Kawiarnia w Strefie Gazy dla ukojenia nerwów

Kadr z materiału video al-Jazeery

Kobieta w hidżabie trzyma na rękach małego kotka

18 sierpnia w Strefie Gazy otworzyło się niezwykłe miejsce. Meow Cat Cafe to pierwsza kocia kawiarnia na tym obszarze. Pomysłodawczynią i właścicielką przestrzeni jest 52-letnia Nehma Maabad, która postanowiła zaoferować klientom coś więcej niż tylko kawę i przekąski

„Czas spędzony z kotami to moje schronienie, które uwalnia mnie od stresu. Pomyślałam więc o stworzeniu projektu, który połączyłby działanie na rzecz innych z niesieniem im radości” – mówi Nehma al-Jazeerze.

Koty w Meow Cat Cafe uśmierzą stres

W Meow Cat Cafe Palestyńczycy i Palestynki mogą wypić filiżankę kawy jednocześnie ciesząc się towarzystwem gromadki puszystych kociąt. Nehma liczy, że pomoże im to zapomnieć o wyzwaniach i troskach codziennego życia chociaż przez chwilę. Za cenę około 10 szekli (2,65 dolara), z których pokrywane są koszty jedzenia, utrzymania i opieki zdrowotnej zwierząt, klienci i klientki przez godzinę mogą beztrosko bawić się z nimi, korzystając z drewnianych konstrukcji na ścianach i kocich akcesoriów.

Odwiedzająca kawiarnię Manar Abu Samra powiedziała, że to idealne miejsce dla miłośników kotów. „Zwierzaki są zadbane, piękne i urocze, więc to wspaniały pomysł. (…) Bardzo się ucieszyłam, kiedy usłyszałam o tej inicjatywie” – opowiada Middle East Eye.

Podobają Ci się nasze treści? Wesprzyj nas finansowo>>>

Kocie kawiarnie zyskują na popularności na całym świecie. Jednak w Strefie Gazy takie inicjatywy mogą mieć dla jej mieszkańców i mieszkanek szczególne znaczenie. Na terytorium, które od 2007 roku objęte jest izraelską blokadą, od lat toczą się walki między Palestyńczykami a siłami Izraela. Jak donosi al-Jazeera, 70% mieszkańców i mieszkanek Strefy Gazy ma objawy depresji. Badania pokazują, że kontakt ze zwierzętami może znacząco zredukować poziom stresu, dlatego wizyta w Meow Cat Cafe ma szansę przynieść Palestyńczykom i Palestynkom ulgę i wytchnienie.

Zapisz się do naszego newslettera!

Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.

Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!Najnowsze publikacje