Autor: Julita Dudziak


  • Czy nowa stolica Egiptu ma szansę poprawić życie zwykłych mieszkańców kraju?

    Czy nowa stolica Egiptu ma szansę poprawić życie zwykłych mieszkańców kraju?

    Prezydent Egiptu podjął się odważnego zadania. Postanowił wybudować na pustyni nowoczesną, wielomilionową metropolię. Choć plany zapowiadają pozytywne zmiany dla Egipcjan i Egipcjanek, zwłaszcza tych zamieszkujących przeludniony Kair, pojawia się wiele głosów, które negatywnie oceniają projekt.


  • Kenijka ratuje dziewczynki przed cierpieniem, którego sama doświadczyła

    Kenijka ratuje dziewczynki przed cierpieniem, którego sama doświadczyła

    możemy się zgodzić, że coś takiego nie przydarzy się nigdy naszym córkom?”. Sadia Hussein ma dzisiaj 34 lata i jest jedną z najważniejszych kenijskich aktywistek na rzecz walki z okaleczaniem żeńskich narządów płciowych (FGM, ang. Female Genital Mutilation), ale jej walka zaczęła się 13 lat wcześniej, gdy ledwie przeżyła ciężki poród. Tuląc nowonarodzoną córeczkę do…


  • Namiot w lesie albo dom rodzinny w wyniszczonym miasteczku. Dlaczego Nigeryjki wracają do Boko Haram?

    Namiot w lesie albo dom rodzinny w wyniszczonym miasteczku. Dlaczego Nigeryjki wracają do Boko Haram?

    Bojownicy Boko Haram do żadnej kobiety nie odnosili się z takim szacunkiem, jak do niej. W ich obozie niczego jej nie brakowało, miała nawet własne niewolnice. A mimo to, w końcu podjęła próbę ucieczki. Poznaj opowieść Aishy Yerima. Porwana przez ekstremistów religijnych, dobrowolnie wróciła do ich bazy. Z czasem jednak zaczęła coraz bardziej wątpić w…


  • Gdy Tanzania była domem dla Polaków

    Gdy Tanzania była domem dla Polaków

    O wiosce Tengeru w północnej Tanzanii, leżącej nieco ponad 100 kilometrów od Kilimandżaro, trudno znaleźć informację w podręcznikach do historii. Tymczasem dla tysięcy Polaków stała się ona w trakcie i po II Wojnie Światowej ostoją po długiej tułaczce z Syberii


  • Honduras – najbardziej niebezpieczne miejsce dla kobiet na świecie?

    Honduras – najbardziej niebezpieczne miejsce dla kobiet na świecie?

    W Hondurasie przemoc wobec kobiet jest napędzana przez gangi i kartele narkotykowe oraz biedę i korupcję. W 2020 roku kobietę zabijano tu średnio co 36 godzin. Charakter i częstotliwości zabójstw wskazuje, że mamy do czynienia nie tylko z epidemią przemocy, ale wręcz z kobietobójstwem.