Kosmos jest otwarty dla wszystkich. Córka uchodźców szefową lotu SpaceX

Jasmin Moghbeli, fot. screen z filmu CBS News

kobieta w białym skafandrze na tle statku kosmicznego

Pilotka helikoptera. Mama bliźniaczek. Córka irańskich uchodźców politycznych. To ona poprowadziła swoją załogę na międzynarodową stację kosmiczną w rakiecie SpaceX, która wystartowała 26 sierpnia. Dla Jasmin Moghbeli fakt, że człowiek może polecieć w kosmos wciąż pozostaje czymś naprawdę oszałamiającym

Międzynarodowa załoga lotu SpaceX Crew-7 składa się z czterech osób. Misja to pierwsza podróż Jasmin w przestrzeń kosmiczną i spełnienie jej wielkiego marzenia. Astronautka będzie pierwszą kobietą o irańsko-amerykańskim pochodzeniu w kosmosie. 

Marzenie z dzieciństwa

Jasmin zawsze wiedziała, że chce być astronautką. „To zabawne, ale w kronice szkolnej z czasów, gdy byłam w szóstej klasie, na stronie, gdzie zapisuje się, kim każdy chce być, przy moim nazwisku widnieje słowo »astronautka«” – mówiła w rozmowie z CBS News.

Podobają Ci się nasze treści? Wesprzyj nas finansowo>>>

Moghbeli jest córką irańskich uchodźców politycznych. Jako nastolatka brała udział w obozie dla astronautów i astronautek, potem uzyskała dyplom na uniwersytecie Massachusetts Institute of Technology. To właśnie z myślą o kosmosie studiowała inżynierię lotniczą. Była aktywną studentką, uprawiała trzy dyscypliny sportowe, w tym koszykówkę. Po studiach rozwijała swoją karierę jako pilotka helikoptera szturmowego piechoty morskiej, służąc w ponad 150 misjach bojowych. Do NASA trafiła w 2017 roku, dołączając do grupy kandydatów i kandydatek na astronautów i astronautki.  

Jak mówi CBS, nigdy nie chciała zamykać sobie furtki pozwalającej jej wejść do „świata kosmicznego”. Praca pilotki była dla niej pozostawieniem otwartych drzwi. W jednej ze swoich wypowiedzi przyznała również, że doświadczenie w prowadzeniu helikoptera pomoże jej przy lądowaniu statkiem kosmicznym. 

Inspiracja dla kolejnych pokoleń

„Każdy astronauta, z którym rozmawiałam, mówił mi, że zobaczenie Ziemi z daleka zmienia perspektywę. Trudno mi sobie wyobrazić, jakie to będzie uczucie” – dodaje podekscytowana astronautka.

Jasmine wierzy, że jej misja będzie inspirować kolejne pokolenia kobiet, takich jak jej córeczki – Zelda i Estelle. „Kiedy zobaczą, jak różnorodne są zespoły wylatujące w kosmos, zdadzą sobie sprawę, że również one mogą stać się częścią takiego przedsięwzięcia. Nieważne, czy chodzi o zostanie astronautką, czy kimś zupełnie innym” – mówi Jasmine.

Zapisz się do naszego newslettera!

Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.

Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!Najnowsze publikacje