Chcesz być na bieżąco z publikacjami Salam Lab? Chciałbyś/chciałabyś co poniedziałek otrzymywać na swój adres e-mail pokojową prasówkę Salam Lab? To nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Chcesz wiedzieć o tym, co dzieje się w Laboratorium Pokoju oraz dostawać informacje o ciekawych akcjach i wydarzeniach? Zapisz się już teraz i czytaj newsletter na swoim mailu!
Nieustannie pracujemy nad tym, aby treści przygotowywane dla naszych odbiorczyń i odbiorców były jeszcze lepsze. Chcemy, aby dostęp do ciekawych newsów z całego świata miało jeszcze więcej osób. Aby jeszcze więcej osób mogło czytać historie obalające krzywdzące stereotypy i oddające głos dyskryminowanym. Dlatego już dziś zapisz się do newslettera Salam Lab!
Poniżej przeczytasz jeden z newsów, który znajdziesz w dzisiejszej prasówce. Dowiesz się o tym, jak rosyjski nalot zabił siedmiu cywilów w Syrii.
Zapisz się do naszego newslettera!
Co poniedziałek w twojej skrzynce mailowej będzie na ciebie czekać Pokojowa Prasówka Salam Lab przygotowywana przez członków i członkinie działu medialnego pod redakcją Julii Parkot.
#SalamLabNews: Rosjanie bombardują domy mieszkalne. Zginęło siedmiu cywilów, w tym czwórka dzieci. I to nie w Ukrainie
W piątek rano rosyjskie siły zbombardowały domy mieszkalne i fermę w Idlib w północno-zachodniej Syrii. W wyniku ataku zginęło siedmiu cywilów, w tym czworo dzieci. Dzieci były rodzeństwem, nie miały jeszcze 10 lat. Co najmniej dwa pociski trafiły w kurnik w wiosce al-Jadida, gdzie schroniła się przesiedlona rodzina.
Jak podają Białe Hełmy, syryjska ochotnicza formacja obrony cywilnej, podczas piątkowych ataków rannych zostało 12 osób. W tym ośmioro dzieci. Bena Bahri, który kieruje jednostką powiedział, że „zniszczenia są ogromne”. Mężczyzna opowiadał o dzieciach wyciąganych spod gruzów ich własnych domów.
Według organizacji Syrian Network for Human Rights (SNHR), monitorującej liczbę ofiar w Syrii, samoloty bojowe, które dokonały bombardowania, to rosyjskie maszyny Su-34. „Ten atak sił rosyjskich jest wyraźnym naruszeniem porozumienia o zawieszeniu broni. Do porozumienia doszło po rozmowach między prezydentami Turcji i Rosji, które weszły w życie 6 marca 2020 roku”, informuje SNHR.
Jak podaje baza wojskowa w Idlibie, dwa rosyjskie samoloty bojowe wystartowały w piątek o 5:00 rano z bazy. Następnie okrążyły prowincję przed przeprowadzeniem ataków. Dodaje, że kolejne ataki były wymierzone w kwaterę główną, która miała należeć do grupy zbrojnej Hay’at Tahrir asz-Szam, oskarżonej o współpracę z al-Kaidą.
Niejeden rosyjski nalot zabił Syryjczyków i Syryjki. Dowiedz się więcej >>>
Idlib jest jednym z ostatnich obszarów w Syrii, które pozostają poza kontrolą prezydenta Baszszara al-Asada.
To nie jest pierwszy rosyjski nalot
Damaszek wspiera Moskwę, ponieważ gdy al-Asad zaczął tracić kontrolę nad państwem, a władza zaczęła wymykać mu się z rąk, o pomoc zwrócił się właśnie do Putina. Sytuacja była korzystna dla obydwu stron. Putin mógł testować broń, zyskał sojusznika w regionie. Rosja przystąpiła do wojny w Syrii w 2015 roku, a jej wsparcie militarne pomogło wzmocnić pozycję syryjskich sił rządowych, obracając konflikt na korzyść al-Asada, który desperacko chciał utrzymać władzę.
Rosyjski dyktator nadal wspiera syryjskiego dyktatora. Co więcej, obrazy z inwazji Rosji na Ukrainę i zbombardowane ukraińskie miasta czy umierający cywile, to te same scenariusze, co w Syrii. Syrii nazywanej „placem zabaw Putina”.
„Wszystko wyglądało dokładnie tak samo, przypominało dokładnie tę sytuację, którą przeżyliśmy. Ta sama taktyka i te same sceny” – powiedział Syryjczyk z prowincji Idlib, Rami al-Fares, o obrazach z Mariupola.
ONZ szacuje, że w Syrii między marcem 2011 a marcem 2021 zginęło co najmniej 306 887 cywilów. Wojna doprowadziła również do wewnętrznego przesiedlenia około 6,5 mln Syryjczyków i Syryjek.
Źródło: Middle East Eye.
Zdjęcie: UN Photo/Stephenie Hollyman via Flickr.