Przejdź do treści

Lato z Salam Lab. Czytaj nas na plaży, czytaj w górach


Mimo upałów Salam Lab nie zwalnia. Nowe kanały komunikacji z odbiorcami, nowe projekty, nowe warsztaty. Podsumowujemy lipiec i zapowiadamy następne miesiące – będzie się działo!

Spotkajmy się w Krakowie, czyli druga część warsztatów Migration and Media

Słyszeliście już o programie Migration and Media? To projekt prowadzony przez Salam Lab, przeznaczony dla młodych osób, które chcą skutecznie komunikować swoje wartości i własną misję w mediach oraz kampaniach informacyjnych.

Pierwsza część treningów odbyła się online i przyciągnęła uczestników i uczestniczki z całej Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki programowi mogła się spotkać grupa fantastycznych młodych osób działających m.in. na rzecz praw człowieka czy uchodźców i uchodźczyń. Były też osoby, które po prostu chciały dowiedzieć się, jak prowadzić efektywną ekspresję swojego przekazu w Internecie.

Teraz pora na drugą część naszych warsztatów, tym razem stacjonarnie, w Krakowie. 24-25 września spotkamy się z wyjątkowymi trenerami i trenerkami: Karolem Grygorukiem – fotografem i aktywistą, Yuliyą Kazdobiną – szefową ukraińskiej Fundacji Studiów nad Bezpieczeństwem, Rojin Shamo – 19-letnią Jezydką z doświadczeniem uchodźczym, Dalią al-Mokdad – ekspertką od komunikacji specjalizującą się w dialogu międzykulturowym i religijnym, Ewą Wołkanowską-Kołodziej  – dziennikarką zajmującą się sprawami społecznymi i migracją, nagrodzoną Piórem Nadziei Amnesty International i Grand Press.

Spotkania poprowadzi Karol Wilczyński, współzałożyciel Salam Lab – Laboratorium Pokoju, strateg komunikacji, dziennikarz.

Jeśli masz mniej niż 26 lat i chcesz, żeby Twój przekaz w mediach był skuteczny, weź udział w naszych treningach. Do 10 sierpnia wypełnij formularz zgłoszeniowy. Wszystkie spotkania odbywają się w języku angielskim.

Więcej informacji o warsztatach Migration and Media znajdziesz na naszej stronie internetowej.

Projekt Migration and Media jest finansowany przez Landecker Democracy Fellowship Program  i Humanity in Action.

Walczymy z ubóstwem menstruacyjnym dzięki Akcji Menstruacji

Czy wiecie, czym jest ubóstwo menstruacyjne? To brak dostępu do produktów higienicznych stosowanych podczas miesiączki, najczęściej z powodów ekonomicznych. Ubóstwo menstruacyjne jest wtedy, gdy musisz wybrać między kupnem czegoś do jedzenia a tamponami.

„Co piątej Polce zdarza się nie mieć środków na zakup podpasek, a 39 proc. kobiet z ubogich domów, czyli takich, w których miesięczny przychód nie przekracza 800 zł, rezygnuje z zakupów artykułów menstruacyjnych na rzecz innych wydatków” – mówiła na posiedzeniu Senackiego Zespołu „Zdrowie Polaków” Olga Jabłońska z Kulczyk Foundation, jak podaje NOIZZ.

Ubóstwo menstruacyjne bywa też związane ze zjawiskiem feminizacji biedy, czyli tego, że bieda ma kobiecą twarz. „Feminizacja biedy sprowadza się do szczególnego obciążenia kobiety w kontekście przetrwania gospodarstwa domowego. To dźwiganie odpowiedzialności za rodzinę, która zmaga się z niedostatkiem. To kobiety najczęściej idą do instytucji pomocowych, wypełniają dokumenty potrzebne do uzyskania zasiłku. Bo faceci mówią: nie, bo honor” – tłumaczy socjolog Arkadiusz Karwacki na łamach „Wysokich Obcasów”.

