Ten półksiężyc zjesz na ulicach Kandaharu, Kabulu i Dżalalabadu. Bolani jest jedną z najpopularniejszych potraw w Afganistanie. To smażony placek w kształcie półksiężyca wypełniony nadzieniem. Najczęściej składa się ono z ziemniaków, dymki i zielonego chilli, ale bolani można również wypełnić dynią, słodkimi ziemniakami, czerwoną soczewicą, szpinakiem, czy mięsem
To proste i pyszne danie podawane jest najczęściej z zielonym dodatkiem – ćatni (eng. chutney) i miętowym sosem jogurtowym zwanym czakka lub zwykłym jogurtem. Świetnie sprawdzi się jako przystawka, dodatek do dania głównego lub przekąska do filiżanki herbaty. Bolani przygotowuje się na specjalne okazje, takie jak przyjęcia urodzinowe, zaręczynowe czy święta. Jest to również popularne danie afgańskiego street foodu, sprzedawane na ulicach miast takich jak Kabul, Dżalalabad i Kandahar.
Kuchnia i gościnność
Bolani to także ulubiona potrawa Durkhanai Ayubi, pochodzącej z Afganistanu autorki książki kucharskiej „Parwana: przepisy i historie z kuchni afgańskiej”. Jak mówi w wywiadzie dla Rose and Ivy Journal, „geograficzne położenie w centrum starożytnych Jedwabnych Szlaków – starożytnych sieci handlowych świata – sprawiło, że region znany obecnie jako Afganistan rozwijał się wraz z intensywną wymianą towarów, składników, idei i filozofii. Na przestrzeni wieków był także domem dla różnych cywilizacji. Ta historia wzajemnych powiązań odcisnęła swój ślad w afgańskiej kuchni, począwszy od używanych składników po otaczające ją rytuały i zwyczaje. Przykładem tego są tradycje związane z gościnnością obecne w naszej kulturze, których nieodłączną częścią są potrawy takie jak mantu (pierogi), bolani (smażone na patelni placki) oraz różne desery i słodycze, które są częścią naszej kuchni”.
Durkhanai Ayubi wraz ze swoją rodziną prowadzi restaurację w Adelajdzie w Australii, w której serwuje afgańskie przysmaki. „Proces przygotowywania bolani wiąże się z ekscytacją. Jest to danie, podczas którego spotykasz się z rodziną i przyjaciółmi, wyrabiasz ciasto, napełniasz je farszem i smażysz na gorącej patelni, aż będą złociste i chrupiące” – opowiada Ayubi portalowi Gourmet Traveller. Jej zdaniem sekret tkwi w cieście. Po delikatnym rozwałkowaniu i ugniataniu powinno być elastyczne, nie lepkie i lekko twarde. „[Po odpoczynku] powinno łatwo się rolować, nie rozrywać i dobrze się rozciągać” – mówi Ayubi.
Podobają Ci się nasze treści? Wesprzyj nas finansowo>>>
Przepis
A oto przepis na bolani z farszem ziemniaczanym:
Ciasto
- 1 szklanka (240 ml) letniej wody
- 1 ½ łyżki (22 ml) oleju roślinnego
- 1 ½ łyżeczki (9 g) soli
- ½ łyżeczki drożdży aktywnych suszonych
- 3 szklanki + 1 łyżka (420 g) mąki
Nadzienie
- 2 duże ziemniaki, obrane, pokrojone w 1 cm kostkę
- 6 łodyg szczypioru, skrojonych
- 1 szklanka (16 g) świeżej kolendry, posiekanej
- 1 zielona papryczka chili, posiekana
- 1 łyżeczka (2 g) mielonej kolendry
- 1 łyżeczka (6 g) soli
- ½ łyżeczki mielonej kurkumy
- ½ łyżeczki zmielonego czarnego pieprzu
- 2½ łyżki (37 ml) oleju roślinnego do smażenia
Wskazówki
- Do dużej miski dodaj wodę, olej, sól i drożdże. Wymieszaj.
- Dodaj mąkę i dobrze wymieszaj.
- Wyrabiaj ciasto przez kilka minut, aż będzie miękkie i elastyczne. W razie potrzeby dodaj trochę więcej mąki, jeśli ciasto jest zbyt klejące. Przykryj wilgotną ściereczką i odstaw na 30 minut w temperaturze pokojowej.
- W międzyczasie gotuj ziemniaki w dużym garnku z wrzącą wodą przez 15 minut. Gdy ziemniaki będą już całkowicie ugotowane, odcedź je i przełóż do dużej miski.
- Do miski dodaj także dymkę, kolendrę, papryczkę chili i przyprawy. Wszystko rozgnieć widelcem lub tłuczkiem do ziemniaków. Nic się nie stanie, jeśli pozostanie kilka grudek.
- Ciasto pokrój na 8 części.
- Każdą część zwiń rękoma w kulkę. Każdą kulkę oprósz mąką.
- Posyp mąką powierzchnię blatu. Rozwałkuj każdą kulkę w cienkie koło o średnicy około 20–22 cm, mniej więcej tak cienkie jak tortilla. Im ciasto cieńsze, tym lepsze, ale zbyt cienkie może pęknąć przy podnoszeniu.
- Delikatnie podnieś rozwałkowane ciasto i ponownie posyp mąką powierzchnię blatu. Rozłóż ⅓ szklanki nadzienia ziemniaczanego na połowie ciasta, pozostawiając wzdłuż krawędzi margines o szerokości 1 cm. Zanurz palce w wodzie i rozprowadź wodę wzdłuż tej krawędzi, tylko na połowie koła.
- Złóż ciasto na pół nad nadzieniem, aby uzyskać kształt półksiężyca. Wyciśnij wszystkie pęcherzyki powietrza, a następnie ściśnij krawędzie palcami, aby całkowicie zamknąć bolani.
- Wlej odrobinę oleju do dużej patelni ustawionej na średnim ogniu. Gdy będzie już gorący, dodaj bolani na patelnię. Smaż przez 2-3 minuty. W międzyczasie za pomocą silikonowej szczoteczki do ciasta posmaruj bolani odrobiną oleju.
- Gdy spód będzie złocisty, przewróć go na drugą stronę i smaż na złoty kolor. Następnie przenieś na kratkę do ostygnięcia. Kontynuuj z pozostałymi bolani.
- Bolani pokrój w trójkąty i podawaj z zielonym ćatni. Smacznego!
***
Tekst powstał w ramach cyklu „Śniadanie z Salam Lab”. Co tydzień w weekendowy poranek zapraszamy Was na ucztę, podczas której przybliżymy Wam kuchenne inspiracje z całego świata. Zachęcamy do oznaczania nas w mediach społecznościowych, dodając hasztag #ŚniadanieZSalamLab i do chwalenia się ciekawymi potrawami, których próbujecie!