Diwali, festiwal świateł


Diwali 2022. Za nami największe święto religii hinduistycznej. Czym właściwie jest festiwal świateł?

Chcesz być na bieżąco z publikacjami Salam Lab? Chciałbyś/chciałabyś co poniedziałek otrzymywać na swój adres e-mail pokojową prasówkę Salam Lab? To nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata. Chcesz dostawać informacje o ciekawych akcjach i wydarzeniach, a w konsekwencji wiedzieć, co dzieje się w Laboratorium Pokoju? Zapisz się już teraz i czytaj newsletter na swoim mailu!

#SalamLabNews

W zeszłą sobotę, 22 października, rozpoczął się trwający 5 dni festiwal świateł, obchodzony przez wyznawców hinduizmu, sikhizmu, dżinizmu oraz niektórych wyznawców buddyzmu. Każdy dzień święta ma swoją własną nazwę. Pierwszy nazywany jest dniem fortuny, drugi – wiedzy, trzeci – światła. Czwarty z kolei to pierwszy dzień fazy księżyca, a ostatni z nich to dzień miłości między rodzeństwem.

Na całym świecie odbyły się huczne obchody. Największe z nich mają miejsce oczywiście w Indiach. Ale drugie co do wielkości, według Brytyjskiego Stowarzyszenia Sikhów, to te obchodzone w Wielkiej Brytanii. Uczestnicy spędzają święto w gronie rodziny i przyjaciół, radują się i składają sobie nawzajem życzenia. Wszyscy ubierają się uroczyście. Ich domy i ulice ozdobione są tysiącem lampek na znak zwycięstwa światła nad ciemnością, rozumianego także jako zwycięstwo wiedzy nad ignorancją. Wszyscy zapalają ozdobne świece i lampy olejne, które zabierają ze sobą na ulice.

Święto świateł

Jasność bijąca od lampek i świec symbolizuje światło wiedzy. Samo święto uważane jest za pamiątkę po dniu, w którym bogini Durga pokonała demona o imieniu Mahisza. To także czas powrotu Sity i Ramy do Ajodhji (miejsca pielgrzymowania w Indiach) po ich wieloletnim pobycie na wygnaniu. Wiąże się również z boginią Lakszmi, symbolizującą płodność, bogactwo, wszelki dobrobyt i szczęście.

Data obchodów również nie jest przypadkowa. Diwali przypada zawsze po zakończeniu żniw, w okresie nowiu księżyca. Jest to również czas zakończenia pory monsunowej na subkontynencie indyjskim i początek nowego roku, symbolizujący powolne nadejście zimy. W przyszłym roku Diwali wypada w niedzielę, 12 listopada. Jeśli masz wśród swoich bliskich osobę wyznania hinduistycznego lub innego, które zostało wymienione powyżej, nie zapomnij złożyć jej życzeń za rok!

Oto parę zwrotów w języku angielskim, które mogą ci się przydać: Happy Diwali wishes to you and your loved ones, May the Goddess of wealth and the God of Knowledge bless you with their choicest blessings, Let’s make this Diwali joyous and bright, Wishing you all a very Happy Diwali.

Źródło: The Scotsman.

#



Najnowsze publikacje