Mamy ochotę na lato. Co tam u nas?

Tetiana Shapka, koordynatorka projektu Re:Match rozmawia podczas Dnia Kultury Indyjskiej w SPA


Koniec miesiąca to dobry czas na podsumowania. Tym razem, zgodnie z duchem naszej misji, postanowiłyśmy oddać głos poszczególnym zespołom Salam Lab. Dziś na naszych łamach koordynatorki same dzielą się swoimi czerwcowymi dokonaniami

Wieści ze SPA

O tym, co wydarzyło się w Społecznej Przestrzeni Aktywnej przez ostatni miesiąc, pisze Solomiia Martyniuk, współprowadząca social media SPA:

Jak minął pierwszy miesiąc lata w Społecznej Przestrzeni Aktywnej? Czerwiec w SPA był ciepły, przyjemny i pełen wrażeń. Przygotowałyśmy dla Was podsumowanie działalności projektu z ubiegłego miesiąca. Let’s go!

Solomiia Martyniuk na Dniu Kultury Indyjskiej

Zacznijmy od sukcesów. W czerwcu zespołowi SPA udało się zorganizować 166 wydarzeń. Jest to największa liczba wydarzeń zorganizowanych w ciągu miesiąca przez cały okres istnienia projektu. OMG!

Co słychać w social mediach SPA? Mamy się dobrze, wręcz wspaniale! Nasze specjalistki ds. mediów, Sola i Lera, wystartowały z promocją SPA na nowej platformie, a mianowicie na TikToku. Zachęcamy do dowiedzenia naszego kanału jak najszybciej, ponieważ tworzymy wyjątkowe treści i pokazujemy, jak wygląda projekt zza kulis. 

Mamy kolejne świetne wiadomości. Warsztaty w SPA będą dostępne online 🎉. Wiemy, jak długo na to czekaliście! W dniu 30 czerwca przeprowadziłyśmy pierwszą transmisję spotkania w ramach cyklu dyskusji „QueerTalk”. O cyklu dowiecie się więcej niżej. Obserwujcie nasze media, aby być na bieżąco. 

Co więcej, obecnie nasza społeczność na Instagramie liczy już ponad 600 osób. Jesteście niesamowici!

Pora na trochę wieści z naszej przestrzeni SPA. 17 czerwca w Społecznej Przestrzeni Aktywnej odbył się Dzień Kultury Indyjskiej, podczas którego przygotowałyśmy indyjską herbatę – ćaj, malowałyśmy na dłoniach tradycyjne wzory henną oraz dowiedziałyśmy o tradycjach i ciekawostkach życia w Indiach od naszych gości i gościń. Cieszymy się, że SPA jest tak wielokulturowa.

Sala w naszej przestrzeni przy ul. Dytmara 3 czeka na gości Dni Kultury Indyjskiej

W czerwcu ruszyłyśmy z kursem zajęć na temat tego, jak założyć własny biznes z przedsiębiorczynią i ekspertką ds. PR, Niją Nikel. Przed nami jeszcze dwa spotkania. Jeśli jeszcze się nie zapisałeś_aś, nie zwlekaj, ponieważ zajęcia Nii cieszą się wielkim powodzeniem.

Podobają Ci się nasze treści? Wesprzyj nas finansowo!

W ubiegłym miesiącu wróciły dobrze znane Wam warsztaty akwarelowe. Zajęcia malarki Aliny przyciągają wiele osób, które tworzą niesamowite dzieła sztuki!

Nie zapominajmy o naszych wspaniałych psycholożkach. Oprócz indywidualnych terapii, Julia i Viktoria cały czas prowadzą zajęcia w naszej przestrzeni zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Jesteśmy pewne, że każda osoba znajdzie coś dla siebie. 

W czerwcu wystartowałyśmy z cyklami spotkań na rzecz społeczności LGBTQ+. Wspólnie z TęczUJ zorganizowaliśmy warsztaty z języka inkluzywnego. A w partnerstwie z Centrum Wielokulturowym ruszyłyśmy z wyjątkowym cyklem „QueerTalk”. Cieszymy się z tego, że wspólnie tworzymy bezpieczną przestrzeń dla każdej osoby.

Podsumowując, chciałybyśmy wspomnieć o wydarzeniach w Miejscu Otwartym, które tworzymy wspólnie z Internationaler Bund Polska i Fundacją Zustricz. Wspólnie udało nam się zorganizować outreach activities: wycieczki po Krakowie, podczas których uczestnicy i uczestniczki mają możliwość poznać miejsca w mieście, które są historycznie związane z innymi kulturami. Pierwsze spotkania dotyczyły kultury ukraińskiej, a już niedługo dowiemy się więcej o kulturze żydowskiej.

