Z ostatniej okładki filipińskiej edycji magazynu modowego Vogue patrzy na nas Apo Whang-Od, zwana też Marią Oggay. Kobieta jest tatuatorką, znaną dzięki swojemu talentowi i reportażowi dla Discovery z 2015 r. Whang-Od pochodzi z filipińskiej społeczności Butbut, której kultura przetrwała mimo kolonialnej działalności amerykańskich misjonarzy katolickich
Whang-Od wykonuje swoje tatuaże tradycyjną techniką: nakłuwa skórę za pomocą nasączonego sadzą kolca przymocowanego do bambusowego kija, tworząc różne symbole. Według osób, które były tatuowane, proces jest dosyć bolesny.
Wiedzę o sztuce tworzenia tatuaży za pomocą techniki batok Apo przekazał jej ojciec. 16-letnia Whand-Od była pierwszą kobietą w swojej społeczności, która zajmowała się sztuką tatuażu. Tradycyjnie wytatuowane symbole miały zapewnić kobietom płodność, a mężczyznom odwagę w walce. Dziś stosuje się je głównie w celach estetycznych.
Tradycja przetrwała wbrew kolonialistom
Popularności tatuaży położyli kres amerykańscy misjonarze, który po przybyciu na Filipiny uznali je za powód do wstydu. Kobiety, zmuszone do zakrywania swojego ciała, zaczęły zakrywać też tatuaże. Od tamtej pory coraz mniej osób tatuowało swoje ciała.
Ale Apo Whang-Od razem z wnuczką Grace i jej kuzynką dba o to, żeby technika batok nie została zapomniana. Dziś Grace, 26-letnia adeptka sztuki tatuażu, wykonuje je dla turystów i turystek, którzy tłumnie przyjeżdżają do wsi, gdzie urodziła się Whang-Od.
Źródła: Ofeminin, the Guardian.