Ma 11 lat, pochodzi z Syrii i jest najmłodszym reprezentantem Niemiec w szachach

Zdjęcie: DW News via YouTube.


Hussain Besou, który w wieku czterech lat razem z rodziną przyjechał jako uchodźca do niemieckiego Lippstadt, będzie najmłodszym reprezentantem Niemiec podczas turnieju szachowego Mitropa Cup.

Jedenastolatek urodził się w Arabii Saudyjskiej, gdzie przeniosła się jego rodzina. Wybuch wojny w ich ojczyźnie, Syrii, sprawił, że stabilność w regionie stanęła pod znakiem zapytania. Jednocześnie to właśnie w Rijadzie Hussain zaczął przyglądać się ojcu i dziadkowi przy szachownicy. W 2016 roku zwrócił się do taty, by pokazał mu, jak gra się w szachy. W międzyczasie, obawiając się deportacji do Syrii, rodzice Hussaina postanowili uciekać do Niemiec.

Kolejne osiągnięcia

Po przyjeździe do Lippstadt w 2016 roku Mustafa, ojciec Hussaina, kupił synowi pierwszą szachownicę. Jego umiejętności zaskoczyły najbliższych. Chłopiec miał pięć lat, gdy po raz pierwszy wygrał w szachy ze swoim tatą. Pomimo słabej znajomości niemieckiego, Hussain zaczął uczęszczać do klubu szachowego i wygrywać z innymi dziećmi. Później pojawiły się pierwsze turnieje i pierwsze zwycięstwa, a niemiecki chłopca stawał się coraz lepszy. W 2020 roku Hussain zajął pierwsze miejsce w zawodach do lat 10. Jego talent docenia dziś nawet trener reprezentacji Niemiec Bernd Voelker.

Choć Hussain nie ma jeszcze niemieckiego obywatelstwa, będzie najmłodszym reprezentantem Niemiec w 146-letniej historii Niemieckiej Federacji Szachowej. Ojciec chłopca zauważa, że w Syrii jego syn nigdy nie osiągnąłby tak wiele, więc jest niezwykle wdzięczny, że jego dziecko może rozwijać swój talent. 

Turniej szachowy Mitropa Cup odbędzie się w Chorwacji już w tym miesiącu. Choć Hussain zmierzy się ze starszymi od siebie przeciwnikami, samą możliwość zagrania postrzega jako szansę na rozwój umiejętności. „Jeśli wygram, to podziękuję Bogu. Jeśli przegram, następnym razem spróbuję wygrać” – tłumaczy 11-latek.

Nie pozostaje nam nic innego, jak mocno trzymać kciuki za Hussaina.

Źródła: Info Migrants, Reuters, The Arab Weekly.

Zapisz się do naszego newslettera!

Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.

Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!Najnowsze publikacje