Oddajemy w Wasze ręce kolejne podsumowanie naszych działań. Przeczytacie tutaj o wszystkim, co udało nam się zrealizować od lipca do końca września
Kilka słów od zarządu…
Ostatnie trzy miesiące wiązały się z odpoczynkiem i urlopami ale również działaniami strategicznymi mającymi na celu zweryfikowanie obecnej sytuacji i rekomendacjami na dalsze działania Stowarzyszenia.
Rozpoczęłyśmy audyt marketingowy z firmą zewnętrzną w celu aktualizacji strony internetowej, promocji naszych aktywności, przygotowania oferty i nawiązywania współpracy z biznesem. Czekamy na wyniki i dalsze kroki.
Oprócz tego aktywnie poszukujemy grantów i innych możliwości finansowania Stowarzyszenia. Jesteśmy też w trakcie poszukiwania odpowiednich współprac, aby poszerzać nasze działania dla osób dorosłych i biznesu.
W międzyczasie uczestniczyłyśmy też w XIII Konferencji Komitetu Badań nad Migracjami PAN, Migranci we współczesnym świecie: sprawiedliwość, solidarność, inkluzja w Krakowie.
Jak minęły wakacje w dziale edukacji?
Wakacje w Dziale Edu – jak zawsze – okazały się bardziej intensywne, niż mogłoby się wydawać. Mimo zamkniętych szkół dalej prowadziłyśmy warsztaty. W sierpniu zrealizowałyśmy w Krakowie cykl zajęć o neokolonializmie dla osób uczniowskich ze Szkoły w Chmurze, zaś w Katowicach dla młodzieży tej samej placówki odbył się cykl warsztatów antydyskryminacyjnych. Oba wydarzenia były inspirujące i bardzo twórcze.
W sierpniu miałyśmy okazję być częścią Wędrowniczej Watry 2024 Związku Harcerstwa Polskiego. Przez trzy dni, wieczorami, prowadziłyśmy zajęcia z naszego nowego cyklu o neokolonializmie dla bardzo zróżnicowanej grupy: osób zarówno w wieku licealnym, jak i studenckim. Pogoda nam sprzyjała i spędzałīśmy czas na prowadzeniu żywych dyskusji na tarasie Dworu Ziobrowskich w Krakowie. Oprócz naszych tradycyjnych warsztatów, przeprowadziłyśmy również dwugodzinne szkolenie dla ok 55 nauczycieli krakowskiego Zespołu Szkół. Szkolenie odbyło się jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego i podjęłyśmy na nim temat empatii oraz przeciwdziałania dyskryminacji. We wrześniu, w Poznaniu, zrealizowałyśmy warsztaty „Empatia w działaniu” dla administracji grup internetowych „Uwaga, śmieciarka jedzie!”.
Tworzymy grupę edukatorską Salam Lab
W wakacje przeprowadziłyśmy rekrutację do Zespołu Działu Edukacji Salam Lab. 16 osób – naszych przyszłych edukatorów – spotkało się w Krakowie na dwudniowym szkoleniu dla zespołu. Dzięki uprzejmości Wydziału Edukacji oraz Wydziału ds. Przedsiębiorczości i Innowacji Miasta Krakowa odbyło się ono w Klastrze Innowacji Społeczno-Gospodarczych na Zabłociu. Podczas 16-godzinnego szkolenia skupiliśmy się przede wszystkim na temacie tożsamości oraz różnych potencjalnych sytuacjach, które mogą mieć miejsce podczas prowadzonych przez nas warsztatów. Przyszłe edukatorki i edukatorzy mieli okazję również zagrać w naszą grę „Spadkobierca”. Oprócz tego szkolenie było okazją do integracji i zapoznania się ze sobą.
A w świecie gier…
Nie próżnowałyśmy w kwestii naszych gier! W połowie września, na Mazurach, w ramach integracji studentów Akademii Leona Koźmińskiego, udało się przeprowadzić aż siedem warsztatów „Wyobrażona tożsamość” z wykorzystaniem nowej gry. W tym miesiącu gościłyśmy również Weronikę Szatkowską z Akademii Leona Koźmińskiego, z którą omawiałyśmy plany na następne dwie gry, które powstaną w ciągu najbliższego roku.
