Przejdź do treści

Fakty mają znaczenie. Pomóż nam o nich pisać

fot. redakcja Salam Lab

twarze dwóch kobiet, jedna ma blond włosy, druga brązowe

Redakcja Salam Lab od 2021 roku pisze o migracji, islamie i prawach człowieka. W jaki sposób realizujemy naszą misję i w jakie dziennikarstwo wierzymy?

Bliskie są nam przede wszystkim dwie idee: dziennikarstwa pokoju i dziennikarstwa rozwiązań. Pierwsze z nich zakłada rzetelne informowanie i zwracanie uwagi na pokojowe zakończenie trwających konfliktów. To również podkreślanie, że wojna to nie liczby, a konkretni ludzie z konkretnymi problemami i historiami. Dziennikarstwo pokoju zwraca szczególną uwagę właśnie na perspektywę ludności cywilnej.

Z kolei dziennikarstwo rozwiązań podkreśla, że poza rzetelnym informowaniem warto odpowiedzieć sobie na pytanie „co teraz”, czyli zastanowić się nad możliwymi rozwiązaniami danego problemu. Porozmawiać o tym z ekspertami i ekspertkami, nie zostawiać czytelnika z poczuciem beznadziei. Podczas gdy medialne doniesienia posługują się często strachem i budowaniem w odbiorcy poczucia zagrożenia, my jako Salam Lab chcemy tego uniknąć – dając odbiorcy możliwość poznania proponowanych działań i przeciwdziałania negatywnym zjawiskom.  

Jakie formy dziennikarskie są dla nas ważne?

Human stories

To historie osób uchodźczych, migranckich i cudzoziemskich mieszkających w Polsce, często muzułmanów i muzułmanek. Wzmacniamy ich głosy, aby Polki i Polacy mogli usłyszeć te historie. Bez sensacyjnych tytułów i stereotypów, z szacunkiem i otwartością.

Pokojowa Prasówka

Autorski przegląd prasy, zawierający starannie wyselekcjonowane wiadomości z całego świata, również te pozytywne. Dostarczamy go naszym odbiorcom i odbiorczyniom co drugą niedzielę. Jeśli chcecie być na bieżąco z naszymi treściami i dowiedzieć się, jakie pozytywne zmiany zachodzą w świecie, koniecznie dołączcie! 

Piszemy dla Was recenzje, opinie, eksplejnery i publikujemy rozmowy

W cyklu „Salam Lab recenzuje” wybieramy dla Was wartościowe książki i filmy poświęcone głównie (ale nie tylko!) krajom Azji Południowo-Zachodniej oraz Afryki Północnej. Za pomocą eksplejnerów i rozmów z ekspertami oraz ekspertkami tłumaczymy złożone zjawiska i rozbijamy stereotypowe schematy myślenia. Co jakiś czas piszemy również opinie, komentując np. manipulacyjne wypowiedzi polityków. 

Lajwy

Prowadzimy rozmowy na żywo w przestrzeni online, bo chcemy być w kontakcie z naszymi odbiorcami i odbiorczyniami. Na lajwy zapraszamy ekspertów i ekspertki czy osoby ze społeczności muzułmańskiej. Rozmawiamy o aktualnych wydarzeniach, konfliktach na świecie, kulturze czy bieżącej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.  

Spotkania na żywo

Prowadzimy debaty, panele dyskusyjne, organizujemy pokazy filmowe poświęcone migracji i łamaniu praw człowieka. W 2024 roku Redakcja zorganizowała 3 spotkania (w tym dwa pokazy filmowe). Współorgnizowałyśmy również Palestine Cinema Days Warsaw – czyli palestyński przegląd filmowy oraz Baha Hilo Poland Tour – cykl wykładów palestyńskiego socjologa Bahy Hilo w całej Polsce!

Jeśli chcecie, byśmy dalej mogły działać na tych wszystkich polach i tworzyć rzetelne dziennikarstwo, możecie nam w tym pomóc! W jaki sposób? Przekazując 1,5% podatku przy rozliczeniu PIT dla Salam Lab.



Najnowsze publikacje