„Islamofobia jak epidemia”. W tym tygodniu po raz pierwszy w historii obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Walki z Islamofobią.
Jako Salam Lab ze wzruszeniem patrzyliśmy w kalendarz w tym tygodniu. W środę 15 marca po raz pierwszy w historii obchodzony był Międzynarodowy Dzień Walki z Islamofobią. I nie jest to przypadkowa data. To rocznica tragicznego wydarzenia, które miało miejsce 15 marca 2019 roku w Christchurch w Nowej Zelandii. Tego dnia Brenton Tarrant otworzył ogień w dwóch meczetach zabijając 51 muzułmanów i muzułmanek i raniąc 40 osób.
Najmłodszą ofiarą tego przerażającego ataku był trzyletni Mucad Ibrahim, którego rodzina uciekła z Somalii przed wojną. Mieli nadzieję, że w Nowej Zelandii zapomną o okrucieństwach, których byli świadkami i rozpoczną nowe życie.
Skala epidemii
W 2022 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych jednogłośnie przyjęło rezolucję ustanawiającą 15 marca Międzynarodowym Dniem Walki z Islamofobią. Według raportu specjalnego sprawozdawcy ONZ ds. wolności wyznania z 2021 roku, „podejrzenia, dyskryminacja i jawna nienawiść w stosunku do muzułmanów i muzułmanek osiągnęły skalę epidemii”.
Raport wskazuje, że w krajach z mniejszością muzułmańską, przedstawiciele i przedstawicielki tej społeczności często spotykają się z dyskryminacją w zakresie dostępu do towarów i usług, edukacji czy pracy. W niektórych miejscach odmawia się im także obywatelstwa lub możliwości legalnej imigracji, ponieważ są postrzegani jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Według raportu, celem islamofobicznych przestępstw z nienawiści zdecydowanie częściej stają się muzułmańskie kobiety. To one częściej doświadczają też wykluczenia w dostępie do zatrudnienia, edukacji i przestrzeni publicznej.
ONZ zaprosiła rządy na całym świecie do obchodzenia Międzynarodowego Dnia Walki z Islamofobią. Organizacja wezwała do wzmocnienia wysiłków instytucjonalnych na rzecz promowania kultury pokoju i tolerancji. „Opracowano i rozpowszechniono narrację, która kojarzy społeczności muzułmańskie i ich religię z przemocą i niebezpieczeństwem. Ta islamofobiczna narracja nie ogranicza się tylko do ekstremistycznej, marginalnej propagandy, ale niestety znalazła akceptację części mediów głównego nurtu, środowiska akademickiego, decydentów i machiny państwowej” – mówił podczas tegorocznej konferencji Bilawal Bhutto Zardari, minister spraw zagranicznych Pakistanu, który w zeszłym roku w imieniu Organizacji Współpracy Islamskiej przedstawił rezolucję ONZ.
Islamofobia w Polsce
Dla nas w Salam Lab ten dzień jest ważnym i symbolicznym wydarzeniem. Chcemy przeciwdziałać zjawisku islamofobii i na co dzień realizujemy tę misję prowadząc projekt Centrum Dokumentacji Islamofobii w ramach projektu Empathy. Zbieramy informacje od mieszkających w Polsce muzułmanek i muzułmanów oraz osób nieobojętnych na to, że ktoś atakuje lub dyskryminuje ludzi ze względu na ich religię. Naszym celem jest nie tylko monitoring i dokumentacja przestępstw z nienawiści, ale również wsparcie osób, które doświadczyły przemocy, ataku lub dyskryminacji ze względu na wyznawaną religię – islam.
Jeśli widzisz nienawistny komentarz, doświadczasz lub jesteś świadkiem dyskryminacji bądź przemocy zgłoś nadużycie na stronie islamofobia.pl!
Źródło: Middle East Eye.
Zapisz się do naszego newslettera!
Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.
Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!