Ruszyliśmy także z treningami i konsultacjami dot. rynku pracy w Polsce, przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej lub napisania dobrego CV. 

Bądźcie z nami, będzie ciekawie!
Trzymajcie się ciepło, 

Wasz team SPA ❤️

Co słychać w Dziale Zakwaterowania Krótkoterminowego?

Dział Zakwaterowania dba o to, żeby żadnemu beneficjentowi albo benefricjentce nie zabrakło z dnia na dzień dachu nad głową. Osiągnięcia zespołu relacjonuje Nataliya Nosonenko, koordynatorka działu zakwaterowania krótkoterminowego:

Nataliya Nosonenko, koordynatorka działu zakwaterowania krótkoterminowego

W czerwcu udało nam się zapewnić krótkoterminowe zakwaterowanie w sumie 60 rodzinom, czyli aż 136 osobom. Zakwaterowałyśmy 13 rodzin (30 osób) w ramach programu AirBnB i 38 rodzin (95 osób) w ramach programu Biedronka. Program AirBnB właśnie dobiegł końca. Było to dla nas bardzo znaczące wsparcie, w niektórych przypadkach decydujące o dalszym losie beneficjentów i beneficjentek w trudnej sytuacji życiowej. Dziękujemy AirBnb za nieocenione wsparcie!

Kontynuujemy współpracę z Fundacją Biedronki i do końca sierpnia będziemy mogły zapewnić krótkoterminowe zakwaterowanie dla osób uchodźczych w Krakowie. Współpracujemy też z Działem Zakwaterowania Długoterminowego w kwestii zakwaterowania rodzin opuszczających program „Żyj w Krakowie”.

Cieszymy się, że słyszymy wiele pozytywnych opinii na temat pracy naszego małego, ale wielojęzycznego i dynamicznego zespołu.

Program Re:Match przynosi efekty!

Przy okazji warto wspomnieć o projekcie relokacji Re:Match, który koordynuje Tetiana Shapka. Program ten przewiduje relokację osób szukających schronienia przed wojną w Ukrainie do gmin w Niemczech przygotowanych do ich przyjęcia poprzez dopasowanie indywidualnych potrzeb ludzi do potrzeb gmin.

Tetiana Shapka, koordynatorka programu Re:Match

Ten projekt pilotażowy bazuje na indywidualnym podejściu i jest dopasowany do potrzeb osób uchodźczych z Ukrainy.

W ostatnim tygodniu do Niemiec przybyła kolejna grupa beneficjentów. Łączna liczba osób rewokowanych osób wynosi teraz 26. Teraz przygotowujemy się do nowej rekrutacji beneficjentów do naszego programu.

Co tam nowego w Dziale Edukacji?

Wieści z Działu Edu przynosi dzisiaj Blanka Błaszczak-Rozenbaum, nasza edukatorka:

Czerwiec to miesiąc wieńczący rok szkolny, dlatego też minął nam bardzo intensywnie. Odbyły się ostatnie warsztaty dla uczniów i uczennic. Zakończyłyśmy cykle warsztatów wielokulturowych dla licealistów i licealistek Szkoły w Chmurze oraz dla osób uczniowskich szkoły podstawowej „Otwarty świat” w Krakowie. Na zaproszenie Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Gaju pod Krakowem poprowadziłyśmy warsztaty integracyjne dla najstarszych klas. 

Blanka Błaszczak-Rozenbaum, edukatorka Salam Lab

Udało nam się zorganizować aż trzy szkolenia „Empatia i wielokulturowość” dla nauczycielek oraz edukatorów. Dwa w Warszawie – otwarte w Jezuickim Centrum Społecznym „W Akcji” oraz zamknięte dla pracowników Muzeum Narodowego w Warszawie. Jedno, w Krakowie, odbyło się w naszej przestrzeni SPA na ul. Dytmara 3. Wszystkie szkolenia były inspirujące, a uczestnicy i uczestniczki dawali nam znać, że były dla nich bardzo wartościowe. 

W ramach wydarzeń organizowanych przez Dział Edukacji, Marina Lobanova zainaugurowała nowy cykl spotkań na R3 – dyskusyjny klub czytelniczy. Na dwóch czerwcowych spotkaniach uczestnicy i uczestniczki warsztatów omawiali rosyjską powieść „Bobo” autorstwa Linor Goralik. W lipcu planujemy kontynuację spotkań! 

Wesprzyj rodziny uchodźcze w Krakowie, wpłać na zrzutkę >>>

Ostatni tydzień czerwca okazał się równie intensywny jak cały miesiąc – przeprowadziłyśmy aż trzy warsztaty w ramach Promigracyjnych Sojuszy. Jedno w Krakowie, dla młodzieży ze Szkoły w Chmurze oraz dwa dla instytucji – Centrum Wolontariatu Po Sąsiedzku w Chrzanowie oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. 

