Bo każdy może być sobą. Małe książki, wielki przekaz


Salam Lab recenzuje. Co zrobić, gdy dziecko czuje się „inaczej” w nowym środowisku? Jak pokazać najmłodszym, że wielokulturowość jest fajna? W znalezieniu odpowiedzi pomogą wyjątkowe książki!

Adam Studziński w swojej publikacji „Leon, Zuzia i słowo na literę »I«, która została przetłumaczona na język ukraiński, pokazuje, jak wesprzeć dzieci w procesie adaptacji. Tłumaczy, jak w zrozumiały sposób nauczyć najmłodszych radzić sobie w trudnych sytuacjach. Głównym tematem książki jest m.in. integracja Polaków i Polek z Ukraińcami i Ukrainkami, którzy przybyli do Polski z powodu wojny. 

Bohaterowie opowieści Leon i Zuzia to wesołe rodzeństwo, które dzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z uchodźstwem i napotkanymi problemami. Wspólnie pokazują, jak można sobie z nimi poradzić. 

Książki, które łączą

Bohaterowie opowieści Leon i Zuzia to wesołe rodzeństwo, które dzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z uchodźstwem i napotkanymi problemami. Wspólnie pokazują, jak można sobie z nimi poradzić. 

Książka „Leon, Zuzia i słowo na literę »I«” nie tylko dostarcza dzieciom informacji o sposobach nawiązywania kontaktów, ale także uczy o równości między ludźmi, o akceptacji różnic i o tym, że to wspaniałe, gdy zbliżamy się do siebie i poznajemy się nawzajem. Pomaga rozwijać szacunek czy umiejętność zrozumienia dla innych oraz sprawia, że znajdujemy to, co nas łączy, a nie dzieli. A „Leon, Zuzia i słowo na literę »I«” to tylko jedna z trzech wyjątkowych publikacji w ramach serii.

Dziękujemy Podkarpackiemu Stowarzyszeniu dla Aktywnych Rodzin za egzemplarze wyjątkowych książek „Leon, Zuzia i słowo na literę »I«” (w języku polskim), „Artem, Natalia i słowo na literę »I«” oraz „Dogadamy się” (w języku polskim i ukraińskim). Książeczki trafiły do rodzin z naszego programu wsparcia długoterminowego „Żyj w Krakowie” oraz do biblioteki Salam Lab w Punkcie Pomocy R3.

Pięknie dziękujemy!

Publikacje dostępne są nieodpłatnie dla szkół, bibliotek, placówek opiekuńczych i różnych instytucji. Jak je zdobyć? Wystarczy skontaktować się z Podkarpackim Stowarzyszeniem dla Aktywnych Rodzin. Można też odwiedzić Centrum Rozwoju Psychofizycznego TUTU (miejsce integracji dla dzieci z Polski i Ukrainy). 

Puśćcie tę informację w świat! Niech jak najwięcej dzieciaków pozna Leona, Zuzię, Artema i Natalię. 

Valeriia Buchak – Polko-Ukrainka, członkini redakcji Salam Lab, współprowadzi media SPA – Społecznej Przestrzeni Aktywnej.



Najnowsze publikacje