Marwa Elselehdar jako pierwsza kobieta kapitanka w Egipcie niewątpliwie przejdzie do historii. Droga jaką przebyła, żeby uzyskać nie tylko stopień, ale i uznanie, nie była usłana różami.
Ostatnio została oskarżona o… zatamowanie Kanału Sueskiego, a przeciwnicy emancypacji kobiet robią wszystko, by ją zdyskredytować. Jednak Marwa idzie jak burza i inspiruje dziesiątki tysięcy młodych Egipcjanek.
Drzwi do kariery pomógł otworzyć jej sam prezydent
Wydział, na który aplikuje nigdy nie widział żadnej kobiety. Marwa będzie pierwsza.
Rozpatrzenie prośby okazuje się być dla władz uczelni nieco problematyczne, więc sprawą zajmuje się sam ówczesny prezydent Egiptu, Hosni Moubarak. Pierwszy raz w historii to kobieta ma ambicję ubiegać się dyplom oficera. Jej aplikacja zdaje się więc stanowić precedens w sprawach wpuszczenia kolejnych kandydatek na uczelnię, jak dotąd kształcącą jedynie mężczyzn.
Wspieraj Salam Lab. Działamy tylko dzięki wpłatom darczyńców >>
Po ustaleniu, że prawo nie nakłada żadnych ograniczeń względem kobiet zostaje dopuszczona do egzaminów wstępnych. Elselehdar jest nie do zatrzymania. W 2013 roku kończy Arabską Akademię Nauki, Technologii i Transportu Morskiego (AASTMT) z tytułem starszej oficerki. Po studiach pracuje jako druga oficerka na pokładzie statku Aida IV i już po dwóch latach zostaje główną oficerką statku. Tego samego, który podczas ceremonii otwarcia nowo rozbudowanego kanału Sueskiego w 2015 roku jako pierwszy go przepływa. I to pod jej kierownictwem!

To już prawdziwy sukces, ale Marwa nie spoczywa na laurach. Podejmuje kolejne studia, które dają jej tytuł magistra zarządzania biznesem (MBA) na Cardiff Metropolitan University. Dzisiaj z dumą wchodzi na pokład jako kapitanka. Pracuje też jako koordynatorka rozwoju biznesu morskiego w Arabskiej Akademii Nauki, Technologii i Transportu Morskiego.
Tak dokonała się rewolucja opisana w dzienniku Arab News.
Ofensywa antyfeministów
Niestety, entuzjastyczny nagłówek dziennika szybko stał się obiektem zainteresowania działaczy anty-feministycznych. Traf chciał, że sukces Elselehdar zbiegł się w czasie z blokadą kanału Sueskiego.

Kilka dni po publikacji artykułu, którego była bohaterką, anonimowi oszuści założyli pod jej nazwiskiem fałszywe konta na Twitterze. Wcześniej nie miała żadnego. W jednym z postów można było przeczytać: “Statek towarowy utknął w kanale Sueskim. Pierwsza kobieta, arabska kapitan Lloyd brała udział w wypadku”.
Przerobiony w Photoshopie nagłówek pierwotnie brzmiał “Marwa Elselehdar: pierwsza egipska kobieta kapitan płynie na fali sukcesu”. Ten wskazywał rzecz jasna na jej zwycięstwo, nie porażkę. Marwa od razu po zdarzeniu zamieściła na swoim Instagramie wideo, w którym wyjaśnia, że nie miała nic wspólnego z blokadą kanału.
Mentorka kobiet w mediach
W dzisiejszym świecie obserwujemy szczególną aktywizację kobiet w walce o pozycję społeczną. Choć walka ze stereotypami nie należy do najłatwiejszych, Egipcjanki czują się coraz silniejsze.
Podanie fałszywej informacji niewątpliwie miało na celu podważenie zdolności arabskich kobiet do pracy w środowisku zdominowanym przez mężczyzn. Na szczęście seksistowskie uwagi nie zniechęcają 29-letniej kapitanki.

Obserwując media społecznościowe, w których się chętnie udziela, można dostrzec niegasnącą determinację. Jej profil na Instagramie obserwuje teraz już ponad 60 tysięcy osób. Dzięki serwisowi może wspierać i zachęcać kobiety do rozwoju.
Sama pracowała przez wiele lat, żeby dotrzeć do tak wysokiego stanowiska i zdobyć uznanie środowiska. Dzisiaj, w ślad za nią coraz więcej młodych kobiet pragnie spełniać swoje marzenia dostrzegając, że widok kobiety w mundurze na wysokim stanowisku nie musi zaskakiwać.
“Nie mogę się doczekać dnia, w którym będę mogła popłynąć z większą ilością kobiet w załodze” – pisze na swoim profilu na linkedin.com.
Marwa z nadzieją wyczekuje zmian. Podczas długich rejsów na morzu, dalej jest jedyną kobietą na pokładzie, jednak dzięki niej można się spodziewać, że wkrótce się to zmieni.
Nicole Czaplińska – Studentka filologii romańskiej, zainteresowana szeroko pojętą kulturą i sztuką Francji oraz krajów arabskich. Członkini zespołu Salam Lab.