Korea Południowa da 490 dolarów samotnikom

fot. Canva


Ministerstwo Równości Płci i Rodziny w Korei Południowej zapewni dodatek w wysokości 490 dolarów miesięcznie dla młodych osób doświadczających społecznego wycofania, które chciałyby przełamać swój strach przed wychodzeniem z domu.

Program ma dotyczyć osób w wieku od 9 do 24 lat. Poza środkami na utrzymanie wsparcie ma obejmować również pomoc w zakresie nauczania, pracy czy opieki zdrowotnej i jest odpowiedzią na „hikiomori” – zjawisko oznaczające izolowanie się od społeczeństwa związane z zamknięciem się we własnym pokoju czy domu. Osoby doświadczające „hikikomori” unikają kontaktów społecznych, często nawet tych z najbliższymi, a jeśli się komunikują, robią to najczęściej za pośrednictwem internetu. Stan ten może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. 

Poczucie samotności

Choć „hikikomori” po raz pierwszy zaobserwowano w latach 90. w Japonii, dziś dotyczy również innych krajów, m.in. właśnie Korei Południowej. Jak podaje Koreański Instytut Zdrowia i Spraw Społecznych, około 350 tysięcy osób między 19 a 35 rokiem życia w tym kraju może doświadczać poczucia samotności lub odizolowania. Samotność jest dla tych młodych ludzi często sposobem na nieradzenie sobie z problemami rodzinnymi czy osobistymi. Jakie są inne przyczyny? To między innymi duża presja społeczna, poczucie niedopasowania czy trudności ze znalezieniem pracy.

Źródła: The Guardian, Time, Rzeczpospolita.

#Najnowsze publikacje