Mistrzostwa Świata Kobiet w Piłkę Nożną zostały otwarte w nowozelandzkim Eden Park ceremonią tradycyjnego tańca haka Maorysów z Nowej Zelandii i Pierwszych Narodów Australii
Gospodarzami dziewiątej edycji Mistrzostw Świata Kobiet w Piłce Nożnej FIFA są Australia i Nowa Zelandia. Po raz pierwszy wystąpią w nim 32 drużyny, a nie jak wcześniej 24. Podzielono je na osiem czterozespołowych grup, w których rywalizować będą w systemie ‘każda z każdą’. Zmagania toczą się na dziesięciu stadionach w dziewięciu miastach: Adelajdzie, Auckland, Brisbane, Dunedin, Hamilton, Melbourne, Perth, Sydney (na dwóch obiektach) oraz w Wellington.
Czym jest haka?
Żeby podkreślić kulturowe korzenie współgospodarzy turnieju, Nowej Zelandii i Australii, FIFA postanowiła otworzyć Mistrzostwa 10-minutową ceremonią haki. Haka to maoryski taniec, który angażuje całe ciało za pomocą energicznych, rytmicznych ruchów, takich jak kołysanie, uderzanie się w klatkę piersiową i uda, tupanie. Towarzyszy mu śpiew, a czasem także ekspresyjna mimika twarzy jak szeroko otwarte oczy i wystawiony język. Hakę, choć często kojarzoną z tradycyjnymi przygotowaniami bojowymi męskich wojowników, wykonują i mężczyźni, i kobiety.
Podczas ceremonii otwarcia wolontariusze i wolontariuszki trzymali w górze artystyczną reprezentację płaszczki, która według tradycyjnych wierzeń została złapana przez półboga Maui i zamieniona w wyspę, dziś nazywaną Wyspą Północną Nowej Zelandii. Australię reprezentował z kolei wielki tęczowy wąż.
Przed samą inauguracją turnieju doszło do tragicznych wydarzeń. W Auckland, gdzie zaplanowano rozegranie pierwszego meczu, doszło do strzelaniny. Śmierć poniosły trzy osoby. Po reakcji FIFA i nowozelandzkiego rządu podjęto jednak decyzję, że mecz otwarcia zostanie rozegrany planowo. Nowa Zelandia pokonała w nim Norwegię 1:0.