Aż tyle udało nam się zrobić w styczniu


W Salam Lab mamy zawsze ręce pełne roboty! W styczniu organizowaliśmy warsztaty, zbiórki i dyskusje. Zobaczcie, co się u nas działo przez cały miesiąc

Ruszyliśmy z działaniami pełną parą już 5 stycznia. Nasze edukatorki, Monika Zielińska i Patrycja Wierzbicka, poprowadziły warsztaty „Rozmowy dla pokoju” w Teatrze Pinokio w Łodzi. Na spotkaniu uczestnicy i uczestniczki mogły porozmawiać na temat przyczyn współczesnych migracji oraz podzielić się refleksjami nad obecną sytuacją panującą na granicy polsko-białoruskiej. Warsztaty odbyły się po spektaklu organizowanym przez Fundację Gra/nice pt. „Bezimienny/Nieznany”, wyjątkowego projektu z pogranicza teatru lalek, teatru wizualnego, teatru fizycznego oraz tańca w powietrzu, który porusza trudne aspekty współczesnej migracji.

Nowe spotkania

6 stycznia Karol Wilczyński z Salam Lab spotkał się z reporterką TVN24, autorką reportażu „Granica życia i śmierci”, Katarzyną Lazzeri, w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki” w Kielcach. Katarzyna Lazzeri towarzyszyła na jesieni 2021 roku wolontariuszom i wolontariuszkom z Grupy Granica oraz z grupy Medycy na granicy, starającym się nieść pomoc uchodźcom przekraczającym granicę polsko-białoruską. Spotkanie prowadziła Barbara Biskup – edukatorka antydyskryminacyjna z Regionalnego Centrum Wolontariatu. Wydarzenie towarzyszyło wystawie zdjęć wykonanych na podlaskim pograniczu pt. „Na skraju mapy”, którą oglądać można było do końca stycznia.

7 i 9 stycznia odbyła się pierwsza seria warsztatów „Empatia i wielokulturowość” dla trenerów_ek i i nauczycieli_ek pod patronatem portalu Odrabiamy.pl. Karol Wilczyński poprowadził szkolenie, w czasie którego osoby uczące mogły zapoznać się z flagowym projektem edukacycyjnym Salam Lab. Na następne warsztaty z cyklu „Empatia i wielokulturowość” zapraszamy już 11 i 13 lutego. Zapisać można się pod tym linkiem, gdzie znajdziecie również więcej informacji o szkoleniu:

Dowiedz się więcej o warsztatach „Empatia i wielokulturowość”>>>

Dzień później, 10 stycznia zaprosiliśmy Was do Teatru KTO w Krakowie i na facebookową transmisję spotkania pt. „Granica. Czy mury są rozwiązaniem?”. Razem z Bogdanem de Barbaro, Martą Górczyńską, Marcinem Mamoniem, ks. Mieczysławem Puzewiczem i Ziyadem Raoofem rozmawialiśmy o moderowaniu kryzysu humanitarnego na polsko-białoruskiej granicy przez reżim Łukaszenki, szerzeniu dezinformacji i propagandzie. Zastanawialiśmy się, czy reakcja Państwa Polskiego, w tym „strategia informacyjna” polskiego rządu, spełnia swoją rolę i czy jest adekwatna do zagrożenia? Spotkanie prowadzili Karol Wilczyński i Mateusz Janicki. Na zakończenie wydarzenia odbyła się prezentacja prac poświęconych tematom granicy oraz migracji autorstwa Karola Grygoruka, Marcina Polara i Dawida Kozłowskiego.

W międzyczasie Monika Toporek i Karol Wilczyński spotkali się na wydarzeniu online „Jesteśmy wśród was”, by szerzyć wiedzę na temat integracji cudzoziemców w Polsce. Rozmówcy odpowiadali na pytania, jak wspierać osoby z doświadczeniem migracji i uchodźstwa w szkołach i miejscach pracy, jak przeciwdziałać przestępstwom z nienawiści, a także jak świadczyć podstawową pomoc w zakresie kontaktowania się z polskimi urzędami, wypełniania wniosków pobytowych, kontaktów ze służbą zdrowia, zapisów do przedszkoli i szkół, czy poszukiwania mieszkania i pracy. Słuchacze mieli też okazję posłuchać o bieżących działaniach Salam Lab i Fundacji Ocalenie.

