Alina zdaje egzamin. Ten z dojrzałości ma już za sobą


Alina ma 17 lat. Nie wiemy nawet, jak dowiedziała się o naszym Punkcie Pomocy przy Radziwiłłowskiej 3 w Krakowie. Do Polski dotarła dwa miesiące temu. Do nas trafiła miesiąc później, przyjechała z Wrocławia. Nie mogła znaleźć tam sobie miejsca. Gdy trafiają do nas osoby niepełnoletnie bez opieki, wiemy, że musimy potraktować je priorytetowo.

Zjedliśmy razem obiad, wypiliśmy herbatę i porozmawialiśmy. Alina powiedziała, że nie wie, co dalej, nie ma planów. Opowiedziała o swojej rodzinie, która została w Ukrainie. Dziewczyna pochodzi z miasta Kamieńskie nad Dnieprem. Widać było, że ma kochającą rodzinę i dobry dom. Gdy wybuchła wojna, naturalnym odruchem jej rodziców było, aby ich córka była bezpieczna. Dlatego przyjechała do Polski.

Najtrudniejszy egzamin już za nią

W bursach nie było miejsc. Nie chcieliśmy, aby trafiła do przypadkowego ośrodka. Widać było, że Alina jest bardzo zaradna. Była w trakcie kończenia szkoły, zdalnie uczyła się do egzaminu. Jedna z koordynatorek Punktu Pomocy wpadła na pomysł, aby nastolatka trafiła do mieszkania, w którym mieszka starsza pani z wnukami. Wszyscy od razu bardzo się polubili, Alina poczuła się zaopiekowana. Mieszkała w tym miejscu trzy tygodnie. Później zdecydowała, że wraca. Chciała zdać egzamin kończący szkołę w domu, w Ukrainie, poczuć, że wszystko jest normalnie. Że nie ma wojny.

Alina zdała wszystkie egzaminy. Od razu wysłała nam swoje zdjęcie z ważnego dla niej dnia, dziękując za całą pomoc, którą otrzymała. Była szczęśliwa. Zdecydowała, że zostanie. Bardzo tęskniła za domem i rodzicami. 

Gdy zobaczyła, że w jej okolicy jest stosunkowo bezpiecznie, nie miała wątpliwości – chciała zostać.

***

Wojna w Ukrainie trwa prawie od czterech miesięcy. Punkt Pomocy „Żyj w Krakowie” przy Radziwiłłowskiej 3 działa nadal. Pracownicy Salam Lab i wolontariusze każdą historię traktują indywidualnie. Znajdują rozwiązania. 

Jeśli wiesz o osobach z Ukrainy, które potrzebują wsparcia w swoich sprawach lub szukasz pomocy, przyjdź do nas. Punkt Pomocy przy Radziwiłłowskiej 3 w Krakowie jest czynny 7 dni w tygodniu: od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00, w weekendy 8:00-15:00. Po wsparcie można także zwrócić się na naszą infolinię: +48 12 323 66 30 (w języku polskim) oraz +48 12 323 66 20 (w języku ukraińskim). W Punkcie działa też SPA – Społeczna Przestrzeń Aktywna. To miejsce dla różnych projektów, wydarzeń i spotkań. Każdy i każda jest tu mile widziany/a. Dowiedz się więcej tutaj.Najnowsze publikacje