Do naszego Punktu Pomocy „Żyj w Krakowie” i SPA przy Radziwiłłowskiej 3 przychodzi codziennie wiele osób różnego pochodzenia. Nie znamy dokładnych danych na temat ubóstwa menstruacyjnego w krajach, z których pochodzą. Nie pytamy o to. Wiemy jednak, że podpaski i tampony, które umieszczamy w naszych toaletach, znikają z prędkością światła. Dlatego dziękujemy serdecznie Akcja Menstruacja za dostarczenie nam zapasu produktów higienicznych. Akcja Menstruacja jest fundacją, która walczy ze zjawiskiem ubóstwa menstruacyjnego, zapewniając dostęp do tamponów i podpasek w placówkach publicznych i edukując o okresie. Dzięki Waszej paczce osoby menstruujące goszczące w naszym Punkcie Pomocy mogą godnie przetrwać kolejny dzień.

Mariam Masudi i Marta Pasiut z produktami menstruacyjnymi od Akcji Menstruacji

Rozmawiamy z Wami w pięknej scenerii, czyli Slot Art Festival

Prawie 8 tysięcy uczestników i uczestniczek, unikalny na światową skalę kompleks opactwa cystersów w Lubiążu. W takiej pięknej scenerii przez kilka dni nasze pracowniczki z działu edukacyjnego i medialnego rozmawiały z Wami o różnych formach dyskryminacji i o tym, jak jej przeciwdziałać, o języku inkluzywnym i możliwości zaangażowania się w nasze działania. A to wszystko na Slot Art Festival – w wyjątkowym miejscu spotkań. 

Annę Berestecką i Ninę Wójtowicz z Salam Lab można było spotkać w Strefie Inicjatyw Społecznych i Twórczych (SISiT), zwanej też potocznie Strefą NGO. Było to miejsce, gdzie organizacje pozarządowe i twórcy oraz twórczynie mogli zaprezentować swoje działania, opowiedzieć o swoich inicjatywach i poznać się z uczestnikami_czkami Festiwalu oraz ze sobą nawzajem. Bardzo wiele osób zainteresowanych Pokojową Prasówką Salam Lab zapisało się do naszego newslettera. Wiele wróciło z festiwalu z książkami-nagrodami w naszych konkursach. Za wyjątkowe nagrody książkowe bardzo dziękujemy partnerom i partnerkom z Wydawnictwa Karakter, Czarne, Filtry i Wydawnictwa Poznańskiego.

Nina Wójtowicz robi przypinki na Slot Art Festival

„Slot Art Festival był dla nas wyjątkowym miejscem spotkań różnych wrażliwości i kultur. Poznałyśmy wiele osób, dla których był to pierwszy kontakt z Salam Lab. Na naszym stoisku robiliśmy wspólnie piny z hasłami promującymi dziennikarstwo pokoju i otwarte myślenie o świecie ponad podziałami. Teraz te przypinki krążą w różnych częściach Polski. Na pewno wrócimy za rok” – podkreśliła Ania Berestecka.

Sport może też uczyć otwartości, czyli edukacja na stadionach

Czy wiesz, że na stadionie można się wiele nauczyć na temat otwartości, dyksryminacji i drugiego człowieka? Z dumą ogłaszamy, że Salam Lab jest częścią wyjątkowego projektu „Edukacja na stadionach”. Projekt zakłada przeprowadzenie warsztatów antydyskryminacyjnych dla młodzieży w wieku 12-16 lat w klubach sportowych.

Sport wraz z otoczeniem, w tym stadionami sportowymi, jest doskonałym nośnikiem treści i miejscem realizacji projektów edukacyjnych. Ze względu na swój ładunek emocjonalny, sport niestety bywa także wykorzystywany jako miejsce ekspresji postaw ksenofobicznych i agresywnych. Bywa też narzędziem propagandy bardzo wielu systemów i ideologii.

Ale sport można wykorzystywać także w nowoczesnej edukacji. Na europejskich stadionach realizowanych jest szereg projektów edukacyjnych skierowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych. Wykorzystując fascynację światem profesjonalnego sportu projekty takie przekazują różnorakie treści edukacyjne, integracyjne, motywacyjne itd. Do tej pory w Polsce takie systemowe inicjatywy w zasadzie nie istnieją.