Dział Edukacji był współodpowiedzialny za przygotowanie i poprowadzenie stoiska na Strefie Społecznej w Gdańsku. Jest to duże wydarzenie, na którym obecni byli przedstawiciele organizacji pozarządowych z całej Polski. Na naszym stoisku odwiedzający Strefę mogli wziąć udział w ćwiczeniach, które zazwyczaj są częścią naszych warsztatów, zagrać w grę „Ludzie”, którą otrzymałyśmy w ramach współpracy z Centrum Gier Akademii Leona Koźmińskiego oraz spróbować swoich sił w wielokulturowym quizie. 

Na koniec trochę statystyk: w 13 wydarzeniach, dotyczących wielokulturowości, migracji oraz działań antydyskryminacyjnych, organizowanych przez Dział Edukacji, wzięło udział aż 145 osób (nie licząc gości Strefy Społecznej!), do których udało się nam dotrzeć z naszym przekazem.

Zapisz się
do Edu Newslettera!

Wierzymy, że wspólne rozmowy najskuteczniej rozbijają czarno-białe postrzeganie świata. Dlatego jako Salam Lab prowadzimy działalność edukacyjną, dzięki której jesteśmy w stanie uczyć dzieci, młodzież i dorosłych szacunku dla różnorodności i otwartości na innych. Zapisz się do Edu Newslettera, by być na bieżąco z naszą ofertą.

Radość w projekcie „Żyj w Krakowie”

Długofalowy projekt „Żyj w Krakowie” to program Salam Lab, podczas którego 20 rodzin z doświadczeniem uchodźczym otrzymuje systemowe wsparcie przez 12 miesięcy. O wyjątkowych zdarzeniach w czerwcu informuje nas Justyna Lichoń, asystentka rodzin w projekcie:

Wraz z końcem maja na świecie pojawiła się nasza najmłodsza beneficjentka! Gratulujemy młodej mamie i witamy jej córeczkę na świecie. Dzięki współpracy z Domem Samotnej Matki przy ul. Przybyszewskiego 39 w Krakowie, udało nam się zorganizować kilka kilogramów artykułów dla noworodków (środki higieniczne, ubranka), które dostarczyłyśmy świeżo upieczonej mamie. Życzmy wszystkiego dobrego dla całej rodziny! 

Podobają Ci się nasze treści? Wesprzyj nas finansowo!

Skoro o dzieciach i współpracy mowa: kilkoro naszych młodych beneficjentów z Afganistanu rozpoczęło zajęcia w jednej z placówek Stowarzyszenia SIEMACHA. Dzieci mogą tam korzystać z różnego rodzaju zajęć edukacyjnych, integracyjnych i rozwojowych. Mamy nadzieję, że udział w zajęciach i nawiązanie nowych relacji sprawi dzieciom dużo radości.

Zespół SPA oraz Małgorzata Trzcińska, która zajmuje się organizacją szkoleń, odpowiada za rekrutację i wspiera zarząd w przygotowaniu działań mających poprawić nasz dobrostan w pracy, wypoczywają na naszym tarasie przy ul. Dytmara 3 w Krakowie

Czerwiec to także czas, kiedy dwie beneficjentki rozpoczęły pełnoetatowe zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę. Jedna z nich otrzymała umowę na czas nieokreślony, a z drugą (po okresie próbnym) przedłużono współpracę na rok. Obu paniom serdecznie gratulujemy!

Aby dodatkowo wesprzeć beneficjentów (zwłaszcza tych, którzy w najbliższych miesiącach kończą udział w projekcie), testujemy nowe rozwiązanie w postaci dyżurów „Praca i mieszkanie”. Przez 3 dni w tygodniu w wyznaczonych godzinach beneficjenci i beneficjentki mogą skorzystać ze wsparcia naszych pracownic w zakresie przeglądania ofert pracy i kontaktu z pracodawcami, a także rozeznawania w ofertach wynajmu mieszkań i rozmów z wynajmującymi. Niedługo damy Wam znać, jak wygląda zainteresowanie korzystaniem z takiego wsparcia przez uczestników projektu i na ile to narzędzie jest skuteczne.

Na koniec miło mi poinformować, że druga (z trzech) partii środków do czyszczenia została prawie w całości wydana beneficjentom. Ostatnią turę przekazywania pomocy w postaci mydeł, płynów, proszków do prania itp. planujemy na lipiec. Oznacza to, że prawdopodobnie w najbliższych 2-3 tygodniach zakończymy proces przekazania beneficjentom ok. 800 kg wsparcia rzeczowego. Taka pomoc też jest ważna!

Co w mediach piszczy?

