Czekanie dobiegło końca! Indie z dumą ogłosiły narodziny czterech młodych gepardów, potwierdzając sukces w odtwarzaniu tego gatunku, które trwa od lat 50.
W 1952 roku gepardy uznano za gatunek wymarły w Indiach. Od tamtej pory programy rządowe starają się go odtworzyć. Dzięki tym staraniom możemy obserwować powolny powrót tych zwierząt na indyjską ziemię.
Gepardziątka to dzieci jednego z ośmiu dorosłych osobników, które zostały sprowadzone do Indii z Namibii w ramach projektu przywrócenia gatunku na subkontynent indyjski.
Losy gepardów
Tę ekscytującą wieść skomentował minister środowiska Indii Bhupender Jadaw, nazywając na Twitterze narodziny młodych „doniosłym wydarzeniem” dla Indii.
Na tym nie skończyło się przywracanie azjatyckich gepardów do ich byłych siedlisk. W zeszłym miesiącu do Indii sprowadzono 12 kolejnych kotów z RPA.
Gepardy uznaje się za krytycznie zagrożony gatunek. Ich populacja w Indiach zmniejsza się z powodu utraty ich siedlisk i polowań na nie. Niedawno w Parku Narodowym Kuno, sanktuarium dzikich zwierząt na południe od New Delhi, jeden z ośmiu namibijskich gepardów zmarł z powodu niewydolności nerek.
Dziś gepardy widnieją na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.
Z dobrych wieści, przewiduje się, że niedługo na świat przyjdzie jeszcze jeden maluch, którego matką będzie druga samica z Namibii, przeniesiona tam w zeszłym roku.
Świętujmy tę doniosłą okazję i miejmy nadzieję na jaśniejszą przyszłość dla tych cętkowanych wielkich kotów!
Przygotowała Valeriia Buchak.
Źródło: al-Jazeera
Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.
Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!