Nowe zbiórki

Od 20 stycznia prowadzimy zbiórkę książek dla osób w zamkniętych ośrodkach dla cudzoziemców w ramach akcji „Biblioteki bez granic”. Osoby, które trafiły do takich ośrodków potrafią tygodniami i miesiącami czekać na decyzję w sprawie azylu determinującą ich dalsze losy. Czekaniu towarzyszy często poczucie beznadziei i bezradności ze względu na dramatyczne warunki panujące w placówkach. Mała przestrzeń, brak zajęć i możliwości swobodnego kontaktu ze światem zewnętrznym mają ogromny wpływ na zdrowie psychiczne migrantów i uchodźców. Dzięki zebranym książkom, grom czy odtwarzaczom mp3 cudzoziemcy mogą choć na chwilę zapomnieć o swoim trudnym położeniu. Prowadzimy także zrzutkę, która pozwoli nam zakupić wymienione wyżej przedmioty. Zbiórka organizowana jest przez niezależne osoby aktywistyczne powiązane z Grupą Granica i trwa do 13 marca.

Dowiedz się więcej o zbiórce książek >>>

Koniec miesiąca też był intensywny. Dzięki pomocy fantastycznych działaczek i działaczy z lokalnego Stowarzyszenie Leubuzzi, przekazaliśmy niezbędne rzeczy do ośrodka dla cudzoziemców w Wędrzynie. Ubrania, koce, śpiwory i leki pochodziły ze zbiórek dla Punktu Humanitarnego WOŚP w Michałowie, który w ostatnim miesiącu koordynowaliśmy. Część z rzeczy trafiła do osób potrzebujących w ośrodkach, a część – do naszych magazynów działających przy Punkcie Interwencji Kryzysowej. Akcja przekazania potrzebnych rzeczy nie odbyłaby się bez niezastąpionych Eli, Marcina, Miyako i Radzimira.

Wymiany kulturowe i warsztaty

Jak część z Was już pewnie wie, koordynujemy projekt libańsko-polskiej wymiany kulturowej. 22 stycznia zorganizowaliśmy już drugie spotkanie, podczas którego młode osoby z Libanu, Syrii, Palestyny i Polski łącząc się wirtualnie rozmawiały o literaturze. Studentki, pracownicy NGO i nauczycielki spoza naszego kraju spotykają się stacjonarnie w Abjad Socio-Cultural Center UTOPIA for Social Justice. Stamtąd łączą się online z naszą grupą w Polsce. Na spotkaniu dyskutowaliśmy o tradycji literackiej i sztuce jako uniwersalnym języku, który łączy ludzi z różnych kręgów kulturowych. Rozmawialiśmy o Oldze Tokarczuk i Andrzeju Sapkowskim, o Nadine Labaki i Khalilu Gibranie. Wspólnie czytaliśmy też wiersze Wisławy Szymborskiej i Khalila Gibrana. Czekamy z niecierpliwością na kolejne warsztaty! Nad wymianą czuwają Sonia Krystoń, Patrycja Wierzbicka i Monika Zielińska.

Warsztaty międzykulturowe. Zdjęcia: Sonia Krystoń, Ibrahim Abdo, Ghadir El Jamal.

Ostatniego dnia stycznia zaprosiliśmy Was na live Q&A o zagrożeniu dla Ukrainy ze strony Rosji. Naszą gościnią była Agnieszka Legucka, analityczka ds. Rosji Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Opowiadała, czy dojdzie do eskalacji trwającego od 2014 roku konfliktu, okupacji kolejnych regionów Ukrainy i przymusowej migracji tysięcy osób. Prowadzący rozmowę Karol Wilczyński pytał też, jakie plany mają władze Rosji i jak mogą wpłynąć na Unię Europejską i Polskę.

To wszystko tylko wycinek tego, co działo się u nas w styczniu. Dodatkowo prowadzimy Punkt Interwencji Kryzysowej na Podlasiu, edukujemy w szkołach i wspieramy działania Centrum Wielokulturowego w Krakowie. Co tydzień wydajemy też prasówkę pokojową Salam Lab.

Jeśli chcesz częściej dowiadywać się, co się u nas dzieje, wesprzyj nas na Patronite. Otrzymasz wtedy pełną wersję prasówki wraz z informacjami o naszych działaniach!

Zdjęcie: Teatr KTO.



Najnowsze publikacje