Ostatnie miesiące były również czasem naszego rozwoju. Na zaproszenie Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego, pod koniec lipca mogłyśmy wziąć udział w ogólnokrajowych warsztatach kalibracyjnych IN2PREV. Brałyśmy również udział w dwóch webinarach zorganizowanych w ramach Inkubatora Pomysłów: w debacie „Wspólna przyszłość. Jak budować społeczności włączające osoby z doświadczeniem migracji.” oraz w prelekcji „O innowacjach społecznych. Wstęp do procesu, ze szczególnym uwzględnieniem innowacji włączających osoby z doświadczeniem migracji”. Odbyłyśmy też wiele spotkań, które pomogą nam w naszej dalszej działalności. Mamy nadzieję, że o ich efektach będziecie mogli przeczytać w kolejnych podsumowaniach.
Nowe przedsięwzięcia
Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim przyjdą kolejne warsztaty w szkołach i nowe wyzwania. Od października ruszamy z naszymi zajęciami w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, gdzie odbędzie się nasz autorski cykl zajęć „Czy krytycznie to etycznie?”. Obecnie można wziąć udział w konkursie, w którym nagrodą jest udział klasy szkolnej w cyklu tychże zajęć.
Na koniec trochę liczb: od końca lipca do połowy września udało się nam zorganizować w sumie 25 warsztatów i szkoleń, w których udział wzięło 271 osób.
Z życia redakcji
O czym pisałyśmy w czasie wakacji?
W naszej redakcji sporo się działo, starałyśmy się przygotowywać dla Was różnorodne materiały.
Na co dzień śledzimy nowe publikacje, które poruszają interesujące nas tematy i staramy się o nich pisać. Otrzymałyśmy od Wydawnictwa Znak egzemplarz recenzyjny poruszającego reportażu Nathana Thralla, nagrodzonego Pulitzerem. „Jeden dzień z życia Abeda Salamy” to opowieść, która pokazuje, w jaki sposób polityka przenika do niemal każdego aspektu życia mieszkańców i mieszkanek Wschodniej Jerozolimy. Recenzję znajdziecie na naszej stronie internetowej.
Pokojowa Prasówka
Regularnie wysyłałyśmy również naszą Pokojową Prasówkę, pisząc o rzeczach, których próżno szukać w mainstreamie. Między innymi o ogromnych zamieszkach w Bangladeszu spowodowanych decyzją rządu o miejscach pracy zarezerwowanych dla dzieci i wnuków bojowników biorących udział w wojnie wyzwoleńczej. W prasówce znajdziecie jednak znacznie więcej niż wiadomości polityczne. W ostatnim wydaniu pisałyśmy również animowanym o sitcomie z Arabii Saudyjskiej, który w prześmiewczy sposób ukazuje sytuację w kraju. Poruszyłyśmy również temat tajnych salonów kosmetycznych, które funkcjonują w Afgańskich piwnicach.
Staramy się również nagrywać newsy w formie reelsów, jak na przykład ten dotyczący okołowyborczych zamieszek w Wenezueli lub recenzja książki „Dlaczego Izrael boi się Palestyny”, przygotowana przez redaktorkę naczelną Ewelinę Kaczmarczyk”.
Miałyśmy też przyjemność przeprowadzić wywiad z Mariną Belokonevą-Shiukashvili, która sama o sobie mówi, że jest kroplą słowiańskiej krwi w gruzińskim winie, tęskni za Gruzją i chętnie dzieli się wspomnieniami z nią związanymi.
Fundraising
Oprócz tego zajmujemy się fundraisingiem. Z niecierpliwością czekamy na ocenę projektów grantowych, które złożyłyśmy w czasie ostatnich trzech miesięcy. Stawiamy w nich na fact-checking – chcemy być medium, które publikuje rzetelne informacje spoza mainstreamu, a to wymaga nie tylko ciężkiej pracy, ale i dużego nakładu finansowego. To dlatego dążymy do tego, aby pozyskać nowe środki na rozwój naszej redakcji.
Oprócz tego planujemy kolejne, większe publikacje, lajwy i wydarzenia. Śledźcie nas, żeby ich nie przegapić. I pamiętajcie, że wy też możecie dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć nas w serwisie Patronite. Marzymy o tym, żeby tworzyć dla Was więcej treści, organizować więcej lajwów i nagrywać newsy w formie reelsów. Nie zrobimy tego jednak bez waszego wsparcia.
