Autor: Weronika Szczurko


 • Walka o Afganki. Amnesty International wydało ważny raport

  Walka o Afganki. Amnesty International wydało ważny raport

  „Prowadzona przez talibów kampania prześladowań ze względu na płeć ma taką skalę, powagę i systematyczność, że działania te razem z polityką tworzą system represji, którego celem jest ujarzmienie i marginalizacja kobiet i dziewcząt w całym kraju”


 • Uchodźca i migrant. Co różni te pojęcia?

  Uchodźca i migrant. Co różni te pojęcia?

  Dla wielu z nas słowa „uchodźca” i „migrant” znaczą to samo. W rzeczywistości tak nie jest, a żeby było jeszcze trudniej, nie są to jedyne słowa określające osoby, które opuściły swój kraj. Jak się w tym wszystkim połapać?


 • Pakistańska artystka celebruje kobiece ciała w Nowym Jorku

  Pakistańska artystka celebruje kobiece ciała w Nowym Jorku

  W tym miesiącu w Nowym Jorku odbyło się otwarcie wystawy o feministycznej wymowie „Beghairati Ki Nishaani: Trace of Shamelessness” pakistańskiej artystki Mishy Japanwali


 • Salman Rushdie znowu wystąpił publicznie

  Salman Rushdie znowu wystąpił publicznie

  Podczas nowojorskiej gali w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej, po raz pierwszy od zeszłorocznego ataku nożownika, niespodziewanie wystąpił publicznie pisarz Salman Rushdie


 • Nie ma lepszej i gorszej miłości. Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii

  Nie ma lepszej i gorszej miłości. Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii

  Dla ruchu LGBTQIA+ 17 maja jest ważną rocznicą. To właśnie tego dnia, w 1990 r., wykreślono homoseksualność z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). By upamiętnić to wydarzenie, co roku od kilkunastu lat obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii


 • Obywatel bez kraju. Hezha w Polsce

  Obywatel bez kraju. Hezha w Polsce

  „Barbarzyńca” o czułym sercu. O Kurdystanie, życiu w Polsce, marzeniach i przełamywaniu stereotypów rozmawiamy z Hezhą, prowadzącym na Tik Toku konto Ciapaty in Poland.


 • Urodziny Buddy, czyli święto Vesak

  Urodziny Buddy, czyli święto Vesak

  Majowa pełnia Księżyca jest najświętszym dniem dla milionów buddystów i buddystek. Święto Vesak, znane także jako Urodziny Buddy lub Dzień Oświecenia Buddy, w tym roku przypada 5 maja. To data upamiętniająca zarówno dzień narodzin, osiągnięcia oświecenia, jak i śmierci Gautamy Buddy.


 • Uśmiech 24 godziny na dobę. Julia i Mohamed, polsko-egipskie małżeństwo

  Uśmiech 24 godziny na dobę. Julia i Mohamed, polsko-egipskie małżeństwo

  „Ludzie oceniają muzułmanów i muzułmanki na podstawie stereotypów, które widzą w telewizji czy internecie. Spróbujcie nas poznać. Spędźcie z nami trochę czasu. A dopiero potem oceniajcie, czy jestem dobrym, czy złym człowiekiem”. Julia i Mohamed, polsko-egipskie małżeństwo.


 • Co z rozejmem w Sudanie?

  Co z rozejmem w Sudanie?

  Pomimo obietnic paramilitarnych Sił Szybkiego Wsparcia Sudanu (RSF) o przestrzeganiu 72-godzinnego rozejmu, w piątek rano w stolicy Chartumie i innych częściach kraju doszło do kolejnych ostrzałów i eksplozji. Zawieszenie broni miało rozpocząć się o godzinie 6 rano czasu lokalnego i umożliwić otwarcie korytarzy humanitarnych.


 • Książka ponad podziałami. Napisały ją dzieci

  Książka ponad podziałami. Napisały ją dzieci

  „Dawno, dawno temu temu, żyła sobie dziewczynka o imieniu Niebo. Razem z rodziną i swoimi owieczkami mieszkała na zielonym wzgórzu pełnym kolorowych kwiatów” – tak zaczyna się historia, która pokazuje, że porozumienie i współpraca są możliwe, pomimo dzielących nas różnic. Możemy się tego uczyć od syryjskich i tureckich dzieci.


 • Międzynarodowy Dzień Romów

  Międzynarodowy Dzień Romów

  8 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Romów. Święto to zostało ustanowione na IV Kongresie Międzynarodowego Związku Romów w 1990 roku.


 • Muzułmanie wykreślani z indyjskich podręczników

  Muzułmanie wykreślani z indyjskich podręczników

  Po wprowadzeniu zmian w podręcznikach szkolnych rząd Indii został oskarżony o przepisywanie historii, tak aby pasowała do hinduskiego programu nacjonalistycznego.


 • Zaczynał w obozach dla uchodźców. Dziś jest znanym restauratorem

  Zaczynał w obozach dla uchodźców. Dziś jest znanym restauratorem

  Kiedy przyjechał do Wielkiej Brytanii, nie mógł sobie pozwolić na jedzenie, przez co często jego jedynym posiłkiem w ciągu dnia był Snickers. Dziś Imad Alarnab jest właścicielem wyjątkowej restauracji na rogu tętniącej życiem Carnaby Street w londyńskiej dzielnicy Soho. Ale nowe brytyjskie prawo może sprawić, że tacy jak on nie zyskają swojej szansy na godne…