Lato w pełni. Co działo się u nas w lipcu?

Dzień Meksykański w SPA. fot. Andrzej Rafael


Jeździmy na letnie festiwale, odwiedzamy zagraniczne stolice, organizujemy wyjątkowe spotkania i rozwijamy nasze działania pomocowe. Lipiec był intensywny. Przeczytajcie, co się u nas działo

Wieści z Edu

Po raz kolejny miałyśmy zaszczyt i przyjemność być częścią Strefy Inicjatyw Społecznych i Twórczych podczas Slot Art Festival. Od 11 do 15 lipca Valeriia Buchak, Blanka Błaszczak-Rozenbaum i Monika Zielińska reprezentowały Stowarzyszenie na przepięknie zaaranżowanym stoisku w murach zabytkowego kompleksu pałacowo-klasztornego w Lubiążu koło Wrocławia. Osoby, które nas odwiedziły, usłyszały kim jesteśmy i czym się zajmujemy, miały okazję wykonać przypinkę z logo Salam Lab oraz sprawdzić swoja wiedzę na temat mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce podczas quizu. Były to cztery intensywne dni, pełne inspirujących rozmów, wymiany opinii i doświadczeń.

Dodatkowo zostałyśmy zaproszone do udziału w panelu dyskusyjnym pt. Kwestie uchodźców – stereotypy i fakty, dlaczego jednym uchodźcom pomagamy, a innym nie? O tym, co możemy zrobić, by przełamywać stereotypy i przeciwdziałać dyskryminacji rozmawiałyśmy wraz z osobami reprezentującymi organizacje: Chlebem i Solą, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej oraz Polska Akcja Humanitarna.

Wesprzyj rodziny uchodźcze w Krakowie, wpłać na zrzutkę >>>

Ponadto za nami kolejne dwa spotkania prowadzone przez Marinę Lobanovą-Kuznetsov w formacie klubu czytelniczego. W lipcu uczestnicy i uczestniczki rozmawiali o książce autorstwa Darona Acemoglu i Jamesa Robinsona Dlaczego niektóre kraje są bogate, a inne biedne? Kolejne spotkania na Radziwiłłowskiej 3 odbęda się 7 i 21 sierpnia o godz. 18:00. 

Zakończyłyśmy działania warsztatowe w ramach projektu „Promigracyjne sojusze”. Po czerwcowym spotkaniu z pracownikami i pracownicami Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w Warszawie, warsztat Lepiej razem! Jak współpracować międzysektorowo na rzecz społeczeństwa międzykulturowego zrealizowałyśmy dla Muzeum Narodowego w Krakowie oraz dla Zamku Królewskiego na Wawelu. Podczas warsztatów poznawałyśmy różne strategie akulturacyjne, zastanawiałyśmy się, jak wiedza na temat wielokulturowości i międzykulturowości może nam pomóc w projektowania działań i nawiązywaniu skutecznej współpracy z innymi osobami, grupami i organizacjami, co warto wiedzieć przed rozpoczęciem współpracy z inicjatywami oddolnymi i organizacjami społecznymi oraz jak pogodzić różne perspektywy zaangażowanych we wspólne działania podmiotów. 

Zespół Edu pracuje też nad stworzeniem mini gier w formie escape room, w czym pomaga nam Weronika Szatkowska z Centrum Gier Symulacyjnych i Grywalizacji z Warszawy. Gry będziemy wykorzystywać w szkołach, ale też na wydarzeniach plenerowych. Aktualnie pracujemy na pierwszą mini grą, której motywem przewodnim jest mniejszość ukraińska.

Zapisz się
do Edu Newslettera!

Wierzymy, że wspólne rozmowy najskuteczniej rozbijają czarno-białe postrzeganie świata. Dlatego jako Salam Lab prowadzimy działalność edukacyjną, dzięki której jesteśmy w stanie uczyć dzieci, młodzież i dorosłych szacunku dla różnorodności i otwartości na innych. Zapisz się do Edu Newslettera, by być na bieżąco z naszą ofertą.

Re:Match – kolejne kroki za nami

Znacie nasz projekt Re:Match? To wyjątkowe przedsięwzięcie polegające na relokacji osób uchodźczych z Ukrainy do gmin w Niemczech. Dlaczego wyjątkowe? Ponieważ w projekcie bierzemy pod uwagę potrzeby ludzi, którzy wyjechali ze swojej ojczyzny oraz miejscowości, do których potencjalnie mogą trafić. We współpracy z niemieckimi partnerami przeprowadzamy beneficjentów i beneficjentki przez proces dopasowania. W ramach projektu planowana jest relokacja 100-150 osób, które już mieszkają na terytorium Polski lub niedawno tu przyjechały.

Koordynatorka projektu, Tetiana Shapka, wróciła właśnie z podróży służbowej do Berlina, gdzie grupa Re:Match przygotowywała się do przewiezienia 3 grup osób uchodźczych i przeprowadzenia z nimi nowych wywiadów. Pozwolą one na zbadanie potrzeb beneficjentów i beneficjentek. Rozmowy rozpoczną się 1 sierpnia i potrwają do połowy miesiąca. Przekazałem naklejki z symbolami i hasłami Salam Lab, które bardzo spodobały się naszym partnerom z Niemiec.

Rozwijamy się!

