Kurdyjska projektantka podbija stolicę mody

Zdjęcie pochodzi z Instagrama Lary Dizeyee @laradizeyee.


Projekty stworzone z wielką pasją, miłością i dbałością o detale. Piękne kolory, tradycyjne wzornictwo, a to wszystko dostosowane do współczesnych potrzeb miłośniczek mody. „Zawsze wierzyłam, że moje projekty podbiją światową scenę mody. Nie byłam zaskoczona czy zszokowana, kiedy otrzymałam zaproszenie do Paryża” – mówi Lara Dizeyee, Kurdyjka z Iraku i projektantka mody haute-couture. My też się nie dziwimy, wystarczy spojrzeć na jej dzieła

Dizeyee przyznaje, że jej marzeniem było stworzenie luksusowych projektów łączących tradycyjne wzornictwo z nowoczesnością i sprawienie, aby każda nosząca je kobieta mogła poczuć się wyjątkowo. Inspiracją dla projektantki były suknie babci, które podziwiała, gdy była dzieckiem.

Kolory nawiązujące do piękna dzikich terenów Kurdystanu, tradycyjne fasony w nowej i wygodniejszej odsłonie, hafty, koraliki, frędzle i duch społeczności kurdyjskiej, która przetrwała lata dyskryminacji w Iraku. Jak przyznają fanki jej projektów, kreacje Dizeyee są nie tylko piękne, ale też wygodne.

Sukces całej społeczności

Łączenie tradycji z nowoczesnością jest trudną sztuką. Kurdyjka radzi sobie z nią świetnie, a po jej projekty w Iraku ustawiają się tłumy. Dziś ubrania, które są istnymi dziełami sztuki, podbiją też stolicę mody. Podczas paryskiego fashion week kolekcja Lary Dizeyee zostanie zaprezentowana na wybiegu tego samego dnia, co kolekcje światowych marek takich jak Dior, Fendi czy Giorgio Armani.

Lipcowy tydzień mody w Paryżu to sukces nie tylko Lary, ale i kurdyjskiej społeczności. Jak mówi projektantka, swoimi projektami opowiada historie jej ludzi.

„Nie chodzi o sławę ani pieniądze. Chodzi o coś więcej. Chcę, żeby świat wiedział, czym jest strój kurdyjski” – mówi Lara i dodaje, że marzy o tym, by jej sukienki nosiły kobiety na czerwonych dywanach podczas rozdania Oscarów czy w Cannes.


Lara Dizeyee to prawdziwa role model. Pojawiła się nie tylko w „Vogue Arabia”. Księżniczka kurdyjskiej mody haute-couture łączy pracę projektantki z pracą w firmie z sektora… ropy naftowej i gazu ziemnego.

Zapisz się do naszego newslettera!

Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.

Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!Najnowsze publikacje