Iranki grają w hokeja i zdobywają srebrny medal


„Nikt nie spodziewał się tak wspaniałego wyniku, wszyscy byli zaskoczeni” – powiedziała al-Jazeerze Azam Sanaei, 34-letnia kapitanka i asystentka trenera irańskiej drużyny hokejowej kobiet

Drużyna, która jeszcze trzy lata temu nie istniała, w maju po raz pierwszy wzięła udział w Mistrzostwach Azji i Oceanii Kobiet IIHF w Bangkoku. Hokeistki najpierw pokonały Indie 17:1, po czym odniosły jeszcze bardziej zdecydowane zwycięstwo nad Kuwejtem 20:0 i Kirgistanem 26:0. W ćwierćfinale wygrały ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi 14:0, a w półfinale z Singapurem 3:0. W finale Iranki zmierzyły się z Tajlandkami i choć przez większość meczu utrzymywały remis 1:1, ostatecznie zakończyły grę, zdobywając srebrny medal z wynikiem 1:3. Miejsce na podium było zwieńczeniem imponującego debiutu drużyny.

„Wszystkie inne zawodniczki miały dużo większe doświadczenie, więc już sam udział w turnieju był ogromnym sukcesem. Dotarcie do finału i zajęcie drugiego miejsca było wspaniałym przeżyciem i powodem do ogromnej dumy” – powiedziała Sanaei.

Transmisja w narodowej telewizji

Sukces irańskiej drużyny hokeja to także historia niesamowitej determinacji kobiet w pokonywaniu przeszkód i przeciwności losu. Kapitanka zespołu swoją przygodę ze sportem rozpoczęła w dzieciństwie od jazdy na rolkach. W wieku 14 lat chwyciła za kij hokejowy, choć ten sport nie cieszył się popularnością w jej ojczyźnie. Do niedawna w Teheranie nie było nawet lodowiska o międzynarodowym standardzie. Zmieniło się to w 2019 roku wraz z otwarciem Iran Mall w stolicy. „Wtedy zaczęły się nasze treningi hokejowe” – opowiadała Sanaei.

Pandemia COVID-19 sprawiła, że kobiety grające w hokeja musiały poczekać na pierwszą okazję do gry za granicą. Po styczniowych rozgrywkach w Rosji przyszedł czas na mistrzostwa w Tajlandii. Jednak i tutaj kobiety napotkały na przeszkodę. „Około sześć miesięcy temu nasza federacja stała się częścią federacji narciarskiej, która nie miała środków na finansowanie hokeju. Same musiałyśmy pokryć wszelkie koszty wyjazdu, w tym bilety lotnicze i opłaty wizowe” – tłumaczyła Sanaei.

Po wygranej hokeistki otrzymały od Ministerstwa Sportu zwrot kosztów gry w Tajlandii. Mogły liczyć także na premię oraz gratulacje od ministra sportu Hamida Sadżdżadiego oraz rzeczników irańskiego rządu i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Ale sportowy wynik to nie jedyny sukces kobiecej drużyny. Ich rozgrywki były transmitowane na żywo w irańskiej telewizji narodowej. Do tej pory nie zdarzyło się to żadnej innej żeńskiej drużynie sportowej. W kraju, w którym kobietom nie wolno wchodzić na trybuny stadionów piłki nożnej, uznano to za znaczące wydarzenie. 

​​Sanaei z podekscytowaniem czeka na kolejne zawody i wierzy, że sukcesy drużyny mogą zainspirować dziewczęta w Iranie do gry w hokeja i uprawiania innych sportów. „Nasze osiągnięcia mogą pomóc zrozumieć wszystkim irańskim kobietom, że nic nie może ich powstrzymać. Nawet w obliczu wszelkich przeszkód, jeśli spróbują, dotrą tam, gdzie chcą” – powiedziała kapitanka.

Zapisz się do naszego newslettera!

Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.

Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!



Najnowsze publikacje