Eid Mubarak! Dziś przypada Eid al-Adha

Fot. Mehr News Agency via Wikimedia Commons, CC BY 4.0.


Eid al-Adha, czyli muzułmańskie święto ofiarowania potrwa trzy kolejne dni. To okazja do świętowania dla milionów muzułmanów i muzułmanek na całym świecie 

Eid Al-Adha to jedno z dwóch głównych świąt muzułmańskich. Upamiętnia gotowość proroka Abrahama do złożenia w ofierze swojego syna na polecenie Boga. Oznacza także koniec pielgrzymki (hadżdż) do Mekki w Arabii Saudyjskiej, która jest jednym z pięciu filarów islamu. Wszyscy pełnosprawni muzułmanie i muzułmanki, których na to stać, muszą odbyć hadżdż przynajmniej raz w życiu.

Ibrahim i Ismael

Według islamu, tak jak opisuje to Biblia, Bóg zażądał, aby Ibrahim (Abraham) złożył swego wyczekiwanego i ukochanego syna, Ismaela (według islamu) lub Izaaka (według Biblii) w ofierze. Pomimo związanego z tym cierpienia Abraham postanowił wypełnić wolę Boga. Zaprowadził syna na górę, aby go zabić. Kiedy wszystko było już gotowe, Bóg powiedział mu, że jego ofiara została spełniona i pozwolił mu zabić baranka zamiast syna.

Składanie ofiary stało się coroczną tradycją, upamiętniającą to wydarzenie i podziękowanie Allahowi za Jego łaskę. Podczas obchodów Eid al-Adha czyli Bajram muzułmanie i muzułmanki ofiarowują zwierzęta takie jak owce, krowy, wielbłądy i kozy. Mięso z ofiary Kurban Bajram jest dzielone i rozdawane ludziom, zwłaszcza biednym. Zgodnie z nakazami Koranu muzułmanie i muzułmanki muszą dzielić mięso tak, by 1/3 oddać potrzebującym, 1/3 krewnym, a pozostałą 1/3 spożyć na wspólnej uczcie.

Wesprzyj rodziny uchodźcze w Krakowie, wpłać na zrzutkę >>>

 „Ażeby doświadczali rzeczy, które mogą przynieść im korzyść (pod względem społecznym, ekonomicznym, duchowym), i by ofiarowali w czasie znanych, określonych dni bydło, w które On ich zaopatrzył, wypowiadając nad nim Imię Boże. Jedzcie z niego mięso i nakarmcie przygnębionych, biednych” – tak napisano w Koranie w rozdziale Hadżdż (Pielgrzymka).

Jak świętują muzułmanie i muzułmanki?

Zanim nadejdzie święto, wszyscy – młodzi i starzy – intensywnie się do niego przygotowują. Zaczyna się wielkie sprzątanie domów. Ludzie pieką lub zamawiają różne specjalne ciasta, ciasteczka i desery. Tuż przed Bajramem wszyscy zaczynają robić zakupy. Muzułmanie i muzułmanki starają się nabyć świąteczne ubrania, by jak najwspanialej wyglądać. Rodzice uszczęśliwiają tym samym także swoje dzieci, kupując im takie stroje, o których najbardziej marzyły i o które prosiły.

Obchody Eid al-Adha rozpoczynają się specjalną modlitwą „Salat al-Eid”, po której następuje kazanie zwane khutbah. Po modlitwie wszyscy wracają do swoich domów i zasiadają wspólnie do stołu przy świątecznym śniadaniu. Po tym posiłku muzułmanie ofiarują zwierzęta w imieniu Boga.

Obchody Eid al-Adha. fot. Mehr News Agency via Wikimedia Commons (CC BY 4.0)

W następnych dniach wszyscy zakładają na siebie swoje nowe ubrania i odwiedzają bliskich, znajomych i krewnych, zaczynając od sąsiadów. Muzułmanie i muzułmanki składają sobie życzenia podczas wizyt: zaczynają najmłodsi, całując ręce swoich rodziców i kładąc je sobie na głowach. Dorośli całują dzieci, a potem wręczają im jeszcze dodatkowe prezenty: kieszonkowe i słodycze.

Podobają Ci się nasze treści? Wesprzyj nas finansowo!

Gospodarze zawsze witają gości i gościnie bogato zastawionymi stołami, pełnymi różnych smakołyków, słodkich i wytrawnych. Oficjalne powitanie podczas święta to „Eid Mubarak” , co po arabsku oznacza „Błogosławione Święto”. 

Wszystkim muzułmanom i muzułmankom życzymy radosnego świętowania! 

Huseyin Celik – początkujący dziennikarz z Turcji mieszkający w Warszawie. Student stosunków międzynarodowych. Działa na rzecz pokoju, dialogu i praw człowieka w kilku organizacjach, jest m.in. wolontariuszem działu medialnego Salam Lab. Huseyina możecie śledzić na FB na jego stronie „Co się dzieje w Turcji?” oraz prywatnym IG @hsynclk27.



Najnowsze publikacje