Muzułmańskie Święto Ofiarowania to m.in. spędzanie czasu w gronie rodzinnym i zasiadanie do wspólnego śniadania. Na świątecznym stole znajdziemy wtedy pewien przysmak z Maroka
Tradycyjne dania podawane podczas Eid al-Adha różnią się w zależności od regionu, ale zazwyczaj zawierają mięso. Najczęściej spożywanym mięsem jest baranina, ale podaje się także mięso wołowe, kozie – w zależności od kultury i tradycji. Oprócz tego, siedzący przy stole cieszą się różnymi dodatkami do głównego dania, wśród których zazwyczaj jest batbout – marokański chlebek.
Przepis na batbout
Chlebek marokański jest wypiekany na patelni, a wcześniej wyrabiany z bardzo miękkiego ciasta. Powstaje ono z kilku podstawowych składników:
- 300 g mąki pszennej,
- 100 g drobnej semoliny,
- 25 g świeżych drożdży (lub 7gr Instant),
- 260 ml ciepłej wody,
- 1 łyżeczka soli,
- 2 łyżki oliwy,
- odrobiny cukru.
Na stolnicę przesiej mąkę, dodaj semolinę, sól, cukier i rozkruszone drożdże. Wymieszaj, a następnie powoli dolej ciepłej wody. Wyrabiaj ręcznie 10 minut. Na zakończenie dodaj oliwę. Twoje ciasto wyszło idealnie, jeżeli lekko klei się do rąk.
Podobają Ci się nasze treści? Wesprzyj nas finansowo!
Podziel ciasto na 10 części, sformuj kulki, poukładaj na obsypanej semoliną stolnicy i pozostaw do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę. Po tym czasie każdą kulkę spłaszcz dłonią do placuszków o grupości ok. 1 cm. Z jednej strony nakłuj lekko widelcem. Odczekaj 10 minut. Następnie podpiekamy na dobrze rozgrzanej patelni do momentu, gdy zaczynają nabierać koloru.
Batbout jest ceniony za swoją miękkość i delikatność, co sprawia, że jest doskonałym dodatkiem do różnych potraw. Można go jeść jako przekąskę lub jako dodatek do zup, gulaszy, curry i innych dań.
To prosty i smaczny dodatek do różnych dań, który z pewnością zaskoczy Twoją rodzinę i gości, i wprowadzi ich w świat marokańskiej tradycji.
*
Tekst powstał w ramach niedzielnego cyklu „Śniadanie z Salam Lab”. Co tydzień w niedzielę rano zapraszamy Was na ucztę, podczas której przybliżymy Wam kuchenne inspiracje z całego świata. Zachęcamy do oznaczania nas w mediach społecznościowych, dodając hasztag #ŚniadanieZSalamLab i do chwalenia się ciekawymi potrawami, których próbujecie!
Valeriia Buchak – Polko-Ukrainka, członkini redakcji Salam Lab, współprowadzi media SPA – Społecznej Przestrzeni Aktywnej.