Wydarzenia w Salam Lab
Od lipca do września zorganizowałyśmy cztery wydarzenia mające na celu poszerzenie wiedzy mieszkańców Krakowa o różnych kulturach oraz zwrócenie ich uwagi na ważne tematy społeczne. Wydarzenia te odbywały się w ramach cyklów „Bridging the Gap: Minority Perspective Forum” oraz „Bridging the Gap: A Symposium on Diversity and the Minority Experience in Poland” i oferowały bogaty program edukacyjno-kulturalny.
W drugiej połowie lipca odbył się „Wieczór Kultury Azerbejdżańskiej”, podczas którego Narmin Garayeva, Azerka mieszkająca w Polsce, zaprezentowała kulturę i historię Azerbejdżanu. Spotkanie składało się z dwóch części: edukacyjnej, obejmującej quiz oraz opowieść o tradycyjnym tańcu „Naz eləmə” oraz integracyjnej, podczas której uczestnicy uczyli się podstaw tego tańca i przygotowywali letni napój Doğramac. W spotkaniu wzięły udział 24 osoby z Polski, Ukrainy, Turcji oraz Azerbejdżanu.
Sierpniowe wydarzenie, „Przez Morze Śródziemne oczami osób uchodźczych. Pokaz filmowy”, dotyczyło kwestii migracji przez Morze Śródziemne. Podczas spotkania zaprezentowano dwa filmy dokumentalne: „Purple Sea” oraz „Liquid Traces: The Left-To-Die Boat Case”, przedstawiające tragiczne losy osób migranckich. Wydarzenie rozpoczęło się prelekcją doktor Ewy Fiuk, a po projekcjach odbyła się dyskusja prowadzona przez Ewelinę Kaczmarczyk, redaktorkę naczelną Salam Lab. Uczestnicy rozmawiali na temat przyczyn i wyzwań migracji oraz sposobów zapobiegania tragediom ukazanym w filmach. W spotkaniu uczestniczyły 22 osoby z Polski i Ukrainy.
We wrześniu odbył się „Wieczór Kultury Gruzińskiej”, zorganizowany we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie. Program obejmował oprowadzanie po wystawie „Złote runo. Sztuka Gruzji”, rozmowę o kulturze gruzińskiej z Mariną Belokonevą-Shiukashvili, pokaz tradycyjnych strojów gruzińskich oraz warsztaty tańca gruzińskiego prowadzone przez Irinę Shiukishvili. Na zakończenie wydarzenia uczestnicy mieli okazję nauczyć się podstawowych kroków i zatańczyć przy tradycyjnej muzyce gruzińskiej. Wydarzenie zgromadziło 38 osób z Polski i Ukrainy.
We wrześniu odbył się też „Turkish Baklava-making Workshop”, podczas którego Mehmet Burak Baydar z krakowskiej cukierni Pistachio Box przybliżył uczestnikom kulturę i kuchnię regionu Gaziantep. Wydarzenie zorganizowałyśmy we współpracy z Centrum Wielokulturowym na krakowskim Zabłociu. Spotkanie podzielono na część teoretyczną, dotyczącą historii i technologii przygotowania baklawy, oraz część praktyczną, podczas której uczestnicy mogli samodzielnie przygotować ten tradycyjny deser. Wydarzenie zakończyło się degustacją baklawy oraz nieformalnymi rozmowami na temat podobieństw między kuchnią polską a turecką. W warsztatach wzięło udział 21 osób z Polski, Azerbejdżanu, Ukrainy oraz Indii.
Wydarzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem i stanowiły istotny element promocji wielokulturowości w Krakowie.
Jak widzicie, staramy się nieustannie działać, rozwijać i zapraszać Was na do wzięcia udziału w różnorodnych aktywnościach, które starannie przygotowujemy. Mamy nadzieję, że pozostaniecie z nami i będziemy wspólnie wypełniać misję Salam Labu, jaką jest między innymi budowanie mostów między kulturami.
Do zobaczenia
zespół Salam Lab
Redakcja: Marta Burza