Salam Lab – Laboratorium Pokoju

Wróć

Logo Empathy Project

Kim jesteśmy?

Jesteśmy Salam Lab, czyli Laboratorium Pokoju. Od 2016 roku działamy na rzecz budowania równego społeczeństwa obywatelskiego oraz szukamy nowych rozwiązań systemowych w zakresie polityki edukacyjnej, społecznej i migracyjnej. Priorytetem naszego stowarzyszenia jest budowanie mostów oraz pokazywanie, że świat nie jest czarno-biały. Prowadzimy działania medialne, edukacyjne i pomocowe.


Co robimy?

Za pośrednictwem naszej strony internetowej oraz mediów społecznościowych promujemy wiedzę na temat islamu, mniejszości, praw człowieka, dyskryminacji oraz migracji. W naszych działaniach oddajemy głos osobom wykluczonym. Wszechobecne dziś czarno-białe schematy myślenia o islamie, migracji i uchodźstwie oraz powszechne stereotypy prowadzą do wzrostu przemocy i nienawiści. Naszym celem jest rozbijanie tych schematów i kształtowanie umiejętności krytycznego myślenia. Oprócz działań medialnych, realizujemy warsztaty oraz lekcje, aby edukować, obalać krzywdzące stereotypy, budować otwarte społeczeństwo oraz pokazać, że islam od wieków jest integralną częścią Polski.


Dlaczego zaangażowaliśmy się w projekt?

Od 2016 roku działamy na rzecz otwartego społeczeństwa i promowania rzetelnych informacji na temat islamu oraz innych mniejszości. Zwalczamy stereotypy, edukujemy, zachęcamy do dialogu i oddajemy głos wykluczonym. W związku z tym cieszymy się, że możemy być częścią projektu Empathy, tak bliskiego naszym ideom. Chcemy pokazać, że islam, muzułmanie i muzułmanki od wieków są integralną częścią Polski. Dlatego też tak ważne jest zwalczanie zjawiska islamofobii, które nie jest dobrze zbadane i znane w naszym kraju.


Jaki będzie efekt naszej pracy?

Zespół Salam Lab odpowiada za działania edukacyjne: zorganizujemy liczne warsztaty, szkolenia i lekcje dla ponad 1,5 tys. osób. Nasze edukatorki i trenerki przekażą rzetelne informacje nt. mniejszości muzułmańskiej, dyskryminacji i relacji międzykulturowych oraz tego, jak budować mosty. Przeprowadzimy także kampanię medialną polegającą na publikacji tekstów i infografik, w których oddamy głos muzułmanom, muzułmankom lub osobom związanym z islamem w Polsce. Zajmiemy się obsługą Centrum Monitorowania i Dokumentacji Islamofobii oraz stworzymy Muzułmańską Mapę Polski.


Nasz zespół

Monika Zielińska

Edukatorka i trenerka, monika.zielinska@salamlab.pl

Kulturoznawczyni, edukatorka i trenerka w
zakresie edukacji globalnej. Zajmuje się
koordynacją projektów kulturalnych,
edukacyjnych i społecznych. Wieloletnia
wolontariuszka Polskiej Akcji Humanitarnej.

Julia Parkot

Koordynatorka kampanii medialnej z ramienia Salam Lab

Redaktorka naczelna mediów Salam Lab, autorka tekstów, arabistka.