Pierwszy międzynarodowy Booker dla bułgarskiego pisarza

fot. materiały prasowe


Georgi Gospodinow jako pierwszy pisarz z Bułgarii został nagrodzony prestiżową międzynarodową nagrodą Bookera. Doceniono jego powieść „Schron przeciwczasowy”

„Rzadko trafiają nam się tak szalone i cudowne książki” – tak o powieści pisała Olga Tokarczuk. Z kolei gazeta La Repubblica określiła twórcę mianem „Prousta Wschodu”.

Georgi Gospodinow to jeden z najczęściej tłumaczonych pisarzy bułgarskich po 1989 roku i laureat wielu nagród, m.in. Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.  

Podobają Ci się nasze treści? Wesprzyj nas finansowo!

Booker przyznawany jest co roku powieści lub opowiadaniu opublikowanemu po angielsku w Wielkiej Brytanii lub Irlandii. Nagroda w wysokości 50 tysięcy funtów została podzielona i wręczona pisarzowi, jak i tłumaczce angielskiego wydania, Angeli Roder. Przewodnicząca jury Leïla Slimani mówiąc o książce, nazwała ją genialną i pełną ironii oraz melancholii. „To pozycja o głębokim znaczeniu, która zadaje współczesne i filozoficzne pytanie: co stanie się z nami, gdy znikną nasze wspomnienia?” – dodaje.

Książka na miarę naszych czasów

Powieść opowiada o klinice przeszłości leczącej osoby cierpiące na Alzheimera. Kuracja jest dość wyjątkowa: w budynku znajdują się różne piętra reprezentujące dekady XX wieku, odzwierciedlające je w najmniejszych szczegółach. Umożliwia to pacjentom cofnięcie się w czasie i próbę odbudowy wspomnień. Klinika zyskuje popularność, a po jakimś czasie jej funkcjonowanie wymyka się spod kontroli.

Jak przyznał pisarz w jednym z wywiadów, powieść była inspirowana wzrastającym wpływem populizmów na sytuację globalną. Dystopijny „Schron przeciwczasowy” został wydany w 2022 roku przez Wydawnictwo Literackie w tłumaczeniu Magdaleny Pytlak, a więc nie pozostaje nic innego, jak zachęcić wszystkich wielbicieli i wielbicielki dobrej literatury do czytania.

#Najnowsze publikacje