,

Dziś Dzień Niepodległości Ukrainy 

kobieta trzymająca ukraińską flagę na tle nieba

24 sierpnia obchodzimy Dzień Niepodległości Ukrainy. Upamiętnia on datę uchwalenia przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SSR Deklaracji Niepodległości Ukrainy w 1991 r. Dzień ten uważany jest za datę powstania dzisiejszej Ukrainy

W tym roku po raz drugi z rzędu obchodzimy to święto w cieniu wojny. Walka o wolną Ukrainę trwa, dlatego tym bardziej potrzebujemy uczcić ten dzień i tych wszystkich, którzy nie tracą nadziei na niepodległość ojczyzny.

Osoby z Ukrainy są wśród nas. Sprawmy, że poczują się jak u siebie

Od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę do Polski przybyło wielu uchodźców i uchodźczyń z tego kraju. Dziś są częścią naszego społeczeństwa, są naszymi sąsiadami i sąsiadkami, naszymi przyjaciółmi i przyjaciółkami. Dla nich ten dzień ma szczególne znaczenie.

„Dla mnie Dzień Niepodległości Ukrainy, podobnie jak dla wszystkich Ukraińców i Ukrainek, jest niezwykle ważnym dniem w roku, szczególnie w czasach wojny” – mówi Solomiia Martyniuk, uchodźczyni mieszkająca dziś w Krakowie. „To już drugi rok z rzędu, kiedy obchodzę go za granicą, zamiast spędzać go z rodziną, na ojczystej ziemi. Dzień Niepodległości to nie tylko święto, ale też przypomnienie o naszej jedności, woli i sile. Jednocześnie wiąże się ze smutkiem i przypomina o stracie, śmierci i trudnych, gorzkich doświadczeniach związanych z walką o naszą niepodległość. Dziś mam tylko jedno życzenie: aby w naszej ZAWSZE wolnej i niepodległej Ukrainie zapanował pokój”.

Wesprzyj rodziny uchodźcze w Krakowie, wpłać na zrzutkę >>>

Jako Salam Lab życzymy wszystkim Ukraińcom i Ukrainkom zwycięstwa i upragnionego pokoju. W Dniu Niepodległości Ukrainy w sposób szczególny pragniemy okazać Wam naszą solidarność i wsparcie. Niech żyje Ukraina! Слава Україні!
Najnowsze publikacje