Cukierniczka walczy o wolny Iran

Zdjęcie: Shahrzad Shokouhivand via Instagram (lacuisinedeshahrzad).


„Tylko pracując tutaj, zmienimy sytuację w Iranie” – mówi wyjątkowa irańska cukierniczka.

Historia na osłodę z Iranu, w którym kobiety wciąż walczą o swoje podstawowe prawa. Oto Szahrzad Szokouhivand, irańska cukierniczka, która szkoliła się u najlepszych szefów kuchni w Paryżu i odniosła ogromny sukces. „Tylko pracując tutaj, zmienimy sytuację w Iranie” – twierdzi jednak 36-latka. Choć jak przyznaje Szahrzad, wraz z mężem wielokrotnie myśleli o tym, by opuścić ojczyznę, tak jak wiele innych osób, postanowiła zostać. I wspierać inne kobiety w drodze do sukcesu.

Światełko w tunelu

„Mimo wszystko patrzę z optymizmem na zmianę sytuacji kobiet w Iranie” – mówi Szahrzad. Choć ta nie jest kolorowa, a Iranki muszą pokonać znacznie dłuższą drogę, by odnieść sukces, niż Irańczycy, to widać światełko w tunelu. Odkąd w Iranie wybuchły ogólnokrajowe protesty po śmierci Żiny Mahsy Amini, według Szahrzad, coraz więcej Iranek w Teheranie decyduje się na wyjście na ulicę bez hidżabu. Coraz więcej kobiet nie boi się też walczyć o siebie.

Szahrzad to prawdziwa role model, która podchodzi do życia z optymizmem. Zauważa, że z powodu sankcji nałożonych na Iran bardzo trudno jest znaleźć niektóre składniki, na przykład dobrej jakości czekoladę, wanilię czy masło. Ta sytuacja prowadzi jednak do większej kreatywności w kuchni i korzystania z tego, czego w Iranie jest w bród: z owoców, pistacji, orzechów laskowych czy szafranu. Szalejąca inflacja nie zmniejsza też dochodów i entuzjazmu Iranki.

Dziś wraz z mężem zatrudniają 70 osób, w większości kobiety, w dwóch lokalach w Teheranie. Mieszkańcy i mieszkanki stolicy marzą o spróbowaniu jej słynnego tarte tatin. Szahrzad i jej mąż mają w planach otwarcie kolejnych lokali w innych irańskich miastach, a później w Dubaju i nawet Paryżu. Taka wisienka na torcie.

Źródło: al-Monitor.

Zapisz się do naszego newslettera!

Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.

Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!Najnowsze publikacje