Pozwólcie Gazie żyć

fot. screenshot z materiału video organizacji Jewish Voice for Peace

protestujący ludzie w czarnych koszulkach z napisem "nie w naszym imieniu"

Jewish Voice for Peace przejął Statuę Wolności, żądając zawieszenia broni w Gazie

Na całym świecie odbywają się demonstracje wzywające do pokoju oraz zawieszenia broni w Strefie Gazy. 6 listopada setki Żydów i Żydówek z Jewish Voice for Peace i ich sojuszników oraz sojuszniczek przejęło amerykańską Statuę Wolności z wyraźnym żądaniem natychmiastowego zawieszenia broni. Akcją kierował oddział organizacji z Nowego Jorku składający się z żydowskich mieszkańców miasta i ich przyjaciół. Jak podaje strona Jewish Voice for Peace: „Setki z nas – młodych i starszych, rabini, potomkowie i potomkinie osób ocalałych z Holokaustu oraz urzędników śpiewało »Zawieszenie broni teraz« i niosło transparenty z napisami  »Świat patrzy«, »Palestyńczycy powinni być wolni«, »Nigdy więcej – dla nikogo«”.

Jay Saper, organizator protestu z JVP mówił dla New York Magazine: „Będziemy podejmować działania, dopóki nie doprowadzimy do zawieszenia broni, i dopóki Palestynki i Palestyńczycy nie będą wolni”. 

Nie w naszym imieniu

Ruch organizuje rozmaite protesty, polegające m.in. na zamykaniu autostrad, portów, stacji kolejowych i biur amerykańskiego Kongresu. Z kolei w tę środę, 15 listopada, organizacja zablokowała ulice Hollywood. Jak piszą na swoim Instagramie: „Organizujemy protesty na początku godzin szczytu i nie wyjdziemy, dopóki Joe Biden i Kongres nie powiedzą »Ceasefire now« (pl. Zawieszenie broni teraz). (…) Rządy Izraela i USA narażają Palestyńczyków i Palestynki w naszym imieniu, używając bomb wyprodukowanych w USA i miliardów dolarów z naszych podatków” – dodają.  

Organizacja podkreśla, że hasło „From the river to the sea, Palestine will be free” (pl. „Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna”) to wezwanie do wolności Palestyny ​​i do równych praw wszystkich ludzi żyjących między rzeką Jordan a Morzem Śródziemnym – zarówno Palestyńczyków, jak i Izraelczyków. Jak piszą na swojej stronie: „Jako Żydzi opowiadający się za wolnością Palestyny, ​​nie przestaniemy wierzyć, że każde życie jest cenne”.

Jewish Voice for Peace to największa na świecie organizacja antysyjonistyczna, która organizuje oddolny, wielorasowy, międzyklasowy oraz międzypokoleniowy ruch amerykańskich Żydów i Żydówek na rzecz solidarności z walką o wolność Palestyny. Początki organizacji sięgają 1996 roku. W swoich działaniach stara się ona kierować wizją sprawiedliwości, równości i godności wszystkich ludzi. Równocześnie organizacja podkreśla, że krytyki syjonizmu ani krytyki działań izraelskiego rządu nie należy mylić z antysemityzmem. 

Jakie jeszcze inne pokojowe organizacje warto śledzić?

Women Wage Peace to założony w 2014 roku i obecnie największy oddolny ruch pokojowy w Izraelu, zrzeszający 45 tysięcy izraelskich członkiń. Ruch jest bezpartyjny i umożliwia kobietom z różnych społeczności budowanie zaufania ponad podziałami, żąda negocjacji dyplomatycznych z pełną reprezentacją kobiet w celu zakończenia konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Inny ruch na rzecz pokoju to B’tselem – Izraelskie Centrum Informacji o Prawach Człowieka na Terytoriach Okupowanych. Organizacja działa, aby zapewnić respektowanie praw człowieka, wolności i równości wszystkim ludziom: zarówno Palestyńczykom, jak i Izraelczykom mieszkającym pomiędzy rzeką Jordan a Morzem Śródziemnym. Od roku powstania, czyli 1989, organizacja zajmuje się dokumentowaniem, badaniem i publikowaniem statystyk, zeznań, materiałów wideo czy raportów dotyczących naruszeń praw człowieka popełnianych przez Izrael na terytoriach okupowanych.

Zapisz się do naszego newslettera!

Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.

Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!

#Najnowsze publikacje