Środowiska religijne w Egipcie bojkotują Disneya. Oto Pokojowa Prasówka


Uczeni z al-Azharu, teologicznej uczelni muzułmańskiej w Kairze przez wielu uważanej za religijny autorytet, ostrzegli egipskie społeczeństwo przed rzekomym „zepsuciem”, które promują produkcje Disneya

Uczeni wezwali rodziców, nauczycieli i nauczycielki oraz media do bojkotu filmów oraz walki na rzecz „wzmocnienia wartości religijnych wśród młodych”. Wszystko to w związku z planami wprowadzenia postaci LGBT+ do disneyowskich filmów. 

Zapisz się do naszego newslettera!

Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.

Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!

9 czerwca przedstawiciele jednej z instytucji al-Azharu ds. fatw oświadczyli, że homoseksualizm jest „naganny” i „obsceniczny”, a różnorodność postaci w filmach dla dzieci „w rzeczywistości ma na celu zniszczenie systemu wartości moralnych i społecznych instytucji rodzinnej oraz zniekształcenie egipskiej tożsamości”. 

W marcu tego roku Karey Burke z Disney’s General Entertainment Content powiedziała, że dołoży wszelkich starań, aby powstające treści były w jak największym stopniu inkluzywne. Aby głos wykluczonych osób stał się jak najbardziej słyszalny. Jej zdaniem, pomysł Disney’a pomoże w uczeniu dzieci wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka. Wesprze je także w znalezieniu drogi do własnej tożsamości.

Innego zdania jest egipska prezenterka Lamis el-Hadidy. „Disney jest największym producentem treści dla najmłodszych na świecie. Jak możemy chronić nasze dzieci? Wszyscy dorastaliśmy oglądając filmy Disneya. Jak mogę oglądać geja Kaczora Donalda lub Myszkę Miki?” – zastanawiała się na wizji.

Źródło: al-Monitor. Zdjęcie: Rumman Amin, Unsplash.Najnowsze publikacje