Warsztaty „Edukacja na stadionach” to projekt, który będzie przeciwdziałać dyskryminacji etnicznej. Porozmawiamy o uprzedzeniach wobec mniejszości narodowych, migrantów i migrantek, muzułmanów i muzułmanek oraz antysemityzmie. 

W sumie w ramach projektu zorganizujemy 20 warsztatów dla 300 osób, w trzech miastach Polski. Warsztaty odbędą się między listopadem 2022 a czerwcem 2023.

Dowiedz się więcej z wpisu na naszej stronie internetowej.

Główny wnioskodawca projektu: Towarzystwo Sportowe Iron Man. Partnerzy: Fundacja Internationaler Bund Polska, Salam Lab, Stowarzyszenie Żydowskie CUKUNFT, Intermezzo Ungdomsorganisasjon (Norwegia), Asociatia „Centrul pentru Dezvoltarea Instrumentelor Structurale” (Rumunia). Projekt jest finansowany z Programu Aktywni Obywatele Fundusz Regionalny w ramach Funduszy Norweskich.

Dlaczego warto żyć z nami w Krakowie? Długofalowy projekt wsparcia rodzin uchodźczych

15 rodzin, 15 historii, kilkadziesiąt uchodźców i uchodźczyń, nowych mieszkanek i mieszkańców Krakowa z całym ich potencjałem, umiejętnościami i pomysłami. Ten projekt to także historie wspaniałych otwartych osób, które chcą wynająć swoje mieszkania ludziom uciekającym przed wojną. Będziemy je Wam opowiadać przez cały czas trwania naszego projektu.

Wśród osób, które wybrały Kraków, uciekając przed wojną, są też takie, którym szczególnie trudno zaadaptować się do warunków życia w Polsce. Doświadczyły traumy wojennej, dyskryminacji, często także podwójnej, związanej nie tylko z ich sytuacją uchodźczą, ale także m.in. przynależnością etniczną czy ciemniejszym kolorem skóry, często ich życie nie było łatwe jeszcze przed wojną. To właśnie dla takich rodzin stworzyliśmy długofalowy projekt wsparcia systemowego „Żyj w Krakowie”, finansowany przez krakowskie Jewish Community Centre (JCC).

Jak to działa?

Po pierwsze: nowy dom. Własne miejsce z umową, opłacone na 12 miesięcy. Osobom z doświadczeniem uchodźczym bardzo często towarzyszy poczucie tymczasowości. Zmieniają miejsca, przez co trudniej im planować i tworzyć swoją przyszłość. Chcemy to zmienić! Zapewnić im dobre warunki, by mogli się skupić na realizacji swoich potrzeb. By krok po kroku mogli na nowo ułożyć swoje życie.

Po drugie: wsparcie aklimatyzacyjne. Ten rok to czas na adaptację, ale też wspólną pracę. Każda z rodzin objętych programem będzie współpracować z asystentką, osobą, która będzie im towarzyszyć, wspierać, ale przede wszystkim czuwać nad tym, by ich decyzje były jak najbardziej niezależne.

To czas na znalezienie dobrej pracy, naukę języka, szkołę i co bardzo ważne, odbudowanie swojej odporności psychicznej. To dłuższy proces zmiany. Osoby, z którymi będziemy pracować, są na nią otwarte, a my tworzymy im możliwości.

Nasze wsparcie będzie prowadzić do pełnej niezależności i samodzielnego funkcjonowania w społeczności mieszkanek i mieszkańców Krakowa.

Nasz projekt ma charakter otwarty, dlatego wciąż szukamy rodzin, które będą jego częścią. Wkrótce na naszej stronie uruchomimy formularz zgłoszeniowy i opiszemy szczegółowo procedurę, która umożliwi nam wspólną pracę.

Projekt „Żyj w Krakowie” jest finansowany ze środków JCC.

Newsletter działu edukacyjnego już na Twoim mailu

W lipcu uruchomiliśmy zapisy do newslettera edukacyjnego, który swoją pierwszą odsłonę będzie miał na przełomie sierpnia i września. Nasz newsletter to 1-2 wiadomości w miesiącu z aktualnościami dotyczącymi szkoleń, warsztatów i nowych inicjatyw edukacyjnych. Zachęcamy wszystkie osoby zainteresowane nowymi programami do śledzenia naszych działań!

