Przejdź do treści

Kategoria: Human story


  • Dwa rodzaje migracji. Rozmowa z artystą z Bangladeszu

    Dwa rodzaje migracji. Rozmowa z artystą z Bangladeszu

    „Decyzja o wyjeździe nigdy nie jest łatwa. Życzę ludziom dużo wrażliwości i empatii. Tego, by zrozumieli, że urodzenie się w bezpiecznym miejscu jest ogromnym szczęściem”. Talha Bin Shams, artysta z Bangladeszu, o migracji.


  • Niemożliwe małżeństwo. Poznajcie Olę i Dawooda

    Niemożliwe małżeństwo. Poznajcie Olę i Dawooda

    Olę znam z chóru. Niespodziewanie wpadłyśmy na siebie na jakimś wydarzeniu w Ambasadzie Indii w Warszawie, gdzie tańczyła tradycyjny indyjski taniec kathak. Nie widziałyśmy się lata i dlatego nie wiedziałam, że Ola wyszła za Dawooda, chłopaka z Indii. Dziś tworzą małżeństwo na styku trzech kultur


  • Podlasie. „Kiedyś je kochałem, teraz nie mogę znieść”

    Podlasie. „Kiedyś je kochałem, teraz nie mogę znieść”

    Dokumentuję niebezpieczne szlaki migracyjne. Niebezpieczne nie dla mnie. Grecja, hiszpańsko-marokańskie pogranicze, Wyspy Kanaryjskie, Bałkany. Nie spodziewałem się, że przyjdzie mi dokumentować ludzkie dramaty na polsko-białoruskiej granicy. To dla mnie najtrudniejsze.


  • Co znaczy mój hidżab?

    Co znaczy mój hidżab?

    „Panuje seksistowska narracja, według której muzułmanka nie umie sama wybrać tego, co dla niej najlepsze”, mówi Klaudia Khan, Polka, która nosi hidżab


  • Co wiemy o prawie muzułmańskim? Rozmowa z Ewą Górską, badaczką

    Co wiemy o prawie muzułmańskim? Rozmowa z Ewą Górską, badaczką

    „Niektórzy próbowali mi wmówić, że żyłam w bańce, albo że po prostu kłamię. Nie chcieli słuchać o realiach miejsc, gdzie dominuje islam”. Poznaj Ewę Górską, doktorkę prawa, która zajmuje się bioetycznymi problemami prawa muzułmańskiego, twórczynię podcastu Reorient.pl.


  • Karol Grygoruk o systemowym dystansie i najniebezpieczniejszych szlakach migracyjnych

    Karol Grygoruk o systemowym dystansie i najniebezpieczniejszych szlakach migracyjnych

    Nie planowałem tego, że będę fotografem, dokumentalistą. Zawsze marzyłem o tym, by zajmować się prawami człowieka. Byłem dziwnym nastolatkiem, wychowanym na filmach i telewizji. Doskonale pamiętam moment w liceum, gdy nauczyciel na korepetycjach z WOS-u pokazał mi jeden z raportów Amnesty International.


  • Zombie w moim mieście. Dziennikarz o swojej ucieczce z Kabulu

    Zombie w moim mieście. Dziennikarz o swojej ucieczce z Kabulu

    Nazywam się Nasratullah Taban. Zanim talibowie przejęli władzę w Afganistanie, przez sześć lat pracowałem w Kabulu jako dziennikarz, relacjonując wiadomości z Azji Centralnej, Afganistanu i Rosji. Teraz próbuję odnaleźć swoją drogę w Polsce. W końcu życie w Europie jest trochę inne niż życie w Afganistanie


  • „Chciałam tylko wolności i bezpieczeństwa”. Uchodźczyni specjalnie dla Salam Lab

    „Chciałam tylko wolności i bezpieczeństwa”. Uchodźczyni specjalnie dla Salam Lab

    Rojin ma 19 lat i jest Jezydką. Dziś przebywa w Litwie, w jednym z ośrodków dla cudzoziemców i cudzoziemek. Jak to się stało, że przemawiała w litewskim parlamencie?


  • Alina zdaje egzamin. Ten z dojrzałości ma już za sobą

    Alina zdaje egzamin. Ten z dojrzałości ma już za sobą

    Alina ma 17 lat. Nie wiemy nawet, jak dowiedziała się o naszym Punkcie Pomocy przy Radziwiłłowskiej 3 w Krakowie. Do Polski dotarła dwa miesiące temu. Do nas trafiła miesiąc później, przyjechała z Wrocławia. Nie mogła znaleźć tam sobie miejsca. Gdy trafiają do nas osoby niepełnoletnie bez opieki, wiemy, że musimy potraktować je priorytetowo.Zjedliśmy razem obiad,…


  • „Nie wiem, kiedy znów się zobaczymy” – o życiu w Afganistanie i ucieczce z niego

    „Nie wiem, kiedy znów się zobaczymy” – o życiu w Afganistanie i ucieczce z niego

    Aina* to 21-letnia dziewczyna z wielkim bagażem doświadczeń. Zgodziła się opowiedzieć nam historię swojego życia: od wychowania w patriarchalnej kulturze i edukacji w Afganistanie aż do wyjazdu na studia za granicą. A także o traumatycznym rozdzieleniu rodziny podczas ewakuacji z kraju