Międzynarodowy Dzień Romów

Romska flaga.


8 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Romów. Święto to ustanowiono na IV Kongresie Międzynarodowego Związku Romów w 1990 roku. Dzień obchodów upamiętnia pierwsze spotkanie przedstawicieli społeczności romskiej z 25 państw, które odbyło się 8 kwietnia 1971 roku pod Londynem. Podczas pierwszego Światowego Kongresu Romów utworzono Światową Radę Romów oraz powstał hymn i flaga narodu romskiego. Dzisiaj Dzień Romów jest ich świętem obchodzonym na całym świecie.

Międzynarodowy Dzień Romów jest okazją do poszerzenia wiedzy o społeczności romskiej. To też moment, by przypomnieć o obecności przedstawicieli i przedstawicielek narodu romskiego w naszych społeczeństwach. 

Jak mówiła dr Joanna Talewicz w rozmowie z Gazetą Wyborczą: „Romowie od wielu wieków byli dyskryminowani i spychani na margines. »Ustawy antycygańskie«, Holocaust, potem przymusowe osiedlenia w czasach komunistycznych bardzo mocno wpłynęły na ich sytuację socjalną, ale również na stosunki pomiędzy Romami a nie-Romami. I choć Romowie są obywatelami państw unijnych, nadal pozostają obcy”.

Działajmy na rzecz zmiany

Pomimo że prowadzi się działania integrujące oraz upowszechniające wiedzę dotyczącą kultury i tradycji romskiej, nadal istnieją silnie zakorzenione stereotypy i uprzedzenia wobec tej mniejszości. Dyskryminacja, mowa nienawiści, wykluczenie, pogardzanie – z tym wszystkim muszą mierzyć się na co dzień Romowie i Romni.

Już w przyszłym tygodniu ruszamy z nową lokalizacją SPA przy ul. Sołtysa Dytmara 3. W dniach 20-22 kwietnia zapraszamy Was na trzydniowy cykl warsztatów i wydarzeń „Dni kultury romskiej”, który oficjalnie otworzy działalność Społecznej Przestrzeni Aktywnej w nowym miejscu. Nie zabraknie lekcji historii, pokazów filmów, ciekawych dyskusji, rozmów o kulturze, romskiej muzyki i przysmaków. Szczegółowy harmonogram wydarzeń oraz formularz do zapisów znajdziecie na naszej stronie salamlab.pl/spa.

Źródła: Wyborcza, Bimkal.Najnowsze publikacje