Wszystko, co musisz wiedzieć o kolacji iftarowej

kolacja muzułmańskiej rodziny, wszyscy siedzą przy suto zastawionym stole z wieloma posiłkami

Atmosferę kolacji iftarowej można porównać do kolacji wigilijnej. Rodzina i znajomi zbierają się przy jednym stole, przerywają post daktylem, a potem wspólnie ucztują

Podczas 30 dni ramadanu muzułmanie i muzułmanki, nic nie jedząc i nie pijąc, poszczą od brzasku do zachodu słońca. Niezwykła tradycja organizowania iftarów kultywowana m.in. w Turcji, Azerbejdżanie, Uzbekistanie i Iranie została w ubiegłym roku wpisana na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. 

Według UNESCO, iftary wzmacniają więzi rodzinne i społeczne oraz promują działalność charytatywną i solidarność. Podczas kolacji iftarowej przedstawiciele i przedstawicielki różnych pokoleń oraz światopoglądów spotykają się i poznają się nawzajem.

Jak wygląda iftar?

Zgodnie z tradycją Proroka Muhammada post przerywa się daktylami, oliwką bądź odrobiną wody. Na iftarowym stole znajduje się wiele tradycyjnych potraw. Po jedzeniu przychodzi czas na kolejne elementy wieczoru, m.in. wspólne muzykowanie, religijne tańce (sema), recytację Koranu czy teatr cieni (w Turcji Hacivat i Karagoz). Po tych częściach co wieczór wykonywana jest specjalna ramadanowa modlitwa (salah) – terałich. Po modlitwach w niektórych miejscach obchody trwają aż do suhuru (czyli posiłku przed porannym rozpoczęciem postu). Jednym z najciekawszych elementów kolacji iftarowych w Turcji jest tradycyjny upominek dla gości i gościń – „czynsz za zęby” (tur. Diş kirası). To „rekompensata” za zęby gości, które mogły się nadpsuć od ogromu zjedzonych podczas kolacji pyszności. Ten zwyczaj jest kultywowany w tym kraju od wieków. Warto wspomnieć o jeszcze jednej wyjątkowej tradycji. W Turcji, w środku nocy, bębniarze przechadzają się po ulicach, aby obudzić śpiących, by ci mogli przygotować suhur

Czas samooczyszczenia

Ramadan jest dziewiątym miesiącem muzułmańskiego kalendarza księżycowego. Post, trzeci „filar” w islamie, pełni funkcję samooczyszczenia, to również czas na refleksję nad samym sobą. Post zwiększa też zdolność ludzi do empatii, zachęcając ich do dawania siebie i swojego czasu innym.

W wielu miastach w trakcie ramadanu oświetlone są ulice, meczety i ich minarety, a na drzewach i budynkach wiszą sznury kolorowych świateł. Cały miesiąc wygląda jak wielki festiwal.

Piszemy dla Ciebie, dzięki Tobie

W obliczu rosnącej migracji ludności spowodowanej zmianami klimatycznymi, konfliktami zbrojnymi i czystkami etnicznymi, zapewnienie dostępu do rzetelnych informacji jest teraz bardziej istotne niż kiedykolwiek wcześniej. Nasze dziennikarstwo w Salam Lab jest konstruktywne, inkluzywne i wolne od uprzedzeń. Dostarczamy różnorodne perspektywy, wykraczając poza główny nurt mediów, bez wpływu korporacji czy powiązań politycznych.

Jesteśmy całkowicie niezależną redakcją. Wasze wsparcie stanowi fundament naszej działalności. Każda wpłata pomaga nam kontynuować naszą misję dostarczania rzetelnych informacji. Dziękujemy za każdy wkład, który pomaga nam zachować niezależność.

Ramadan, nazywany przez wyznawców i wyznawczynie islamu miesiącem dialogu, to również okazja do zaproszenia na iftar osób niewyznających islamu. Podczas ramadanu prawie przez 30 dni w Fundacji Dunaj Instytut Dialogu, w której działam, organizowane są takie kolacje. Po ramadanie muzułmanie i muzułmanki celebrują święto Eid-al fitr, które trwa trzy dni. 

Huseyin Celik – dziennikarz z Turcji mieszkający w Warszawie. Student stosunków międzynarodowych. Działa na rzecz pokoju, dialogu i praw człowieka w kilku organizacjach, jest m.in. wolontariuszem działu medialnego Salam Lab. Huseyina możecie śledzić na FB na jego stronie „Co się dzieje w Turcji?” oraz prywatnym IG @hsynclk27.



Najnowsze publikacje