab: Huseyin Celik, Katarzyna Makarowicz, Ewa Owerczuk, Borys Paleczny, Zuzanna Przygrodzka, Gabriela Wieczorek, Izabela Woźniak.

Zdjęcie: OC Gonzalez, Unsplash.Najnowsze publikacje