W czerwcu media skupiły się na indywidualnym rozwoju. Od kilku miesięcy współpracujemy z dziennikarką Anną Mikulską, która dba o to, by redaktorki mogły sprawdzić się w nowych gatunkach. Jednym z nich są teksty opiniotwórcze, w których się właśnie wprawiamy. Owocem warsztatów jest na razie tekst Katarzyny Makarowicz, który możecie przeczytać poniżej.

Zostałyśmy zaproszone do objęcia matronatem medialnym II Festiwalu Teatru na faktach we Wrocławiu organizowanego przez Instytut. im. Jerzego Grotowskiego. Katarzyna Makarowicz pojedzie także jako panelistka na debatę „Raport Mniejszości” o przestrzeganiu praw człowieka, stosunku do mniejszości, w kontekście wielkich migracji i migracji współczesnej. Dyskusję poprowadzi dziennikarka OKO.Press, Paulina Pacuła. Widzimy się we Wrocławiu!

Zapisz się do naszego newslettera!

Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.

Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!


A na dowód tego, w jak ciekawym zespole pracujemy, polecamy Waszej uwadze rozmowę naszej redaktorki Eweliny Kaczmarczyk z Kają Pogorzelską, iranistką i asystentką rodzin programu „Żyj w Krakowie”.

Co tam w projekcie stażowym IKEA?

Pamiętacie, że współtworzymy absolutnie wyjątkowy projekt stażowy dla osób z doświadczeniem uchodźstwa?

W IKEA Kraków od marca takie osoby odbywają płatny staż. Mają one kurs języka polskiego, wsparcie od zespołu Salam Lab, a także mogą liczyć na pomoc prawną i psychologiczną od Internationaler Bund Polska. Posłuchajmy, co do powiedzenia o trwającym projekcie ma jego koordynatorka, Nina Wójtowicz:

12 czerwca w Warszawie miał miejsce plan zdjęciowy do filmu pt. „Liczą się umiejętności” promującego nasz wyjątkowy projekt. Wystąpili w nim zarówno stażyści i stażystki, jak i osoby zaangażowane w projekt z ramienia IKEA oraz NGOsów. Film ma przede wszystkim zachęcić przedsiębiorców i przedsiębiorczynie do zatrudniania osób z doświadczeniem uchodźczym. Niedługo będzie można go obejrzeć – stay tuned!

Nina Wójtowicz, koordynatorka projektu stażowego IKEA z ramienia Salam Lab

Kończy się 4. miesiąc półrocznego stażu i jest to moment, kiedy IKEA zaczyna podejmować decyzje, komu zaproponować pracę na stałe. Wiele z naszych beneficjentów i beneficjentek będzie mogło liczyć na stabilne zatrudnienie. Bardzo się z tego cieszymy.

Stażyści i stażystki pracują teraz nad zadaniem specjalnym w ramach zajęć z języka polskiego. Przygotowują 10-minutowe prezentacje na dowolny temat, aby podzielić się nimi w drugiej połowie lipca przed całą grupą. Będzie to świetna okazja do ćwiczenia dłuższych wypowiedzi w obcym języku oraz integracji grupy.

Rozwijamy się i zacieśniamy współprace

Ostatni czas obfituje w spotkania. Wizyta Homo Faber – organizacji z Lublina w Punkcie Pomocy przy Radziwiłłowskiej 3 („R3”) w Krakowie okazała się dużym sukcesem. Członkowie i członkinie Działu Pomocowego pokazali gościom i gościnom naszą przestrzeń i uczestniczyli w wymianie doświadczeń. To bardzo ważne, by organizacje pracujące w osobami uchodźczymi miały szansę uczyć się czegoś od siebie nawzajem.

23 czerwca pojawiliśmy się na konferencji podsumowującej projekt Promigracyjne Sojusze, o współpracach w pracy NGO. To owoc wyjątkowej współpracy ze Stowarzyszeniem Lepszy Świat.

Na początku czerwca w „R3” odbyła się też wizytacja Ambasady Brytyjskiej. Zuzanna Tamas, dyrektorka ds. finansowych opowiedziała gościom i gościniom o działaniu Salam Lab, a Mariia Bondarenko, Tetiana Shapka i Tetiana Yefremova podzieliły się swoimi historiami o doświadczeniu uchodźstwa. 

Przy okazji chcemy poinformować, że zmieniamy godziny otwarcia Punktu Pomocy. Od 1 lipca „R3” będzie czynny od pon-pt w godzinach 9-17.

Jeśli chcecie być na bieżąco z wieściami z Salam Lab, śledźcie nas na FacebookuInstagramie i Twitterze. Odwiedzajcie też naszą stronę internetową, a na pewno nie przegapicie żadnej informacji.

Przygotowała Katarzyna Makarowicz.

Autorem wszystkich zdjęć jest Andrzej Rafael.



Najnowsze publikacje