Eid al-Fitr. Co trzeba wiedzieć?


Składamy najlepsze życzenia z okazji Eid al-Fitr, święta przerwania postu. Wszystkim muzułmanom i muzułmankom życzymy, aby ten czas obfitował w radość, dialog i piękne chwile z bliskimi. Co trzeba wiedzieć o Eid al-Fitr?

Przypominamy tekst z 21 kwietnia 2023 roku.

Księżycowy rytm

Trzydniowe obchody są radosnym zwieńczeniem Ramadanu, miesiąca postu, gdy muzułmanie i muzułmanki m.in. nie jedzą i nie piją pomiędzy świtem a zachodem Słońca. Nie należy go jednak mylić z czasem umartwiania. Ramadan jest dla muzułmanów i muzułmanek momentem radosnym. Rodzina, przyjaciele i sąsiedzi spędzają wtedy wspólnie długie noce i razem przerywają post, jedząc iftar, pierwszy posiłek po zachodzie Słońca.

Kalendarz muzułmański to kalendarz księżycowy, oparty o fazy Księżyca. O tym, kiedy rozpoczną się obchody kończącego post Eid al-Fitr, muzułmanki i muzułmanie dowiadują się zazwyczaj dosłownie dzień przed świętem. Nów księżyca decyduje o tym, że święto przerwania postu rozpocznie się następnego dnia.

Muzułmanie i muzułmanki w wielu krajach rozpoczynają świętowanie już dziś. Wszystko zależy jednak od tego, w jakim miejscu na ziemi się znajdują. W innych miejscach Eid al-Fitr rozpocznie się dopiero jutro.

Eid na stole

Świętowanie Eid al-Fitr rozpoczyna się od modlitwy w meczecie. To też czas na wspólne ucztowanie z rodziną, kupowanie nowych ubrań, odwiedziny u bliskich, obdarowywanie się nawzajem i przekazywanie datków potrzebującym. Wyznawcy i wyznawczynie islamu wyrażają swoją wdzięczność za przeżycie wyjątkowego miesiąca postu, umacniającego ich w wierze.

Ile krajów, tyle tradycji. Nie zmienia się jednak jedno: to czas na przygotowywanie wyjątkowych deserów. W świecie arabskim oprócz słodkich daktyli, bardzo popularne są kruche ciasteczka ma’mul z nadzieniem daktylowym czy baklava, której nie może zabraknąć także m.in. w Turcji.

W Indiach i Pakistanie na stołach znajdziemy śir khurmę, kremowy mleczny pudding z makaronem i dodatkami. Wyznawcy i wyznawczynie islamu z Bośni i Hercegowiny podczas Eid al-Fitr zajadają się deserem tuffahija, czyli gotowanymi nadziewanymi jabłkami ze słodkim syropem.

„Eid to doskonały czas, by pobyć z najbliższymi” – mówi Huseyin Celik, Turek mieszkający w Warszawie. „Jedzenie wielu pyszności po miesięcznym poście jest wspaniałym uczuciem” – śmieje się. „Bardzo lubię świąteczne śniadanie, na którym spotykamy się po porannej modlitwie. W tym roku zjem ten odświętny posiłek ze znajomymi w Warszawie”.

W jaki sposób złożyć życzenia osobom obchodzącym zakończenie postu? Eid mubarak będzie najlepszą opcją!

A Wy? Złożyliście życzenia znajomym muzułmankom i muzułmanom?

Źródła: al-Jazeera, DW.

#



Najnowsze publikacje