Mamy powody do radości. Salam Lab został zaakceptowany nie tylko jako uczestnik, ale także jako Organizacja Współpracująca w ogólnopolskim, kompleksowym projekcie dla organizacji pozarządowych „Skala Współpracy NGO”. Model ten jest mapą i drogowskazem dla lepszego rozwoju zespołów i jego skuteczność została doceniona przez organizacje z całej Europy. Nasza specjalistka od well-being, Małgorzata Trzcińska, będzie brała udział w szkoleniu przygotowującym do podzielenia się gotowymi narzędziami i rozwiązaniami, które wspierają budowanie kultury współpracy i wpływają na zaangażowanie. A to wszystko, żeby realizować misję naszej organizacji sprawniej i efektywniej. 

Świętujemy także możliwość współpracy warsztatowej z Fundacją Culture Shock. Projekt zakłada kompleksowe wsparcie dla naszej organizacji. Poznamy konkretne narzędzia pomagające zadbać o dobrostan zespołów. Już 7 sierpnia Małgorzata Trzcińska i Monika Zielińska z Zarządu stawią się na pierwszym spotkaniu. Fundacja Culture Shock to organizacja ekspercka w dziedzinie zapobiegania przeciążeniu w pracy i dbania o dobrostan zespołów. Współpraca z nimi to naprawdę świetna możliwość na uczenie się od najlepszych!

Zapisz się do naszego newslettera!

Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.

Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!

Małgorzata zakwalifikowała się także do udziału w warsztatach poświęconych wypaleniu zawodowemu, prowadzonych przez Andreę Novac, choreografkę i performerkę z Bukaresztu w Rumunii. Punktem wyjścia jest temat wypalenia zawodowego w środowisku NGO i oczywiście to, jak temu zapobiegać. Poznamy praktyki pracy z wypaleniem na poziomie osobistym, organizacyjnym i systemowym. Pracować będziemy też z pytaniem jak możemy stworzyć bardziej inkluzywne, przyjazne środowisko pracy dla siebie i przyszłych pokoleń.

Projekt aktywizacji zawodowej

Ruszyłyśmy z naszym projektem aktywizacji zawodowej „Pewny krok. Odblokowanie potencjału”. Program ten daje szansę na profesjonalną aktywizację dla osób z doświadczeniem uchodźstwa pochodzących z Ukrainy (również osób z niepełnosprawnościami) mieszkających w Krakowie i okolicach. W projekcie, realizowanemu dzięki Mercy Corps, oferujemy wsparcie osobom, które samodzielnie opiekują się dziećmi i są zainteresowane podjąć pracę.

Dorota Kwaśniewicz Michalik, koordynatorka projektu, donosi, że rejestracja została właśnie zamknięta. Już od sierpnia ruszamy z aktywnościami w naszym programie. Dobra robota!

Spotkania, konferencje, panele

Obecnością na podsumowującej projekt Promigracyjne Sojusze konferencji zakończyłyśmy naszą pracę na rzecz dobra osób z doświadczeniem migracji.

Z kolei Katarzyna Makarowicz pełniąca funkcję redaktorki naczelnej mediów Salam Lab uczestniczyła jako panelistka w dyskusji nt. polskiego dyskursu medialnego dotyczącego osób uchodźczych i migracji. Rozmowa odbyła się w ramach II Festiwalu Teatru na faktach we Wrocławiu; uczestniczyły w niej także osoby eksperckie od prawa Unii Europejskiej i polskiego prawa oraz aktywistki działające na Lesbos i w polskich lasach.

Co nowego w SPA?

W sobotni wieczór wspólnie z Wami poczuliśmy się tak, jakbyśmy na kilka godzin przenieśli się do Meksyku i zanurzyli się w kulturze tego kraju. Była to świetna zabawa! Rozmowy o różnych regionach Meksyku, tworzenie piñaty — tradycyjnej dekoracji, a także przyrządzanie guacamole pod okiem meksykańskiego szefa kuchni. Zespół SPA już szykuje pomysły na kolejne wieczory przybliżające kulturę różnych krajów świata. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak powiedzieć Wam, abyście zaczęli pakować walizki na kolejną podróż. Do zobaczenia wkrótce w miejscu docelowym, czyli w Społecznej Przestrzeni Aktywnej przy ul. Sołtysa Dytmara 3 w Krakowie.

Podobają Ci się nasze treści? Wesprzyj nas finansowo!

Nie udałoby nam się zorganizować wydarzeń lub warsztatów, gdyby nie nasze osoby prowadzące oraz wolontariusze i wolontariuszki. Wspólnie z nimi w lipcu przeprowadziliśmy ponad 125 wydarzeń. Dziękujemy każdej osobie za zaangażowanie i wkład w projekt SPA.

7 lipca w naszej przestrzeni gościliśmy wyjątkowe wydarzenie pod nazwą „Migrating Memoryscapes” we współpracy z The Citizen Diplomacy Action Fund, Centrum Wielokulturowym, Muzeum HERstorii Sztuki i VOICE Amplified. Wspólnie przyczyniłyśmy się do stworzenia przestrzeni spotkania, w której migranci i migrantki oraz mieszkańcy i mieszkanki Krakowa mieli możliwość międzykulturowego dialogu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o działaniach inicjatywy SPA w lipcu? Przeczytasz o tym w podsumowaniu lipca sporządzonym przez Solomiię Martyniuk, współtworzącą media SPA.

Jeśli chcecie być na bieżąco z wieściami z Salam Lab, śledźcie nas na FacebookuInstagramie i Twitterze. Odwiedzajcie też naszą stronę internetową, a na pewno nie przegapicie żadnej informacji.

Przygotowała Katarzyna Makarowicz.



Najnowsze publikacje