Jeśli uczysz w szkole lub przedszkolu i chcesz być na bieżąco z naszą ofertą warsztatową, jesteś nauczycielem_ką bądź edukatorem_ką i interesują Cię szkolenia, które planujemy w najbliższym czasie, pracujesz w organizacji, firmie, instytucji i szukasz szkoleń dla swojego zespołu – zapisz się do newslettera edukacyjnego Salam Lab. Bądź na bieżąco z naszymi inicjatywami edukacyjnymi!

Nieustannie pracujemy nad nowymi programami i wydarzeniami edukacyjnymi. Wierzymy, że wspólne rozmowy i dyskusje najskuteczniej rozbijają czarno-białe postrzeganie świata oraz prowadzą do budowy szacunku dla różnorodności i otwartości na innych. Edukując i szkoląc, wspólnie budujemy pokój.

Zapisz się do Edu Newslettera!

Wierzymy, że wspólne rozmowy i dyskusje najskuteczniej rozbijają czarno-białe postrzeganie świata oraz prowadzą do budowy szacunku dla różnorodności i otwartości na innych.

Kliknij i zapisz się →

Bez Was to się nie uda. Specjalna prośba do naszych czytelników i czytelniczek

Od kiedy zaczęliśmy być rozpoznawalni jako medium, obiecaliśmy sobie, że zainteresowania czytelników i czytelniczek zawsze będą dla nas na pierwszym miejscu. Dlatego nadszedł czas, żebyście to Wy napisali, o czym najbardziej lubicie czytać na naszym portalu i w social mediach.

Human stories, czyli historie osób wykluczonych, którym oddajemy głos? Newsy z krajów arabskich i tych z większością muzułmańską? Wiadomości o prawach kobiet i osób LGBT+? Recenzje książek?

Zapraszamy do głosowania w ankiecie na temat naszych publikacji. Powiedzcie, co lubicie w naszych działaniach, a czego Wam u nas brakuje. Każdy głos jest dla nas ważny!

Edukacja globalna

Choć sezon wakacyjny to dla nas bardziej czas planowania i przygotowań na nowy rok szkolny, niż działań warsztatowych, to jednak nie zabrakło działań w terenie. Za nami udział w dwóch festiwalach oraz trzy spotkania warsztatowe. 

Miesiąc rozpoczął się od naszej wizyty w Cieszynie, gdzie na Festiwalu Herbaty nasze edukatorki prowadziły warsztat Lekcje pokoju w ramach festiwalowego cyklu „Rozmowy z człowiekiem”. Podczas spotkania uczestnicy i uczestniczki wymieniali swoje opinie na tematy związane z migracjami oraz postrzeganiem grup mniejszościowych żyjących w Polsce. Wspólnie zastanawialiśmy się, jak często nasze opinie bazują na stereotypach oraz dyskutowaliśmy, dlaczego czasem trudno zaakceptować różniący się od naszego punkt widzenia i jak sobie radzić w takich sytuacjach.

Monika Zielińska prowadzi warsztaty

Za nami także warsztat wewnętrzny dla naszego zespołu pomocowego oraz kolejne spotkanie z cyklu „Empatia i Wielokulturowość” dla młodzieży ukraińskiej w hubie edukacyjnym organizowanym przez Fundację Ignatianum oraz Centrum Badawczo-Rozwojowe Innowacji Społecznych Akademii Ignatianum w Krakowie. W ramach tej współpracy, zainicjowanej już w czerwcu, zaplanowaliśmy realizację cyklu spotkań dla trzech grup młodzieży. 

SPA nie próżnuje

Przy Radziwiłłowskiej 3 cały czas działa także SPA, Społeczna Przestrzeń Aktywna. To miejsce integracji dla nowych i starych mieszkańców i mieszkanek Krakowa. Możecie przyjść tu na darmowe zajęcia z jogi lub pilatesu, warsztaty z makijażu, akwareli, masażu lub warsztaty językowe, wspólne oglądanie kreskówek lub po prostu popracować i wypić kawę. Pełen harmonogram wydarzeń znajdziecie na stronie SPA.



Najnowsze publikacje