Barbie mówi „tak” dla różnorodności. Będzie reprezentować osoby z zespołem Downa


„Chcemy, aby wszystkie dzieci mogły odnaleźć siebie w zabawkach Barbie” – mówią przedstawiciele i przedstawicielki firmy Mattel. W tym celu nawiązali współpracę z National Down Syndrome Society (NDSS), amerykańską organizacją oferującą wsparcie osobom z zespołem Downa i ich otoczeniu. Efektem współpracy jest lalka przedstawiająca dziewczynę z zespołem Downa, która już niebawem trafi na sklepowe półki.

Sukienkę lalki zdobią kwiaty w niebiesko-żółtych kolorach, które są symbolem świadomości na temat zespołu Downa. Jej szyję zdobi różowy naszyjnik nawiązujący do chromosomu 21. 

Wiadomość wywołała radość wśród osób z zespołem Downa. Przedstawicielka społeczności Kayla McKeon jako mała dziewczynka uwielbiała czesać włosy swoim lalkom oraz przebierać je w różne stroje. Dorastając w latach 90., zauważyła, że żadna z jej zabawkowych przyjaciółek nie wygląda tak jak ona. Że żadna z nich, ani blondynka, ani brunetka, nie ma zespołu Downa. Po latach doczekała się swojej reprezentantki w kolekcji Barbie. 

Nowa Barbie to zatem milowy krok ku temu. Dzięki niej osoby z Trisomią 21 czuły, że mają swoje miejsce nie tylko w społeczeństwie, ale i popkulturze.

Ta Barbie to więcej niż lalka

„To znaczy bardzo wiele dla osób z naszej społeczności, które po raz pierwszy w życiu mogą bawić się lalkami wyglądającymi tak, jak one” – mówi Kandi Pickard, szefowa NDSS. Swoją radość wyraziła też Ellie Goldstein, brytyjska modelka z zespołem Downa, która pojawiła się na okładkach Vogue czy Elle. 

Firma Mattel doświadczyła w przeszłości fali krytyki w związku z tym, że stworzona w 1959 roku lalka Barbie o długich nogach, wąskiej talii i bujnych blond włosach nie reprezentuje różnorodności na świecie. Od tego czasu firma dokłada wszelkich starań, by słynne zabawki odzwierciedlały to, jak różnorodni są ludzie.

Dzieci mają w ten sposób nie tylko zyskać poczucie, że pasują, niezależnie od swojego wyglądu, ale też uczyć się otwartości na inność.

W kolekcjach pojawiły się już m.in. lalki na wózkach dla osób z ograniczoną mobilnością, z bielactwem, z protezami, przedstawiające kobiety i mężczyzn o różnych sylwetkach oraz osoby transpłciowe. W 2017 roku Mattel wydał też wersję Barbie w hidżabie. Na rzecz różnorodności zaczęła działać również duńska firma Lego, która w 2016 roku wyprodukowała zestaw klocków z ludzikiem na wózku dla osób z ograniczoną mobilnością.

Lalka Barbie z zespołem Downa trafiła w tym tygodniu do przedsprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Nie możemy się doczekać, kiedy będzie można ją kupić w Polsce!

Zapisz się do naszego newslettera!

Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.

Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!



Najnowsze publikacje