„Niech światło przezwycięży ciemność”. Zbliża się rocznica śmierci Jiny Mahsy Amini

pomarańczowy plakat filmu Jina, a na nim napis "Jina"

„Kobieta dla nich jest do bycia matką, żoną, ale zawsze jest kategorią niżej. Wydaje im się, że nie ma co się bać kobiet, że kobiety nie są groźne. Ale chyba się pomylili. Bardzo” – mówi na początku filmu „Jina” jedna z jego bohaterek

„Jina” to opowieść sześciu irańskich kobiet, które dzielą się swoimi intymnymi doświadczeniami z życia w państwie pod władzą Islamskiej Republiki. Opowiadają o swoich obawach i marzeniach na temat Iranu, jaki chciałyby zastać. Ich świadectwa nawiązują do historii Jiny Mahsy Amini, irańskiej kobiety kurdyjskiego pochodzenia, która została śmiertelnie pobita z rąk policji obyczajowej w Iranie 16 września 2022 r. Jina została zamordowana z powodu włosów wystających spod jej hidżabu. Śmierć młodej dziewczyny wywołała falę protestów, których hasło brzmi: „kobieta, życie, wolność”. Jak podaje BBC za Irańską Agencją Informacyjną Działaczy na Rzecz Praw Człowieka, w wyniku protestów do czerwca bieżącego roku zginęło co najmniej 530 demonstrantów i demonstrantek, w tym 71 dzieci. Ponad 20 tysięcy osób zostało zatrzymanych przez policję. Odbyło się też wiele egzekucji.

Wesprzyjmy Iranki i Irańczyków

Poprzez historie irańskich kobiet, które identyfikują się z Jiną, serię nagrań z protestów i dowodów na policyjną przemoc, dowiadujemy się od wewnątrz o emocjach stojących za rewolucją i nadziejach na wolny Iran. „Niech światło przezwycięży ciemność” – dodaje jedna z bohaterek filmu, wierząc, że kiedyś będzie mogła pokazać swojej córce Iran, w którym każda kobieta może nosić, co chce i jak chce. Iran, który jest wolny. 

W ramach zbliżającej się rocznicy śmierci Jiny Mahsy Amini i równocześnie rocznicy wybuchu protestów, jako współproducentki filmu zapraszamy wszystkich chętnych i chętne do udziału w wydarzeniach, które będą miały miejsce w Warszawie. 

16 września o godzinie 16.00 odbędzie się irański protest. To okazja do okazania wsparcia walce o równość i wolność Irańczykom i Irankom. Wydarzenie poprzedzi projekcja filmu „Jina” o godzinie 14.00, połączona z dyskusją wokół dokumentu z udziałem tworców, twórczyń i bohaterek filmu. Szczegółowy program wydarzenia znajdziecie tutaj.

#



Najnowsze publikacje