Meczety ozdobione światłami, słodkie desery na stołach, tradycyjne stroje na ulicach. Muzułmanie i muzułmanki w wielu krajach świętowali wczoraj narodziny najważniejszego proroka islamu – Muhammada
Istnieje wiele przekazów mówiących o tym, gdzie i kiedy zaczęto uroczyście obchodzić święto Mawlid an-Nabi – urodziny proroka. Najprawdopodobniej tradycja została zapoczątkowana około pięćset lat po jego śmierci przez władców z szyickiej dynastii Fatymidów panujących w Afryce Północnej. Dziś jest to oficjalne święto w wielu krajach z większością muzułmańską, obchodzone zarówno przez sunnitów, jak i szyitów – wyznawców i wyznawczyń należących do różnych odłamów islamu. Siedemnastego dnia trzeciego miesiąca kalendarza muzułmańskiego świętują je szyici. Według sunnitów, stanowiących większość wśród wyznawców i wyznawczyń islamu jest to dwunasty dzień tego miesiąca. W tym roku przypadł on 27 września.
Jak muzułmanie i muzułmanki świętują z okazji urodzin proroka?
Zwyczaje związane ze świętem są bardzo różne w zależności od regionu. W niektórych miejscach, gdzie dominuje bardzo restrykcyjnie podejście do zasady monoteizmu, jak w Arabii Saudyjskiej, obchody Mawlid an-Nabi są zakazane. W innych krajach, takich jak Jordania, jest to oficjalne święto państwowe, okazja do modlitwy czy spotkań z najbliższymi, chociaż nie istnieje tam tradycja hucznych uroczystości. Te natomiast często organizowane są w krajach Maghrebu.
Z okazji święta przyrządza się także specjalne potrawy. W Tunezji Mawlid an-Nabi ma szyszkowy smak. Nieodłącznym elementem świętowania jest tu „asida” przyrządzana ze „zgougu” – budyniu z sosnowych nasion, ozdobiona orzechami i bakaliami. W tym okresie wiele cukiernii oferuje lody o smaku sosnowych nasion, a na sklepowych półkach można znaleźć chociażby jogurty z tym właśnie składnikiem. W Algierii przyrządza się deser z kaszy manny, miodu i masła – tummina. W Egipcie przygotowuje się różnego rodzaju słodkości, między innymi cukrowe lalki i figurki koni.
Podobają ci się nasze treści? Wesprzyj Salam Lab na siepomaga!
W tradycji sufickiej związanej z mistycyzmem w islamie, ważnym elementem świętowania są pochwalne poematy wykonywane do rytmu nadawanego przez uderzenia bębnów.
Wiele meczetów specjalnie na tę okazję dekoruje się światłami.
10 informacji z życia proroka
Ale kim właściwie był prorok Muhammad i co o nim wiemy? To dobra okazja, aby przypomnieć kilka informacji związanych z jego postacią.
- Imię Muhammad w języku arabskim można przetłumaczyć jako „wychwalany, sławiony”. W polskiej literaturze często używa się formy Mahomet.
- W muzułmańskiej tradycji jest on określany mianem wysłannika (w języku arabskim rasul) i proroka (nabi). Wysłannik to określenie zarezerwowane tylko dla jego osoby – gdyż to on otrzymał od Boga pełne przesłanie z zasadami dobrego życia zgodnego z bożą wolą. Mianem „nabi” natomiast określa się każdego z wcześniejszych proroków biblijnych czczonych także w islamie. Często używa się też określenia „pieczęć proroków” dla podkreślenia, że według wyznawców i wyznawczyń islamu to ostatni z proroków.
- Muhammad nie jest uważany za twórcę religi, ale za przekaziciela boskiego przesłania.
- Prorok Muhammad pochodził z rodu Kurajszytów władających w Mekce, która już wówczas była ważnym centrum pielgrzymkowym dla mieszkających na Półwyspie Arabskim rdzennych społeczności.
- Według tradycji urodził się w roku 570. Rok ten nazwany został rokiem słonia, gdyż wtedy władca z terenów Jemenu jadący na słoniu, przewodząc swoim wojskom napadł na Mekkę.
- Muhammad urodził się po śmierci swojego ojca. Niedługo potem umarła także jego matka. Wychowywał go stryj będący kupcem. Chłopiec pracował przy kupieckich karawanach, co dało mu także możliwość zdobycia wiedzy o świecie.
- W młodym wieku poślubiłl starszą od siebie wdowę Chadidżę, która była dla niego dużym wsparciem w późniejszej działalności. Jest ona uznawana za pierwszą osobę, która przyjęła islam.
- Około 610 roku doznał objawienia na jednej z gór otaczających Mekkę. Na przestrzeni lat (610-632) objawiony został mu cały tekst Koranu. Treść objawień zaczął przekazywać innym, najpierw swoim najbliższym, a później wszystkim mieszkańcom i mieszkankom Mekki.
- Próbując położyć kres politeistycznym kultom w mieście, spotkał się z ostrym sprzeciwem władającej elity i musiał uciekać do pobliskiego Jatribu zwanego dzisiaj Medyną, co w języku arabskim oznacza „miasto”. To wydarzenie kilkadziesiąt lat później dało początek muzułmańskiej rachubie czasu.
- Głoszone przez proroka Muhammada nauki dały początek nowej religii i pomogły formować nowe społeczeństwo.
***
Korzystałam z książki Janusza Daneckiego, Podstawowe wiadomości o islamie, Dialog, Warszawa 2011.
Aleksandra Ciemała – arabistka, wolontariuszka działu medialnego Salam Lab.