Heteropatriarchat, kwiaty i Pakistan. Ali Sethi podbija Coachellę

fot. Ali Sethi via Instagram.


Odkąd nagrał piosenkę, która ma pół miliarda wyświetleń na YouTube’ie, Ali Sethi cieszy się niegasnącą popularnością. Pakistański muzyk podbił serca słuchaczy i słuchaczek na całym świecie utworem o zakazanej miłości „Pasoori”. Piosenka stała się tak popularna, że zapewniła Sethiemu miejsce wśród najsławniejszych współczesnych artystów i artystek na scenie Coachelli, jednego z największych festiwali muzycznych w USA

„Pasoori”, duet z Shae Gill, piosenkarką z Lahore, powstał, gdy Coke Studio, popularny pakistański program telewizyjny, poprosiło Aliego o napisanie utworu. Stało się to krótko po tym, gdy Pakistańczyk stracił szansę na współpracę z indyjskim wydawcą ze względu na swoje pochodzenie. Odrzucenie stało się dla niego inspiracją. Zakazana miłość, którą opisuje w „Pasoori”, jest metaforą trudnych relacji Indii i Pakistanu. Choć kraje łączy wspólna historia i kultura, od lat pozostają w stanie konfliktu. Jak mówi Sethi, „każda prawdziwa miłość jest zakazana”.

Ali Sethi i jego bomba kwiatów

Artysta przekonuje, że chciał „napisać piosenkę, która byłaby jak bomba kwiatów rzucona w nacjonalizm i heteropatriarchat”. I udało się: utwór zdobył ogromne rzesze fanów i fanek w Indiach. „Myślałem, że piosenka będzie taką indie, niszową rzeczą, którą polubi grupa moich nerdowskich fanów i fanek” – śmiał się Sethi. „Jestem po prostu zdumiony tym, jak wielu ludzi na całym świecie – szczególnie w Indiach – pokochało ją”.

W piosence, inspirowanej motywami obecnymi w literaturze Azji Południowej, znajdziemy elementy raggeatonu, muzyki latino i oczywiście pendżabskich pieśni znanych artyście z dzieciństwa. Ali Sethi odebrał klasyczne południowoazjatyckie wykształcenie muzyczne. Studiował też qawwali, formę sufickiej muzyki popularnej w Pakistanie, Bangladeszu i Indiach.

Na festiwalu Coachella Ali Sethi wystąpił w niedzielę, wraz Rają Kumari, amerykańską raperką i piosenkarką pochodzenia indyjskiego.

Źródło: al-Jazeera.

Zapisz się do naszego newslettera!

Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.

Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!Najnowsze publikacje