Po wyroku Trybunału w sprawie ludobójstwa Palestyńczyków, w Gazie panują mieszane uczucia

Sędziowie Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości odczytują wyrok w sprawie skargi złożonej przez RPA na Izrael. Zrzut ekranu z materiału video Democracy Now.

sędziowie międzynarodowego trybunału sprawiedliwości wyrok w sprawie Izraela

W piątek Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) nakazał Izraelowi podjęcie wszelkich środków mających zapobiec ludobójstwu w Gazie i umożliwić dostarczanie pomocy humanitarnej do enklawy. Palestyńczycy i Palestynki nie kryją rozczarowania, ponieważ oczekiwali, że sąd wezwie Izrael do zatrzymania operacji wojskowych

W grudniu Republika Południowej Afryki zwróciła się do Trybunału w Hadze ze skargą, w której władze kraju zarzucają izraelskiej armii przeprowadzanie ludobójstwa w Strefie Gazy. MTS orzekł dzisiaj, że istnieje duże prawdopodobieństwo naruszenia prawa Palestyńczyków i Palestynek w Strefie Gazy do obrony przed ludobójstwem.

Pod wieloma względami był to historyczny proces, który mógł zadecydować o przyszłości ONZ. Dlatego też oczekiwania wobec działań sądu były wysokie; jak się jednak okazuje, nie zostały spełnione.

Palestyńczycy i Palestynki rozczarowani wyrokiem Trybunału w Hadze

Aseel Mousa, dziennikarka Middle East Eye z Gazy, nazwała decyzję Trybunału „niesatysfakcjonującą” i wyraziła niezadowolenie z faktu, że sąd dał Izraelowi kolejny miesiąc na kontynuowanie działań. Zgodziła się z nią Maha Hussaini, korespondentka ze Strefy Gazy, która jednak zaznaczyła, że ​​mimo wszystko był to historyczny dzień dla palestyńskich ofiar izraelskich zbrodni, a zwłaszcza dla dziennikarzy i dziennikarek, których od rozpoczęcia działań zbrojnych zginęło już 83. Hussaini podkreśliła, że przesiedleni Palestyńczycy i Palestynki uważają, że sąd nie posunął się wystarczająco daleko, nie domagając się natychmiastowego zawieszenia broni.

Mohammed al-Hajjar, korespondent MEE z Gazy, zwrócił uwagę na pojawiające się wątpliwości, czy Izrael będzie przestrzegał orzeczenia, po tym, jak przez ponad 100 dni omijał prawo i popełniał zbrodnie wojenne. „Izrael nie posłuchał żadnych wezwań do zawieszenia broni lub zakończenia głodu. Co może teraz ich zmusić do zaprzestania [działań zbrojnych]?” – pytał retorycznie.

Piszemy dla Ciebie, dzięki Tobie

W obliczu rosnących migracji spowodowanymi zmianami klimatycznymi, konfliktami zbrojnymi i czystkami etnicznymi, zapewnienie dostępu do rzetelnych informacji staje się kluczowym wyzwaniem. Nasze dziennikarstwo w Salam Lab jest konstruktywne, inkluzywne i wolne od uprzedzeń. Dostarczamy różnorodne perspektywy, wykraczając poza główny nurt mediów, bez wpływu korporacji czy powiązań politycznych.

Nasze działania zależą od Twojego wsparcia. Każda złotówka pomaga nam kontynuować misję dostarczania rzetelnych informacji. Twój wkład to klucz do naszej niezależności.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu potępił orzeczenie MTS i podkreślił, że Izrael ma „nieodłączne prawo do obrony”, a „nikczemna próba” odebrania mu tego prawa jest „rażącą dyskryminacją państwa żydowskiego”.

Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy jest tragiczna. Brakuje wody, żywności i leków, a w ledwie funkcjonujących szpitalach lekarze i lekarki są zmuszeni operować rannych bez środków znieczulających. W działaniach zbrojnych prowadzonych przez siły Izraela zginęło już ponad 25 tyś. Palestyńczyków i Palestynek, a 75% populacji Strefy Gazy jest przesiedlona.

Zapisz się do naszego newslettera!

Chcesz otrzymywać na skrzynkę mailową nasz autorski przegląd prasy składający się ze starannie wyselekcjonowanych newsów z całego świata? Razem z nim wyślemy do Ciebie informacje o naszych nadchodzących planach.

Zapraszamy do prenumerowania Pokojowej Prasówki Salam Lab!



Najnowsze publikacje