,

Czy aplikacja randkowa może być halal?

Zakochane dwie młode osoby, kobieta i mężczyzna spacerują po plaży. Kobieta ma na sobie hidżab

„Muslims don’t date, they marry”. Aplikacja Muzzmatch od początku swojego istnienia pomaga muzułmanom i muzułmankom w poznaniu przyszłej żony czy męża na własnych zasadach

Aplikacje randkowe kojarzą nam się często z bardzo liberalnym podejściem do miłości i seksualności. Choć każdy zna tę jedną parę, której udało się zakochać dzięki aplikacji randkowej, takiej jak Tinder czy Bumble, to są one często używane do przygodnego seksu i poszukiwania krótkiego romansu. Wydawałoby się, że nie może być nic bardziej nietradycyjnego niż randkowanie przez internet i pozwalanie technologii na dobór partnera na jedną noc czy na dłużej. Aplikacje randkowe stały się jednak na tyle popularne, że znalazły zwolenników również wśród przedstawicieli największych religii świata, takich jak islam, chrześcijaństwo czy judaizm.

W 2011 roku, czyli rok przed powstaniem Tindera, Szahzad Junas, Brytyjczyk pakistańskiego pochodzenia, stworzył aplikację randkową Muzzmatch, skierowaną do muzułmanów i muzułmanek szukających drugiej połówki. To, co odróżniało aplikację Muzzmatch od jej konkurentów, był jej slogan: „muslims don’t date, they marry”. Choć stworzenie aplikacji randkowej bez randkowania wydaje się paradoksalne, Muzzmatch od początku swojego istnienia pomaga muzułmanom i muzułmankom w poznaniu przyszłej żony czy męża na własnych zasadach. Wszelkie inne formy spotykania się takie jak randkowanie, związek nieformalny czy współżycie na jedną noc, nie są mile widzianym sposobem korzystania z aplikacji. 

Aplikacja zamiast swatki

„Say goodbye to pushy aunties” głosi inne hasło aplikacji. Muzzmatch stara się bowiem przejąć rolę swatki w społecznościach muzułmańskich, jaką zwykle pełnią ciocie, matki czy babcie, przy jednoczesnym zachowaniu tradycyjnego sposobu zawierania związków małżeńskich. Ze względu na to, że jedną z podstawowych zasad zawarcia małżeństwa w islamie jest obecność trzeciej osoby przy spotkaniu, aplikacja umożliwia dodanie członka rodziny do czatu, a także rozmawianie przez kamerkę z ojcem potencjalnej kandydatki na żonę.

Podczas przeglądania profili potencjalnych małżonków dowiemy się nie tylko o ich zainteresowaniach, podejściu do przyszłego partnera lub partnerki, ale również o tym, jak często się modlą, czy noszą hidżab lub nikab, a także do jakiej grupy etnicznej należą. Ze względu na swoją popularność aplikacja Muzzmatch znajduje się w konflikcie z innymi dużymi graczami na rynku aplikacji randkowych.

Podobają Ci się nasze treści? Wesprzyj nas finansowo!

W 2022 roku Muzzmatch przegrał w sądzie z liderem światowego rynku aplikacji randkowych, Match Group, do której należy między innymi Tinder, Hinge i OkCupid. Junas został przez nich oskarżony o wprowadzanie w błąd użytkowników i użytkowniczek poprzez skojarzenie nazwy Muzzmatch z firmą Match Group. W wyniku przegranej sprawy sądowej z nazwy aplikacji zniknęło słowo „match”, a pozostało tylko „Muzz”.

Koszerne randki

Mimo poniesionych strat finansowych związanych z procesem zmiany nazwy, Muzz jest obecnie największą aplikacją randkową dla muzułmanów i muzułmanek. Chociaż już nie jedyną. Salams to aplikacja o bardziej postępowych poglądach, gdzie użytkownicy i użytkowniczki mogą również podać informacje o odłamie islamu, do którego należą. Natomiast LoveHabibi może być używana zarówno przez muzułmanów i muzułmanki, jak i przez chrześcijańskich Arabów i Arabki.

Mimo że aplikacje dla muzułmanów i muzułmanek cieszą się największym zainteresowaniem wśród przedstawicieli trzech monoteistycznych religii (Muzz – 5 milionów pobrań, Salams – 1 milion), chrześcijanie i Żydzi również korzystają z tej formy poznawania się.

Najpopularniejszą aplikacją dla chrześcijan i chrześcijanek jest Eden (ponad 500 tysięcy pobrań na Google Play), w której partnerów i partnerki filtruje się pod względem chrześcijańskiej denominacji. Do wyboru są katolicy, ewangelicy i prawosławni. Religijni Żydzi i Żydówki mogą z kolei pobrać aplikację Jswipe (100 tysięcy pobrań), gdzie użytkownicy i użytkowniczki również wybierają denominację oraz stopień przestrzegania zasad koszerności.

Wesprzyj rodziny uchodźcze w Krakowie, wpłać na zrzutkę >>>

Część współczesnego świata

Oczywiście aplikacje randkowe stanowią tylko część zjawiska, jakim jest randkowanie w internecie. Istnieje wiele stron internetowych wspierających wyznawców i wyznawczynie różnych religii w znalezieniu przyszłego małżonka.

Jednak to właśnie aplikacje są najczęściej używanym narzędziem przez młode pokolenie, które pozwala osobom wierzącym i praktykującym poczuć się częścią współczesnego świata technologii. A wszystko przy jednoczesnym zachowaniu konserwatywnego podejścia do zasad islamu, chrześcijaństwa czy judaizmu.

Ida Zając




Najnowsze publikacje