Ćwiczenia antyterrorystyczne czy festiwal islamofobii?

fot. Wielkopolska Policja via Instagram


„Ćwiczenia antyterrorystyczne Policji. Możliwe utrudnienia w komunikacji. Zachowaj spokój. Stosuj się do poleceń służb”. Taką wiadomość na temat policyjnych ćwiczeń, które w dniach 17-19 kwietnia odbywają się na terenie Polski, dostało wiele z nas. Ćwiczenia te okazały się jednak czymś znacznie poważniejszym niż „rozwijanie umiejętności w zakresie radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych”. Ujawniły skalę islamofobii w Polsce.

Wielkopolska Policja pochwaliła się „największymi ćwiczeniami w historii polskiej Policji WOLF-RAM23” na swoim Instagramie. Służby zobrazowały osobę planującą zamach terrorystyczny jako… kobietę w hidżabie. Zdjęcia próbującej się wysadzić „terrorystki” w niebieskiej chuście obiegły internet.

Lena Khalid, polska muzułmanka działająca na Instagramie jako „Polka na pustyni”, skomentowała sprawę w swoich mediach społecznościowych: „jeśli teraz ktoś mnie zaatakuje przekonany, że skoro noszę hidżab, to muszę być terrorystką, to gdzie mam się zgłosić? Bo przecież nie na policję”.

„Muzułmanka? Na pewno terrorystka!”

Islamofobia, czyli lęk i niechęć do osób wyznających islam, jest dużym problemem w Unii Europejskiej, w tym Polsce. Widać ją w mediach, publicznym dyskursie, retoryce polityków i polityczek, komentarzach w mediach społecznościowych, nawet szkolnych podręcznikach. Na ulicach polskich miast dochodzi do przemocy psychicznej i fizycznej, pobić i ataków. Brakuje systemowych rozwiązań i edukacji. Dyskryminacji ze względu na religię dopuszczają się jak widać także służby bezpieczeństwa. Przykładem może być historia Banglijczyków mieszkających w Krakowie, którzy zostali pobici i aresztowani, ponieważ… się przeprowadzali. 

Słowa Leny znajdują odzwierciedlenie w liczbach. W Unii Europejskiej zaledwie 12% muzułmanów i muzułmanek, którzy doświadczyli różnych form dyskryminacji i przemocy, zgłosiło incydent do odpowiednich służb. Sytuacji w Polsce nie ułatwiła teraz wielkopolska Policja.

Sprzeciw w komentarzach

Obiegające sieć zdjęcia z ćwiczeń powielają krzywdzące stereotypy na temat społeczności muzułmańskiej. Na szczęście wiele internautek i internautów stanęło w obronie muzułmanów i muzułmanek. „Fajnie, fajnie, szkoda tylko, że przy okazji powielane są stereotypy”. „Islamofobia – antyspołeczne uprzedzenie i dyskryminacja w stosunku do islamu i muzułmanów”. „To są ćwiczenia czy islamofobiczna propaganda?”. „Naprawdę nie znalazła się w tej instytucji jedna osoba, która pomyślała, że to jest zły pomysł?”. „Mniejszości powinno się wspierać, a nie stygmatyzować”. „Wstyd”. A to tylko kilka z przykładów komentarzy, które pojawiły się na koncie wielkopolskiej Policji.

Dziękujemy każdej osobie, która zdecydowała się na to, by wyrazić swój sprzeciw w mediach społecznościowych. Choć skala islamofobii w Polsce jest ogromna, czego dowiodła poznańska Policja, kropla drąży skałę. Musimy głośno mówić „nie” dla islamofobii.

Jako Salam Lab chcemy przeciwdziałać zjawisku islamofobii i na co dzień realizujemy tę misję prowadząc projekt Centrum Dokumentacji Islamofobii w ramach projektu Empathy. Zbieramy informacje od mieszkających w Polsce muzułmanek i muzułmanów oraz osób nieobojętnych na to, że ktoś atakuje lub dyskryminuje ludzi ze względu na ich religię. Naszym celem jest nie tylko monitoring i dokumentacja przestępstw z nienawiści, ale również wsparcie osób, które doświadczyły przemocy, ataku lub dyskryminacji ze względu na wyznawaną religię – islam. Jeśli widzisz nienawistny komentarz, doświadczasz lub jesteś świadkiem dyskryminacji bądź przemocy, zgłoś nadużycie na stronie islamofobia.pl.Najnowsze publikacje