Aksolotlowi grozi wyginięcie, ale meksykańscy naukowcy walczą o jego przetrwanie

aksolotl, biały płaz z różowymi, wystającymi skrzelami na czarnym tle

Aztekowie wierzyli, że jest on wcieleniem boga, który skrył się w jego ciele, by uniknąć kary. Ponadto, posiada niesamowitą zdolność odrastania kończyn. Naukowcy z laboratoriów na całym świecie uważają, że ta uzdrawiająca moc może kryć tajemnicę naprawy tkanek, a nawet powrotu do zdrowia po nowotworze – donosi the Guardian. Dziś aksolotl jest zagrożony wyginięciem, dlatego też meksykańscy ekolodzy i ekolożki rozpoczęli wyjątkową kampanię

Aksolotl, zwany także ambystomą meksykańską, stał się ikoną kultury Meksyku ze względu na swój niezwykły wygląd. Jest najczęściej biały i wyróżniają go wystające, różowe skrzela. Co jeszcze jest w nim wyjątkowego? Zwierzę zachowało postać larwalną, czyli niedorosłą, a mimo to może się rozmnażać. 

Ekolodzy i ekolożki z Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku 24 listopada wznowili kampanię fundrasingową, aby wzmocnić wysiłki na rzecz ochrony aksolotli. Ten endemiczny gatunek żyje wyłącznie w jeziorze Xochimilco niedaleko stolicy kraju i w otaczających ją kanałach. Dlaczego te ciekawe zwierzęta potrzebują pomocy? W ich głównym siedlisku gęstość populacji spadła o 99,5% w ciągu niecałych dwóch dekad.

Adoptuj aksolotla

Kampania „Adoptujaksolotla” zachęca ludzi do wirtualnej adopcji zwierząt za niewielką kwotę 600 pesos (ok. 140 zł). W trakcie adopcji opiekun otrzymuje informacje o zdrowiu swojego „wodnego potworka”. Można też wesprzeć stworzenia mniejszą kwotą, która zapewni im obiad. 

Mimo zebrania znacznej kwoty w zeszłorocznej kampanii, nadal brakuje środków na dokładne badania zwierząt i ich monitorowanie – powiedział the Guardian Alejandro Calzada, ekolog badający mniej znane gatunki aksolotli dla rządowego departamentu środowiska.

Skąd zagrożenie?

Pomimo wzrastającej ostatnio popularności aksolotli, prawie wszystkie 18 gatunków aksolotla w Meksyku jest krytycznie zagrożonych, m.in. przez zanieczyszczenie wody. Rozwijająca się urbanizacja Meksyku doprowadziła do pogorszenia jakości wody w kanałach. Natomiast w jeziorach wokół stolicy pstrągi tęczowe, które uciekają z gospodarstw, mogą wypierać aksolotle i zjadać ich pożywienie. Śmierć aksolotli wywołuje również choroba chytrid fungus, zjadająca ich skórę. Cierpią na nią płazy od Europy po Australię. 

Podczas gdy kiedyś naukowcy i naukowczynie w Meksyku odnotowywali średnio 6 tys. aksolotli na kilometr kwadratowy w Meksyku, dziś znajdują ich 36. Nowsze międzynarodowe badanie wykazało, że na wolności pozostało mniej niż tysiąc meksykańskich zwierzątek. Jak donosi Associated Press, planowany jest jednak nowy spis gatunku. 

Jeśli chcecie pomóc tym stworzeniom, zachęcamy do ich adopcji. 

Zapisz się do naszego newslettera!

Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.

Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!



Najnowsze publikacje